NAZİLLİ KURTULUŞUNUN 100’ÜNCÜ YILINDA İL OLMAK İSTİYOR « World Turk

20 Nisan 2024 - 19:37

NAZİLLİ KURTULUŞUNUN 100’ÜNCÜ YILINDA İL OLMAK İSTİYOR

NAZİLLİ KURTULUŞUNUN 100’ÜNCÜ YILINDA İL OLMAK İSTİYOR
Son Güncelleme :

05 Eylül 2022 - 14:35

79 views

Nazilli kurtuluşunun 100. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Kutlamalarda konuşma yapan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Atatürk’ün sözünü hatırlatarak Nazilli’nin il olma isteğini dile getirdi. Başkan Özcan, “Atatürk’ün Nazilli’ye bir sözü var. İnşallah bu sözü değerli devlet büyüklerimiz ve parlamentomuzun gerçekleştireceğine inancımız tamdır” dedi.

Nazilli’nin 100. yıl kutlama törenlerine çok sayıda siyasi isim de katılırken Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de telgrafla kurtuluşun 100. yılını kutladı. Törenlere katılan isimler arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli kardeş belediyesi Bosna Hersek Jablanica Belediye Başkanı Damir Şabanoviç, parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

100. yıl etkinlikleri kapsamında hatıra sıkke basımı da oldukça ilgi gördü. Protokol üyelerinin tek tek katıldığı etkinlikte eski usulle basılan hatıra paraları dikkat çekti.

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında 3 gün sürecek kutlamaların ikinci günü top atışlarıyla başladı. Top atışlarının ardından Atatürk Anıtına çelenk konulurken, İstiklal Marşı ve saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk Anıtından belediye binasına kadar süren kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Kortejde yer alan gaziler, efeler, mehter takımı ve halk dansları toplulukları ilçe sakinlerini selamladı. Belediye tarafından tüm vatandaşlara dağıtılan bayraklarla Nazilli kırmızı beyaza büründü. Kutlamalar çerçevesinde 6 ülkeden gelen halk dansları ekipleri Nazillilere yöresel danslarını sergiledi. Kortejde yer alan efeler ve mehter takımı ise büyük alkış aldı.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1927 yılında söylediği ‘Nazilli atide göstereceği gelişme ile vilayet merkezi olacaktır’ sözünü hatırlattı. Başkan Özcan, “Bugün; Nazillimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Bugün; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş mücadelesinde esareti tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen, karakteri yüksek Türk Milleti’nin Nazilli’de ateşle imtihan olduğu gündür. Bugün; ‘Ya istiklal ya ölüm!’ diyerek yola çıkıp, özgürlük ve bağımsızlık için, Türkiye Cumhuriyeti için canları pahasına savaşan kahramanlarımız sayesinde kavuştuğumuz kurtuluşun 100. yıl dönümüdür. Bugün; Nazillimizin bayramıdır. Hepimize kutlu olsun” dedi.

“Nazillimiz, Kurtuluş Savaşı döneminde başta Aydın olmak üzere Muğla, Denizli, Isparta, Burdur ve Antalya illerini içine alan coğrafi bölgede Milli kuvvetlerin siyasi, idari, askeri ve lojistik eksikliklerinin giderilmesi konularında 3 kongre yapılmış önemli ve büyük görevler üstlenmiş tek ilçedir.

Bundan tam 100 yıl önce işgalden kurtulan Nazillimiz, cesur halkı ve Milli Mücadele ruhuyla efelerimizin göstermiş olduğu başarıyla istiklale ulaşmıştır. Öyle ki Atatürk, genç Türkiye’nin en önemli yapılarından olan Sümerbank Basma Fabrikası’nı güzel Nazillimizde kurarak halkımızı onurlandırmış ve açılışında zikrettiği ‘Nazilli atide göstereceği gelişme ile vilayet merkezi olacaktır’ sözüyle de Nazillimizin önemini bir kere daha göstermiştir.”

“Nazillimiz bu sözün müjdesiyle tüm sabır ve gayreti ile 85 yıldır il olmayı beklemektedir. Bu süreçte Nazilli elinden gelen tüm gayreti göstermiş, 1980’li yıllara kadar hem Aydın hem de Denizli’den iktisadi beşeri noktada ileri olan güzel ilçemiz siyaseten daha küçük ilçelerin il yapılmasını, sıranın kendisine de geleceği tasavvuru ile mutlulukla izlemiştir.”

“1963 yılında basılan ”Müstakbel Nazilli Vilayeti” adlı kitap günümüzde oluşturmuş olduğumuz ”Nazilli İl Olsun Platformu”nun 1962 yılında çalışılan ilk resmi örneğidir. Nazillimizin il olması gereği iktisadi, sinai, zirai, ticari, kültürel, adli, sosyal, sağlık ve turizm alanlarında araştırmaların yapıldığı birçok değerli belge ve dökümanın bulunduğu, esnafından doktoruna, çiftçisinden avukatına halkın her kesiminden insanın bu çalışmalara katıldığı bu değerli eserde belirtilmiştir. Evet o sene bu senedir. Nazillimiz kurtuluşunun 100. yılında il olmalıdır” şeklinde konuşmasını tamamladı.  

Törende konuşma yapan Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, “Bugün Nazillimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen milletimiz bağımsızlığını kanı pahasına korumuştur. Efeler diyarı  Nazillimiz Kurtuluş Savaşı’nda Demirci Mehmet Efe’ler, Yörük Ali’ler, Hacı Süleyman Efendi’ler ile Ege’de direnişin ateşini yakmıştır. Düzenlenen 3 kongre ile milli mücadelede onurlu yerini almıştır. Bağımsızlık benim karakterimdir diyen Türk Milleti, Ata’sının önderliğinde hayatın her alanında büyük zaferler kazanmıştır” şeklinde konuştu. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.