DENİZLİ’DE GİDEREK ARTAN KURAKLIK TEHLİKESİ MASAYA YATIRILDI « World Turk

14 Temmuz 2024 - 07:00

DENİZLİ’DE GİDEREK ARTAN KURAKLIK TEHLİKESİ MASAYA YATIRILDI

resmin alt tagı
DENİZLİ’DE GİDEREK ARTAN KURAKLIK TEHLİKESİ MASAYA YATIRILDI
Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 17:51

64 views

 

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde son yıllardaki iklim değişikliklerinin etkisiyle artan kuraklık tehlikesinin meteorolojik veriler ışığında değerlendirilmesine yönelik her yıl “Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi” toplantıları tüm illerde düzenlenmektedir.

Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde,  Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu 16.11.2023 tarihinde Denizli Valisi Sayın Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda bir araya geldi.

Denizli Valisi Sayın Ömer Faruk COŞKUN; Tarımsal kuraklık eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısını düzenlemek için toplanıldığını, son yıllarda iklim değişikliği ile ilgili yağış rejiminin seyrine bağlı olarak tüm dünya ve ülkemizin kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu, İlimiz olarak bu komisyon marifetiyle konunun değerlendirileceğini, yağışlı bir sezon olmasını temenni ettiğini, alınması gerekli tedbirlerin söz konusu olduğunu, yapılacak toplantıda alınacak tavsiye kararları doğrultusunda çalışmaların devam edeceğini ve alınan tavsiye kararlarının uygulanması için tüm paydaşlar tarafından hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Denizli Valisi Sayın Ömer Faruk COŞKUN Başkanlığında yapılan toplantıda, sırasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, DSİ 212.Şube Müdürlüğü ile TARSİM Denizli Bölge Müdürlüğünün sunumları gerçekleştirildi.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürümüz Şakir ÇINAR’da yaptığı sunumda; Kuraklık İl Kriz Merkezinin kurulması, işleyişi, Denizli tarımının Ege ve Türkiye’deki yeri ve tarımsal alanda yapılan uygulama ve çalışmalar ile dünyadaki ve ülkemizdeki suyun durumu ve özellikle tarımsal üretimde suyun verimli kullanılmasının önemini, suyun bilinçsiz ve plansız kullanılmasının doğuracağı sıkıntıları belirterek, 2021 yılında yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle oluşan ürün kayıplarını ve tarımsal kuraklıkla alınan kararların etkili şekilde uygulanması gerektiğini belirterek, “Çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesine yönelik Bakanlığımızın tüm birimleri çalışmalarına aralıksız devam ediyor, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından modern sulama sistemlerine yönelik desteklerimiz var, Ziraat Bankası tarafından modern sulama sistemlerine yönelik düşük faizli kredi desteği sağlıyor.

 

Ayrıca kuraklığa dayanıklı çeşitlerle buğday, arpa, haşhaş, aspir demonstrasyon çalışmaları ile tarla günleri düzenleyerek, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müdürlüğümüz işbirliğinde TİGEM tarafından üretilen tohumları üreticilerimize dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz.” dedi.

Son yıllardaki iklim değişikliğinin etkisiyle artan kuraklık tehlikesinin meteorolojik veriler ışığında değerlendirildiği toplantıya Kaymakamlar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Temsilcisi, Kurum Müdürleri ve temsilcileri, İlçe Belediye Başkanları ile Borsa, Oda, Birlik ve Kooperatif Başkanları katılım sağladı. Toplantı 2023-2027 kuraklık eylem planına yönelik çalışmaların aktarılması ve ileriye dönük yapılması gerekli işlemlerle ilgili tavsiye kararlarının alınmasıyla son buldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.