Ege Vanlılar Federasyonu destek alamamaktan dertli « World Turk

7 Aralık 2023 - 13:45

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

Ege Vanlılar Federasyonu destek alamamaktan dertli

Ege Vanlılar Federasyonu tarafından Karşıyaka Bostanlı Pazaryeri’nde 06 – 09 Mayıs 2022 tarihleri arasında; Van Kültürünü yaşatmak, hemşerilerine buluşma platformu sağlamak ve Van’ın zenginliklerini İzmirliler ile bir araya getirmek için düzenlenen, festival konseptli ilk İzmir içi etkinlik coşku ve yoğun ilgi ile tamamlandı. Ancak federasyon resmi kurumlardan destek alamamaktan dertli.

Ege Vanlılar Federasyonu destek alamamaktan dertli
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2022 - 19:05

48 views

Öncelikli İzmir ve Ege Bölgesi’nde yaşayan Vanlılar Festival süresince hasret giderirken, ait oldukları alt kimlik ve toprakların özlenen lezzetleri, müziği, dansı ve el sanatları ile bir araya geldi. Vatandaşlarında yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte; yöresel ürünler ücretsiz denendi, alış verişe açık lezzetler sunuldu, Van’ın halk dansları ve müzik dinletisi ile keyifli anlar yaşandı.

Gönüllü Vanlılar şölen havası estirdi

Federasyonun yoğun çabaları, görüşmeleri ve talebine rağmen, Van’ın öncelikle Valilik olmak üzere resmi temsilci ve kurumlarından ilgi ve destek görmeyen etkinlik; Vanlı Marka ve iş adamlarının desteği, Van Kültürünün (el sanatları, lezzet, müzik, dans vb.) gönüllü temsilcileri ile 4 gün boyunca 7’den 77’ye vatandaşlara; dinlenme, eğlenme ve ait olduğu kültürü yaşama olanağı sundu. Federasyon yöneticileri bir yanda sıla hasreti ile kültürü yaşatma çabasını gösterirken, Van’ın resmi kurum ve yöneticilerinin çağrılarına kayıtsız kalmalarına anlam veremediklerini dile getirdiler.

Resmi kurum ve kuruluşlardan destek alamadılar

Federasyon yetkilileri; bir çok ilçe ve bölge derneklerinin bulunduğunu ifade ederek, bu  illerde etkinlik, festival, tanıtım yapılması noktasında ilin resmi kurum ve yöneticileri tarafından teşvik edilirken, Ege’nin Başkenti İzmir’de dernek olarak yalnız bırakılmanın üzücü  olduğunu ifade ettiler. Ancak her şartta Federasyon etkinliklerinin; Ege Vanlılar Federasyonu tarafından geleneksel hale getirilmesi kararını aldı.

Festival komitesi gururlu ve sitemli

Federasyon Başkan Yardımcısı ve etkinlik komitesinde yer alan Murat Atar “Öncelikle etkinliğimize katılım gösteren İzmir ve Van Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımız ve Yöneticilerine, STK Temsilcilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Aylardır hazırlandığımız, Van’ın ülke genelinde tanıtım ve festival konseptli ilk etkinliğini gerçekleştirmenin coşku ve gururunu yaşıyoruz. Gerek Van’da gerek İzmir’de sayısız görüşme ve toplantı yaptık. Katkıda bulunan büyüklerimize teşekkürler. Ama özellikle Van İlinin Resmi Kurumlarına bizi yalnız bıraktıkları için kızgın değil ama kırgınız. Biz burada kültürümüze geleceğe taşımak, hemşerilerimizi gurbette bir araya getirmek istedik ama öksüz kaldık. Çocuklarımıza uzaktan da olsa Van Kültürünü ve dolayısıyla İzmirlilere Van’ımızı tanıtmak istedik. Dans oyunlarımız, müziğimiz, el sanatlarımız ile Van’ı yaşatmak için gece gündüz çalıştık. Etkinliği ziyaret eden siyasilerimizin teşviki, iş adamlarımızın katkısı, ve Şanlı Van halkı ile gelecek yıl daha geniş katılımlı zengin içerikli bir etkinlik için hazırlıklarımıza başlıyoruz. İnşallah bu sene Van’daki resmi kurumlar ile daha fazla iş birliği yapabiliriz.” dedi

Doğu’nun İncisi Van, Ege’nin İncisi İzmir’de Yaşatıldı

Özellikle çocuklar ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılar merak ettiklerini, ilgilerini çeken konuları stant, sergi, etkinlik yöneticilerine sorarak interaktif bir etkinliği geride bıraktı. Etkinlik süresince alanda ve etrafında aileler kahvaltı ve piknik yaparken, sanatsal canlı performansları izleme ve dinleme fırsatını yakaladı. Van’ın tarihi fotoğraflarla sunulurken, el sanatları ve ustalarını da yerinde görüp sohbet edildi. Yıllardır birbirini görmeyen hemşerilerinin ilgi ve bilgi paylaşımı Van Kültürünün yaşatılmasına olanak sağlayacak. Gelecek yılda benzer tarih ve alanda yapılması noktasında hemfikir olunan etkinliğinin çalışmalarına kısa bir ara sonrası devam edilecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.