RİZE FINDIKLI’DA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ « World Turk

23 Mayıs 2024 - 14:49

RİZE FINDIKLI’DA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ

RİZE FINDIKLI’DA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ
Son Güncelleme :

10 Mart 2023 - 16:03

83 views


Rize’nin Fındıklı ilçesinde (Fındıklı’nın kurtuluş günü) 11 Mart’ta düzenlenecek 4. Tohum Takas Şenliğinde 5 milyon geleneksel tohum ücretsiz dağıtılacak.
Fındıklı 4. Tohum Takas Şenliği’ne hazırlanıyor. Fındıklı Ziraat Odası, Fındıklı Belediyesi ve Meci Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğiyle hazırlanan tohum takas şenliğinde bu yıl 5 milyon tohum üreticiye dağıtılacak. İlçedeki tarım parklarında üretilen ürünlerden elde edilen yerli, doğal ve geleneksel tohum, şenlikte halka ücretsiz verilecek. Tohum Takas Şenliği 11 Mart’ta (yarın) Hayati Aykut Parkı’nda saat 11’de başlayacak.
“TOHUM ŞENLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASIDIR”
11 Mart’ta düzenlenecek 4. Tohum Takas Şenliği ile ilgili Fındıklı CHP’li belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu şu bilgileri aktardı; “ Fındıklı Belediyesi, Fındıklı Ziraat Odası ve Meci Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte geleneksel doğa tohumlarımızın halkımızla buluşması için 11 Mart Cumartesi günü (Fındıklı’nın kurtuluş günü bugünü.) 4. Tohum Takas Şenliği Hayati Aykut parkında gerçekleştirilecek. Yerel halkımızın topraklarını korunmak, geleneksel doğal tohumlarımızın yaşatılmak amacıyla kültürel mirasımızın da bir parçası olan tohum takas etme alışkanlıklarını günümüze taşıyarak sürdürmeye çalışmaktayız.
Yaşamımızın nitelikli ve sağlıklı sürmesi için geleneksel doğal tohumlarımızın yeri hiç tartışılmaz. Bu nedenle bizler geleneğimizi geleceğimize taşımak istiyoruz. Toprak anadır. Doğal tohumlarımızın yaşaması ve yaşatılması ise emperyal tohum şirketlerine karşı bağımlılık ilişkisini zayıflatır, halkımızın bu alanda sömürülmesinin önüne geçilmesinin bir parçası olur. Fındıklı Belediyesi, Fındıklı Ziraat Odası ve MECİ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak bizler bağımlılık ilişkisinden kurtularak sağlıklı yaşamı güçlendirecek yaşam döngüsü olarak ifade edebileceğimiz tohum-ürün-tohum döngüsünü sürdürme amacındayız. Yerel, geleneksel ve doğal tohumlarımızın varlığını sürdürmesini sağlamak aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmaktır.
“KADINLARIMIZLA BERABER MECİ ANLAYIŞIYLA KOOPERATİF KURDUK”
2019 Yerel seçimlerinden sonra tarım alanında çalışmalarımızı önemsedik ve Kadınlarımızla birlikte MECİ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi oluşturduk. Fındıklı Ziraat Odası ile birlikte MECİ Tarım Parkı ve Gençlik Tarım parklarını oluşturarak gerek tohum üretme gerekse geleneksel meyve fidanlarının üretilmesine önem verdik. Aynı zamanda halkımızın zehirsiz bahçelerde zehirsiz gıdaların üretilmesi için bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra halkımızın tarımsal üretime teşvik edilmesi sağlanmış ve Halkın Bakkalı yapılanması hayata geçirilmiştir. Tohum alanında ilk olarak 100 bin adet yerel tohumlardan elde ettiğimiz sebze fidelerini 14 Mayıs 2020 tarihinde halkımızla buluşturduk. İlk gün de vurguladığımız gibi tarım özgürlüktür, demokrasidir ve üretimdir, üretimde yönetimde söz sahibi olmamızı sağlamaktadır. Yani bizi bağımlılaştıran, toprağı bağımlı kılan üretim ilişkilerine karşı geleceğimizi zirai tohum tekellerine teslim etmemek üzere doğal tohumlarımızın yaşamasını hedef aldık.
Geleneksel tohumlarımızla ilgili çalışmaya başladığımız ilk günden bugüne paydaşlarımızla birlikte üreticilerimiz ve özellikle kadın üreticilerimiz geleneksel doğal tohumları tek tek bir araya getirdiler, getirmeyi sürdürmektedirler. Doğal tohum yaşadığımız topraklarda yetişen bitkilerin özgünlüğünü temsil eder, geçmişin mirasını geleceğe aktarır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 2020 yılında tohumlardan fideler elde ettik ve her yıl bir öncekinden daha fazla çeşit ve sayı ile geleneksel tohum üretimi gerçekleştirdik. 2020 de 100 bin fide ve 500 bin tohumla başladığımız süreçte bugün 5 milyon geleneksel doğal tohuma ulaştık. Bu çalışmamız halkımızla buluşurken ülkenin dört bir yanından dostlarımıza da ulaşmaktayız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.