AkutAfyonkarahisar Ekibi Nöbette.. « World Turk

15 Haziran 2024 - 21:04

AkutAfyonkarahisar Ekibi Nöbette..

AkutAfyonkarahisar Ekibi Nöbette..
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2022 - 10:38

86 views

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Afyonkarahisar ekibi, 17 Ağustos Büyük Marmara Depreminin yıldönümü nedeniyle gece boyunca nöbet tutarak, deprem Şehitlerini yad etti.

AKUT ekibi, üzerinden çok zaman geçmesine rağmen etkilerini hala unutamadığımız 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’ni her sene olduğu gibi bu sene de AKUT yerleşkesinde nöbet tutarak hatırladı.

Çok kısa zaman önce Afyonkarahisar’da bir gece vakti küçük bir sallantı yaşandığını ifade eden AKUT ekibi, Türkiye coğrafyasının deprem kuşağında olduğunun unutulmaması ve tüm yaşantımızın her an deprem olacakmış gibi şekillendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Konuyla ilgili AKUT’tan yapılan açaklamada şu ifadelere yer verildi;

Çünkü depreme ne zaman, nerede ve nasıl yakalanacağımızı unutmamalıyız.

Deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılacaklar bir bütündür, en önemlisi bu durumun farkında ve bilinçli olmaktır. Depreme hazırlıklı olmalı, deprem anında sakin ve soğukkanlı olarak ne yapacağımızı bilmeli, deprem sonrasında da ailemize veçevremizdeki insanlara bilgimiz dâhilinde yardımcı olmalıyız.

Toplumsal olarak bir çok önlemin alınması gerekliliğinin yanında bireysel olarak da bir çok önlem alınabilir. Çok basit ama hep yapmayı ötelediğimiz bir kaç önlem; deprem anında kendi hayatımızı hatta sevdiklerimizin hayatını kurtaracaktır.

Örnek vermek gerekirse deprem anında hareket edeceğini düşündüğümüz eşyalar sabitlenmelidir.

  Bu sabitleme yaşam alanı olarak kullandığımız tüm mekanlarda yapılmalı, ihmal edilmemelidir.  Karşılaşabileceğimiz her türlü afet sonrasında 72 saat boyunca hayatımızı idame etmemizi sağlayabilecek bir acil durum çantası hazırlamalıyız.

Depreme karşı alınacak önlemlerden biri de acil durum planı yapmaktır.

Evde yaşayan herkesin aktif olarak katılımı ile afet ve acil durum planı hazırlamalı ve belli aralıklarla gözden geçirmeliyiz.

İletişim hatlarında yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı tüm aile bireylerinin deprem sonrası buluşma noktalarını bilmesi gerekmektedir.

Aile bireyleri olarak evde; deprem anında yat- korun- tutun hareketi için nerelerin güvenli olduğunu, nasıl uygulanması gerektiğini konuşmalıyız..

Depremin 23. yılında hayatını kaybedenleri bir kez daha anıyoruz.

Tekrar böyle kayıplar vermemek, korkulu rüyalar görmemek için herkesi bu konuda bilinçli olmaya, afetlere, hazırlıklı olmaya, davet ediyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.