BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA, MİARGEM REHBERLİK EDİYOR « World Turk

12 Temmuz 2024 - 10:25

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

 BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA, MİARGEM REHBERLİK EDİYOR

resmin alt tagı
 BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA, MİARGEM REHBERLİK EDİYOR
Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 17:24

104 views

Kısa adı MİARGEM olan; Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi; 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde, kendi şehir veya ilçelerinde Belediye Başkan aday adayı olacak  politikacıların neredeyse kapısını aşındırdığı bir kurum haline geldi.  Belediye Başkanı olmak veya politikaya atılmak  isteyenler; MİARGEM ekibinin araştırmaları ile kendilerine yol haritası çiziyor,  projelerini ve vaatlerini  MİARGEM Başkanı Halil Memiş’in  tavsiyeleri  belirliyor ve hareket ediyor.

Özel Haber: Nurgül Yılmaz

Özellikle Avrupa Birliği Hibe Programları ve Bölgesel Kalkınma Projeleri konusunda Türkiye’nin 7 bölgesindeki belediyelere destek veren, onların çözüm ortağı ve proje partneri olarak araştırma ve geliştirme projeleri yapan, Türkiye’deki  tüm mahalli idarelere yönelik kendi şehirlerinde  faaliyetler yürüten ve Türk mahalli idareciliğinin gelişmesini sağlayacak belediyelerle ortak  çalışmalar ve projeler yürüten MİARGEM,  mevcut belediye başkanlarına rehberlik ediyor.  MİARGEM diğer  taraftan da mevcut belediye başkanlarının yapmayı planladıkları yatırımlar ile ilgili  mevzuat değişiklikleri ve hukuksal yol haritaları konusunda da  etkin röl oynuyor.

POLİTİKAYA ATILMAK İSTEYENLER MİARGEM’İN  KAPISINI AŞINDIRIYOR

Öte yandan kısa adı   MİARGEM olan Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak  yerel seçimlere 4 ay 11 gün, yani 132 gün kala, belediye başkan aday adaylarının  ve politikaya atılmak isteyenlerin de neredeyse kapısını aşındırdığı bir kurum haline geldi.  MİARGEM’in yaptığı araştırma ve geliştirme projeleri ile kendi şehirlerine doğru yatırımlar yapan mevcut belediye başkanları veya belediye başkanı olmak hedefi ile siyasete atılmak için yola çıkan  yeni aday adayları,  kurumun tecrübeli Başkanı Halil Memiş’in tavsiyelerine başvuruyor.

 ADAY ADAYLARI İÇİN BELEDİYE BÜTÇELERİNİ ARAŞTIRIYORLAR

Belediye başkan adaylarının kendi şehirlerinde; kendi belediye bütçeleri ile hangi alanlara ne kadar yatırım yapabileceğini en ince ayrıntısına kadar araştıran, mevzuatları ve bütçeleri netleştiren, hukuksal süreçleri raporlaştıran ve O Şehrin belediyesi için hangi hizmetlerin öncelikli olması gerektiğini belirleyip listeleyen MİARGEM, böylece belediye başkan adaylarının kentin ihtiyacı olmayan vaatler verip, halkın güvenin sarsmasının da önüne geçiyor.

EN BÜYÜK HATA, BELEDİYE BÜTÇELERİ BİLİNMEDEN VAATTE BULUNMASI

MİARGEM Başkanı Halil Memiş belediye başkan adaylarının seçim süreçlerinde yaptıkları en büyük hatanın, başkan olabilmek hırsıyla yola çıktıkları O belediyenin; bütçesini araştırmadan halka yapamayacakları vaatleri vermeleri olduğuna dikkat çekti.

 “PROJE FİKRİ OLUŞTURMA VE HAZIRLAMADA KATKI SUNUYORUZ”

