BAŞKAN YILMAZ   “MEMUR MAAŞLARI YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALIDIR” « World Turk

12 Temmuz 2024 - 11:08

BAŞKAN YILMAZ   “MEMUR MAAŞLARI YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALIDIR”

resmin alt tagı
<strong>BAŞKAN YILMAZ   “MEMUR MAAŞLARI YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALIDIR”</strong>
Son Güncelleme :

03 Mart 2023 - 22:40

95 views

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK)  Manisa İl Temsilcisi Doğan Yılmaz Şubat ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklaması yaptı. Doğan Yılmaz “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Şubat ayında enflasyon (TÜFE)  % 3,15   artmıştır. Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre bu oran % 7,21 ’dir. Yine TUİK’ e göre 12 aylık enflasyon % 55,18  iken ENAG’ a göre %126,91 ’tir”  dedi.

BASK   Manisa İl Temsilcisi Doğan Yılmaz “TÜİK’e göre Ocak ayı enflasyonu %6.65 olmuştu. Şubat ayı ile birlikte yılın ilk iki aylık enflasyonu % 10  olmuş. Kamu çalışanları ve emeklileri için verilen %8’lik artış erimiştir. Açıklanan bu oran vatandaşın bizzat yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzaktır. Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamasının bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir. Türk İş’in hesaplamış olduğu Şubat ayı verilerine göre Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)  9.425,15 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 30.700,83 TL’ye, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 12.265,88 TL’ye yükseldi. Asgari ücretin 8.506,8 TL, ortalama emekli sandığı aylığı 8.610,1 TL, ortalama BAĞKUR emekli aylığı 6.263 TL, ortalama SSK emekli aylığı 6.037,1 TL ve ortalama memur maaşının 12.200,5 TL olduğu günümüzde sabit gelirliler için her ay daha da zorlaşmaktadır. Çalışanların açlık sınırının biraz üstüne, yoksulluk sınırının ise yarısından dahi az ücretler alması; emeklilerin ve asgari ücretli çalışanların ise açlık sınırının altında ücretler alması kabul edilemez” dedi.

 GELİR VERGİSİ KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN % 15’TE SABİTLENMELİDİR

Yıllardır enflasyon altında maaş zammı alan memurların en büyük sorunlarından biri de vergi yükü olduğunun altını çizen  BASK  Manisa İl Temsilcisi Doğan Yılmaz “Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır. Memurlar özellikle yılın ikinci yarısında alınan zammı zaten görememekte, yılın ikinci yarısına doğru vergi dilimine girilmektedir. Yani verilen zam zaten kepçeyle geri alınmaktadır. Bu nedenledir ki vergi dilim oranları kamu görevlileri için %15’te sabitlenmelidir. BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’ in açıkladığı Şubat ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

  • 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 172,50 TL,
  • 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 195,63TL,
  • 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı 282,11 TL,
  • 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 189,26 TL,
  • 11/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 180,87 TL,
  • 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 299,66 TL’dir”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.