YILMAZ “ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR! MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR” « World Turk

13 Temmuz 2024 - 13:09

YILMAZ “ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR! MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR”

resmin alt tagı
YILMAZ “ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR! MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR”
Son Güncelleme :

04 Ocak 2024 - 1:14

83 views

YILMAZ “ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR! MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) ve Anadolu Eğitim Sendikası (AES) İl Başkanı Doğan Yılmaz Aralık ayı enflasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan  Doğan Yılmaz’ın  açıklaması şöyle;

TÜİK in açıkladığı verilere göre Aralık ayında enflasyon yüzde  2,93 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 64,77 oldu. Temmuz ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece yüzde 6 iken Temmuz- Ağustos- Eylül- Ekim- Kasım-Aralık aylarında atı aylık enflasyon yüzde 37,55 oldu.

Enflasyon farkının aylık olarak verilmemesi, sahada yaşanan ile TÜİK verilerinin birbirini tutmaması, gelir vergisinin kamu çalışanları için  yüzde 15’te sabitlenmemesi bu mağduriyeti daha da artırmıştır.

ENFLASYON FARKI ZAM OLARAK SUNULAMAZ!

Her altı ay için verilen artış kaşık ile olurken enflasyon eliyle kepçe ile geri alındığını aktaran Başkan  Doğan Yılmaz  “2023 yılının ikinci altı ayı için alınan artış  yüzde 6 iken enflasyon ikinci altı ay için yüzde  37,55 olmuştur. Böylelikle memur ve emeklileri yüzde 29,78 alacaklı hale gelmiştir. Kamu görevlileri ve emekliler 2024 Ocak ayı için toplu sözleşme gereği sadece  yüzde 15 artış alacaktır. Geçen yıldan enflasyon farkı olarak verilecek olan yüzde 29,78 artış zam değil, geçen yıldan cebimizden çıkanların telafisidir. Kaldı ki 6 ay boyunca cepten çıkan telafiler geri ödenmeyecek, Ocak ayında itibaren telafinin olması engellenecektir” dedi.

MEMUR VE EMEKLİLERE REFAH PAYI ŞARTTIR!

Başkan  Doğan Yılmaz   “Yıllardır memur ve emeklilerin almış oldukları artışlar TÜİK enflasyonunun altında kalmış, altı ay sonra enflasyon farkı ile TÜİK verileri kadar artış yapılmıştır. Bu da demek oluyor ki aslında memur ve emeklilerin ücretleri yerinde saymış, hiçbir zam alınamamıştır. Bilinmelidir ki enflasyon kadar artış sıfır zamdır. Kaldı ki TÜİK enflasyonu kadar yapılan artış ise alım gücünü düşüren eksi zamdır.Tüm bu nedenlerle memur ve emeklilere enflasyon altında kalmayacak refah payı verilmesi şarttır” şeklinde konuştu.

 

ENFLASYON FARKI KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’ in açıkladığı Aralık ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların enflasyon kayıpları nedeniyle aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

· 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun kaybı 8.073,78 TL
· 9/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin kaybı 8.584,27 TL,
· 9/1 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun kaybı 11.584,31 TL,
· 9/1 derece ve kadrodaki bir hemşirenin kaybı 9.229,32 TL,
· 9/1 derece ve kadrodaki bir teknisyenin kaybı 8.265,01 TL,
· 8/1 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) kaybı 10.782,13 TL’dir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.