BAŞKAN YILMAZ ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNDE SAYGINLIK YOK EDİLİYOR « World Turk

15 Haziran 2024 - 20:56

BAŞKAN YILMAZ ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNDE SAYGINLIK YOK EDİLİYOR

BAŞKAN YILMAZ ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNDE SAYGINLIK YOK EDİLİYOR
Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 23:47

85 views

Anadolu Eğitim Sendikası Manisa İl Başkanı Doğan Yılmaz eğitim çalışanlarının sorunları ile ilgili açıklama yaptı. Doğan Yılmaz “öğretmen uzmanlık mesleğidir. Saygınlık yok edilirken, özlük hakları da görmezden geliniyor” dedi  ve  sözlerine şöyle devam etti;

“12 Mayıs 2022   31833 sayılı resmi gazetede aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları yürürlüğe girmiştir. Bu 12 madde sorunları çözmekten uzaktır. öğretmenlik zaten uzmanlık gerektiren bir meslektir. Branşına göre fakülte okursun. Bu yapılan çalışma barışa yapılan darbedir. Saygınlık yok edilirken, özlük hakları da görmezden geliniyor. 1739 sayılı temel eğitim kanununun 3.kısım madde 43 öğretmenlik devletin eğitim öğretim bununla ilgili yönetim görevleri üzerine alan uzmanlık mesleğidir. sınavlar sadece bilgi ölçmek için yapılır oysa öğretmenlik sadece bilme değil, bilgileride aktarma mesleğidir ve uzmanlık gerektirir. bunun için kariyer planlaması yapılacaksa burada tek ölçüt tecrübe olmalıdır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak öğretmenlerin zaten sınavlara girerek üniversiteleri kazandıklarını biliyoruz. KPSS’ye sınava girdiklerini biliyoruz. Kendi uzmanlık alanında göreve başladıklarını da biliyoruz. Anadolu Eğitim Sendikası olarak biz 8 yıl çalışan uzman 12 yıl çalışan baş öğretmen olarak kariyer olarak verilmesini istiyoruz. Aynı görevi yapan öğretmenler arasında huzur bozulacaktır ve bu uygulama eşitlik ilkesine aykırıdır. 180 saatlik ve 240 saatlik derslerin temmuz ve eylül ayları arasına bölünmesi de  yaz tatilimizi mutlaka etkileyecektir. Çünkü günlük en az 4-5 saat ders anlatmak zorunda kalacağız”  dedi.

ÖĞRETMENLER ARASINDA AYRIMCILIK BAŞLAYACAK

Anadolu Eğitim Sendikası Manisa İl Başkanı Doğan Yılmaz  aday öğretmenlik ve öğretmenlik kariyer basamakları sorunları çözmekten  daha çok  sorun yaşatacağını söyledi. Başkan Doğan Yılmaz  “Erkek öğretmenlerin askerliklerinin meslek süresinden düşürülmesi yine ayrı bir sorundur. Halk eğitim merkezleri çalışanların niye hizmet süreleri  sayılmıyor? Yasal hakları olan ücretsiz izinlerini kullanan doğum yapan öğretmenlerimiz niçin bu hakları sayılmayacak. Özel okullarda çalışanların yılı sayılırken  niçin ücretli öğretmenlerin süreleri sayılmayacak. Bu kanun ve yönetmenlik sorunları çözmekten çok,  daha çok sorun yaşatacaktır. Öğretmenler arasında ayrımcılık başlayacaktır. Bizim tek bir baş öğretmenimiz vardır o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.