YAĞMUR SUYU HASADI BÜYÜK TASARRUF « World Turk

12 Temmuz 2024 - 10:43

YAĞMUR SUYU HASADI BÜYÜK TASARRUF

resmin alt tagı
YAĞMUR SUYU HASADI BÜYÜK TASARRUF
Son Güncelleme :

22 Mart 2023 - 14:58

56 views

İzmir İtfaiyesi’nden kuraklığa karşı örnek proje


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 22 Mart Dünya Su Günü’nde ciddi bir tehdide dönüşen kuraklığa karşı başlatılan Sünger Kent İzmir Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları inceledi. Pilot bölge olarak belirlenen Gaziemir İtfaiye Grubu binasında yağmur suyu hasadı ile elde edilen suyun kullanılmaya başlandığını belirten Başkan Soyer, “Yağmur suyunu çatılardan toplamak bile çok ciddi bir tasarruf sağlıyor. Eğer bugün önlem almazsak yarın çok geç olabilir” dedi. Proje ile sadece bir tesiste yıllık 220 ton su tasarrufu sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kuraklık ve yoksullukla mücadele için hayata geçirilen Sünger Kent İzmir Projesi adım adım büyüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Başka Bir Su Yönetimi Mümkün” vizyonuyla hazırlanan proje kapsamında başlatılan yağmur suyu hasadı çalışmalarını 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yerinde inceledi. Belediye bünyesinde pilot bölge olarak seçilen İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın Gaziemir’deki yerleşkesini ziyaret eden Başkan Tunç Soyer, küresel iklim krizine dikkat çekti.

“Vahşi sulamanın terk edilmesine ihtiyacımız var”
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın da katıldığı programda konuşan Başkan Soyer, “Küresel iklim krizi dediğimiz ve artık hiç birimizin dışında kalamadığı bu tablo, bizi doğanın sürekli yeni felaketleri ile baş başa bırakıyor. Kuraklık da sadece İzmir için, Türkiye için değil tüm dünya için ciddi bir sorun haline gelmeye başladı. Dünyanın her yerinde küresel ısınmanın en somut sonuçlarından biri kuraklık. Bizim de çok hızlı bir şekilde su kaynaklarımızı daha doğru kullanmaya, yağmur suyunu mutlaka depolamaya, tarımsal üretimde kullanılacak ürün desenini doğru seçmeye, vahşi sulamanın terk edilmesine ihtiyacımız var” dedi.

“Kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır”
22 Mart Dünya Su Günü’nde yurttaşlara su tasarrufu çağrısında bulunan Başkan Soyer, “Eğer aklımızı başımıza toplamazsak, eğer bir an önce harekete geçmezsek, kuraklığın bize ödeteceği bedeller çok ağır. Bugüne kadar bu durumu çok hafife aldık. Tarımsal üretimde yanlış ürün desenleri seçtik. Suyun yüzde 77’si tarımsal üretimde kullanılıyor. Yüzde 10’u sanayi ve yine yüzde 10’u evsel tüketimde kullanılıyor. O nedenle öncelikle tarımda çok daha akılcı su kullanma yöntemlerini keşfetmek zorundayız” diye konuştu.

“Yarın çok geç olacak”
Gaziemir’de 5 tonluk bir su deposunda, sadece binanın çatısında biriken suyu depolayarak yılda 220 ton su tasarrufu sağlandığını ifade eden Başkan Soyer, “İki veya üç yıl içerisinde kendini amorti edecek bir sistem olacak. Bunu tüm İzmir’e tavsiye ediyorum. Yağmur suyunu çatılardan toplamak bile çok ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bu suyu hem lavabolarda, hem mutfakta, hem temizlikte kullanmak mümkün. Çok daha fazla yöntem geliştirilebilir. Çok daha fazla çözüm üretilebilir ama bir an önce hayata bu gözle bakmaya başlamamız lazım. Eğer şimdi yapmazsak, yarın çok geç” açıklamasını yaptı.

İçme suyu standartlarında
Günde üç vardiya olmak üzere toplam 24 kişinin çalıştığı Gaziemir’deki itfaiye binasının çatısından hasat edilen yağmur suları, kurulan yağmur suyu deposunda biriktirildi. Ardından arıtma ünitesi aracılığıyla arıtılan yağmur suyu içme suyu standartlarına ulaştırıldı. Arıtılan yağmur suyu, itfaiye binası içerisinde bulunan mutfak, tuvalet ve duşlarda kullanılmaya başlandı.

Yangınlara müdahale için de kullanılacak
İtfaiye araç parkı çatısından hasat edilen yağmur suları da değerlendirilecek. Yangın havuzunda depolanan su, yangınlara müdahalede kullanılacak. Proje ile yıllık 7 bin lira tasarruf sağlanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.