TARIM SİGORTALARINDA 2023 YILI HASAR FAZLASI DESTEK ORANLARI BELİRLENDİ « World Turk

23 Mayıs 2024 - 15:11

TARIM SİGORTALARINDA 2023 YILI HASAR FAZLASI DESTEK ORANLARI BELİRLENDİ

TARIM SİGORTALARINDA 2023 YILI HASAR FAZLASI DESTEK ORANLARI BELİRLENDİ
Son Güncelleme :

09 Mart 2023 - 0:01

56 views

Tarım Sigortaları Havuzuna 2023 Yılında Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye’de tarım sektörünü tehdit eden risklerin bugüne kadar sigortalanamayan önemli bir kısmını teminat altına alabilmek, tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve devlet desteği ile tarım sigortasını yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu, TBMM’de kabul edilerek, 21 Haziran 2005 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 15’inci ve 16’ncı maddesi gereğince, Tarım Sigortaları Havuzu da taşıdığı riskleri yurt içi ve yurt dışı reasürans şirketleri ile anlaşmalar yaparak bu riskin bir bölümünü devrediyor.

TARSİM kapsamında devlet tarafından iki farklı Devlet Desteği sağlanıyor. Bunlardan ilki “Prim Desteği” olup, % 50 ila % 67 oranlarında uygulanarak Sisteme önemli bir katkıda bulunuluyor. “Hasar Fazlası Desteği”  kapsamında devlet tarafından ikinci bir destek daha sağlanıyor.

TARSİM tarafından üstlenilen risklerin transferi amacıyla ulusal ve uluslararası sigortacılık piyasasından reasürans temin ediliyor. Edilemeyen kısımlar için Devlet Hasar Fazlası Desteği sağlıyor.

Bu bağlamda her yıl düzenli olarak Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı ve karar, 1 Ocak 2023’ten geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Öte yandan, “Tarımsal Ürünlerin 5300 Sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu Çerçevesinde Faaliyet Gösteren Lisanslı Depolarda Muhafaza Edilmesi Halinde Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin Karar’da Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, Tarım ve Orman Bakanlığınca, üreticilerin sağlıklı ve sigortalı depo imkânına kavuşmasını ve ürünlerini fiyatların düşük olduğu hasat dönemlerinde ellerinden çıkarmak zorunda kalmamasını sağlamak amacıyla, ürünlerini lisanslı depolara teslim eden üretici/üretici örgütlerine 2024 yılına kadar kira, nakliye ve analiz ücreti desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun kapsamında kurulmuş olan tarım satış kooperatiflerinin faaliyet bölgelerinin ve konularının genişliği, üretici ortak sayısı ve üretime katkısıyla ülkemiz ticaret ve tarım sektöründe önemli konumda bulunan kuruluşlar olmaları nedeniyle söz konusu kuruluşların da Lisanslı Depo Desteklemeleri kapsamına alınması sağlandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.