Halil Memiş belediyelerin bütçelerini bilmeden seçim meydanlarında bir çok vaat sıralayan başkan adaylarının o koltuğa oturduklarında da, belediye  bütçesinin vaatlerinin büyük bir kısmına yetmeyeceğini anlayınca, halkın gözünde taahhüdünü yerine getiremeyen siyasetçi durumuna düşmenin  rahatsızlığını da yaşadıklarını ifade ettiği açıklamasında;  “siyasete atılacak yeni veya mevcut belediye başkan aday adayları önce başkanı olmaya niyetlendikleri belediyelerin bütçelerini ve mevzuatını araştırmalıdırlar. Seçim meydanlarında birçok vaadi sıralamak kolaydır. Önemli olan, seçildiğinde gerçekleştirilebilecek vaatleri söyleyebilmektir. Belediye bütçesinin yeterli düzeyde olmadığı bir durumda, belediye başkan adayının; eğitimden, tarıma,  turizmden, alt yapıdan üst yapıya kadar fazlaca vaatte bulunuyor olması sıkıntılı bir durumdur. Görev süresinde bu vaatlerin bütçe yetersizliği nedeniyle gerçekleşmemesi, başkanlara olan halk güveninin sarsılmasına sebebiyet vermektedir. İşte biz MİARGEM olarak başlangıçta, yani aday adaylığı açıklama sürecinde bu hataların yapılmaması için; ciddi araştırma ve verilerle bize başvuran aday adayı politikacılara rehberlik ediyoruz. Onlar da doğru veri ve bütçelerle, hepsinden önce stratejik olarak bütçeyi ele alıp, kentlerinin önceliklerine göre projelerini hazırlayıp, vaatlerini halka ilan ediyorlar. Destek almak isteyen adaylarımıza, proje fikri oluşturma ve hazırlama konusunda da katkı sunuyoruz. Popülist vaatlerle halkın önüne çıkmak yerine, gerçekleştirilebilir, kentin önceliklerini gözeten proje ve vaatlerin tercih edilmesi, özlemini duyduğumuz siyaseti de beraberinde getirecektir” ifadelerine yer verdi.

 MİARGEM GENEL MERKEZİ ANKARA’DA

Yıllarca yerel yönetimlerde üst düzey idarecilik yapmış olan Halil Memiş; başkanlığını yürüttüğü ve kısa adı  MİARGEM olan Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin çalışmaları hakkında  da bilgi verdi.

Kısa adı MİARGEM olan; Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi;

özellikle Avrupa Birliği Hibe Programları ve Bölgesel Kalkınma Projeleri konusunda bölgedeki belediyelere destek vermek, onların çözüm ortağı ve proje partneri olmak ve özellikle Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği ile müşterek çalışmalar yürütmek amacıyla Ekim 2005 tarihinde Trabzon’da kuruldu. Bu çerçevede, özellikle TR 90 kapsamındaki illerde (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) yürütülen hibe projelerine aktif destek sunuldu.

Faaliyetlerine bu şekilde belli bir süre Trabzon’da devam eden Merkez, öngördüğü hedeflerin hayata geçmesi nedeniyle “Türkiye’nin Mahalli İdareler Platformu” mottosuyla Türkiye’deki tüm mahalli idarelere yönelik faaliyet göstermek ve Türk mahalli idareciliğinin gelişmesini sağlamak amacıyla Mayıs 2007 tarihinden itibaren Merkezini Ankara’ya taşıdı ve faaliyetlerini Ankara’da yürütmeye başladı.

 TOPLUMSAL KALKINMAYA VE GELIŞMEYE YÖNELIK ÇALIŞMALARA IMZA ATILDI

Yürütülen faaliyetlerde sadece mahalli idareler hedef kitle olarak benimsenmedi, mahalli müşterek hizmet sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile faaliyetleri de kapsama dahil edilerek, toplumsal kalkınmaya ve gelişmeye yönelik çalışmalara imza atıldı.

Bu çerçevede; mahalli idare birlikleri ve sulama birliklerine yönelik etkin bilgilendirme çalışmaları yürütüldü.

Özellikle Türkiye’de  mahalli idareciliğin gelişmesi için araştırmalar yapıldı. Bu çalışmalardan bazıları ise şöyle;

  • Belediyelerdeki Sınav Sistemi – 2006 (Merkezi memur yerleştirmesi ve belediyelerdeki yansıması)
  • Sulama Birlikleri raporu – 2007 (Sulama Birliklerinin güncel ve çözüm bekleyen sorunları)
  • Birlik başkanlarının ödeneği – 2009 (mahalli idare birliklerinde, birlik başkanlarının ödeneği sorunu)
  • Görevde yükselme yönetmeliği raporu – 2008 (mahalli idareler personelinin, görevde yükselme ve uvan değişikliği esaslarına dair yönetmelik taslağı)
  • Belediyelerin kapatılması raporu – 2010 (belediyelerin kapatılması konusunun değerlendirilmesi)
  • Belediyeler Mali Durum Raporu – 2010 (Belediyeler Mali Durum Raporu: Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki belediyeler ile diğer belediyeler karşılaştırması.)

YARIŞMALAR  VE BELEDİYE PROJE GÜNLERİ

Öte yandan MİARGEM tarafından;  belediyelerin yürüttükleri ve uyguladıkları, toplumsal faydası ve verimliliği yüksek projelerin yer aldığı projelerin yarıştığı; Etkin Belediye Proje Yarışması üç kez düzenlendi.

İki kez de; Belediye Proje Günleri etkinliği yapılarak, belediyelerin projelerini diğer belediyeler ile paylaşmalarına imkan sağlandı.

