“ENFLASYON SADECE BİZİM DEĞİL, DÜNYANIN MESELESİ” « World Turk

21 Mayıs 2024 - 23:25

“ENFLASYON SADECE BİZİM DEĞİL, DÜNYANIN MESELESİ”

“ENFLASYON SADECE BİZİM DEĞİL, DÜNYANIN MESELESİ”
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 13:24

89 views

Türk ekonomisinin en önemli probleminin enflasyon olduğunu vurgulayan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Eğer biz enflasyonun sebeplerini bilmezsek bunun çözüm yollarını da bulamayız. Enflasyon sadece bizim meselemiz değil, tüm dünyanın meselesi” dedi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, katıldığı bir programda güncel ekonomik sorunları değerlendirdi.

 Türk ekonomisinin en önemli probleminin enflasyon olduğunu vurgulayan Başkan Keçeci, “Eğer biz enflasyonun sebeplerini bilmezsek bunun çözüm yollarını da bulamayız. Enflasyon sadece bizim meselemiz değil, tüm dünyanın meselesi. Ama bana göre enflasyona sebep olan iç sebepler ve dış sebepler var. Bu sebepleri kısaca şöyle sıralayabiliriz: Öncelikle dış sebeplere baktığımız zaman birincisi emtia piyasalarındaki arz talep dengesizlikleri, ikincisi küresel arz zincirindeki aksaklıklar, üçüncüsü Çin’in salgın tedbirlerini sıkılaştırması, dördüncüsü Rusya Ukrayna savaşı, beşincisi Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, altıncısı lojistik maliyetlerinin yüksek seyretmesi. Bunlar dünyada hatırı sayılır enflasyon sebepleri” dedi.

“ENFLASYONLA MÜCADELEDE DESTEK OLMAMIZ GEREKİYOR”

 Bizdeki enflasyon sebeplerini de sıralayan Başkan Keçeci, “Birincisi kur riski-kur krizleri, ikincisi kontrolsüz parasal gelişme, üçüncüsü TL’den kaçış, dördüncüsü tüketimi tetikleyen negatif reel faiz ve son olarak da Merkez Bankası ile para politikasının itibar kaybı. Öncelikle bizim bunlarda mutabık kalarak enflasyonun sebep-sonuç ilişkisini doğrulamamız lazım. Dolayısıyla bu sebep-sonuç ilişkisini bilmemiz ve bunların üzerine gitmemiz gerekiyor. İşletmeci olarak, sanayici olarak bizlerin de enflasyonla mücadelede destek olmamız gerekiyor. Tabii ki bizler de o desteği vermek istiyoruz çünkü bu enflasyondan en fazla dertlenen ve en fazla sıkıntı yaşayan kesimin başında biz sanayiciler geliyoruz” diye konuştu.

 “ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Şu anda müşterilere fiyat veremediklerini ifade eden Başkan Keçeci, “Eskiden 30-60-90 günlük vadelerle sattığımız malın maliyetini kolayca hesap eder ve vadeli satışlarla ilgili piyasaya açardık ama geldiğimiz noktada, bugünden yarına işletmelerimizdeki maliyetlerimizi bile hesap edemez hale geldik. Sanayici olarak bizim de enflasyon baskılarını karşılayabilmek için birtakım tedbirlerin içinde olmamız lazım. Ancak özellikle siyasi iktidarın enflasyona sebep olan konular üzerine gitmesi gerektiğini düşünüyorum. İşletmeci ve sanayici olarak gerçekten biz de dardayız ve zordayız. Bu konuyu bildiğine inandığımız ekonomistlerimizin ve finansçılarımızın, getireceği yöntemlerle bu dertten kurtulacağımıza inanıyorum” şeklinde ifade etti.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.