Amaçları doğrultusunda, belediyelere yönelik Eğitim Seminerleri ve Mevzuat Bilgilendirme Toplantıları da gerçekleştiren MİARGEM, sürekli olarak belediyelerin sorunlarına çözüm bulan, sorularını da cevaplayan Mevzuat Araştırma ve Danışma Kurulu vasıtasıyla, belediyecilik hizmetlerinin hukuki çerçevede ve aksatılmadan yürütülmesine katkı sunuyor.

HALİL MEMİŞ KİMDİR?

1967 yılında Trabzon Akçaabat’ta (Akçaköy Kasabası) dünyaya geldi.

İlkokulu Akçaköy 3. İlkokulunda (Aydınlar İlkokulu), Ortaokulu Akçaköy Ortaokulunda, Lise eğitimini ise Akçaköy Lisesinde tamamladı.

Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı (1983-1987).

Askerlik hizmetini Asteğmen Rütbesiyle Trabzon İli Maçka İlçesi Askerlik Şubesi Başkan Vekili olarak yaptı (1988-1990). 1990 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanlığı’nda “Mahalli İdareler Kontrolörü” olarak göreve başladı.

Kontrolörlük görevi süresince, İçişleri Bakanının görevlendirmesi üzerine mahalli idareler özellikle de belediyeler üzerinde inceleme, araştırma, teftiş, denetim ve soruşturma görevlerini yürüttü.

2008 yılında Başkontrolörlük kadrosuna atanan Halil Memiş, kadrosu İçişleri Bakanlığında olmak üzere,  dönemin İçişleri Bakanımı tarafından yapılan görevlendirmeye istinaden;  23 Ağustos 2004 tarihinden itibaren 1 Ekim 2010 tarihine kadar “Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği” görevini yürüttü.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinde yürüttüğü görevi süresince, birçok faaliyete imza atan  Halil Memiş, özellikle sadece ismen var olan Birliğin kısa süre içerisinde sadece bölgesinde değil ülke genelinde de etkin bir konuma gelmesinde temel aktör olarak yer aldı.

Haziran 2014 tarihinden itibaren ise Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde kurucu Genel Sekreteri olarak görev yapan Halil Memiş,  Manisa Büyükşehir Belediyesinin kısa sürede teşkilatlanmasında, tüm ilçelerde yapılanmasında etkin rol aldı ve Ekim 2016 tarihinde bu görevinden ayrıldı.

Halil Memiş; Kasım 2018’de kamu görevinden ayrılarak, mahalli idareler üzerinde yürüttüğü çalışmalara ağırlık verecek bir çalışma düzeni içerisine girdi.

Ağırlıklı olarak mahalli idareler personel mevzuatı olmak üzere yayınlanmış 19 adet kitabı bulunan Halil Memiş, aynı zamanda Trabzon’da yayınlanan yerel bir gazetede belli bir süre köşe yazarlığı da yaptı.

Yayınlanmış birçok mesleki makalesi bulunan Halil Memiş, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği tarafından çıkarılan “Doğu Karadeniz” Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini de yürüttü.

Halil Memiş; bir dönem İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve adı geçen Derneğin çıkardığı Yerel Yönetim ve Denetim adlı Derginin Yayın Kurulu üyeliği görevlerini  de yürüttü.

Halil Memiş  şu an; Kurucusu olduğu HMC Yönetim Danışmanlığı (hmcdanismanlik.com.tr) bünyesinde yayın yapan,  Mevzuat Takip Sistemi’nin (mevzuattakip.com.tr) Genel Yayın Yönetmenliği ve içerik editörlüğünü yürütüyor.

Halil Memiş  ayrıca; Bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen, toplumun belediyecilik konusunda bilgilendirilmesini, bilinçlendirilmesi ve belediyelerin toplumsal gelişmeye katkı sağlayan faaliyetlerinin Türkiye’nin  değişik bölgelerinde de örnek alınarak uygulanmasını sağlamak amacıyla “belediyehaber.net” adlı haber sitesini yayına aldı.

Halil Memiş birçok kurum ve kuruluş (İçişleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Belediye Birlikleri, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları) tarafından mahalli idarelere yönelik olarak düzenlenen eğitim seminerlerinde; eğitimci-konuşmacı olarak yer aldı ve almaya da devam ediyor.

Mesleki tüm bilgi ve yeteneklerini mahalli idareciliğe adamış, bu konuda herkesçe malum birçok ilke ve hizmete imza atan Halil Memiş, 2005 yılında kurulan Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezinin kurulduğu tarihten bu yana Başkanlığını yürütüyor. Halil Memiş; evli ve iki çocuk babası.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.