DENİZLİ İHRACATI, 2023’E İVME KAYBEDEREK BAŞLADI « World Turk

20 Nisan 2024 - 20:06

DENİZLİ İHRACATI, 2023’E İVME KAYBEDEREK BAŞLADI

DENİZLİ İHRACATI, 2023’E İVME KAYBEDEREK BAŞLADI
Son Güncelleme :

03 Şubat 2023 - 17:37

69 views

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamları kapsamında değerlendirmelerde bulundu. Denizli merkezli firmaların 2023 Ocak ayında 309 milyon dolar ihracat yaptığını ve Denizli ihracatının yılın ilk ayında düşüş gösterdiğini belirten Başkan Kasapoğlu, “TİM’in yayımladığı veriler ışığında, Denizli ihracat rakamı ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.7 azalış gösterdi. Avrupa pazarındaki talep daralmasının sonuçları 2023’ün ilk ayında da etkilerini gösterdi. Covid19 pandemisi, akabinde Rusya-Ukrayna geriliminin ivme kazandırdığı talep daralması, 2022 yılının 3. Çeyreğinden bu yana ihracat rakamlarımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İhracatımızın hedef noktaları olan pazarlarda uygulanan sıkı ekonomi politikalarının tezahürü olarak yaşanan talep daralması sürüyor.  Denizli ihracatının yaklaşık yüzde 40’ına tekabül ederek, ihracatın lokomotif sektörü olan tekstil-konfeksiyon sektörü yaşanan daralmadan büyük yara almaya devam etmektedir. Bu durum ihracat verilerini olumsuz etkiliyor.” dedi.

Denizli’nin Ocak 2022 dönemine göre 42.4 milyon dolar daha az ihracat yaptığını belirten Başkan Kasapoğlu, “Geçen yılın aynı döneminde ihracat rakamımız 351.5 milyon dolar seviyelerinde iken, bu yıl Ocak ayında 309 milyon dolar seviyelerinde. En yoğun ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise Almanya, Fransa, İsrail, Birleşik Krallık ve ABD oldu” ifadelerini kullandı.

Ülke İhracatımız Yeni Yıla Cumhuriyetimizin 100. Yılına Yakışan Bir Giriş Yaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan rakamlar nezdinde ülkemizin en yüksek Ocak ayı ihracat değerine ulaştığını ifade eden Başkan Kasapoğlu, Ocak ayında ihracatının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Selim Kasapoğlu, ” İhracatta özellikle savunma sanayinde yapılan hamlelerin kazanımlarını elde etmeye başlayan Türkiye Cumhuriyeti, yoluna daha büyük ve yeni hedefler koyarak emin adımlarla devam ediyor. Pandemi döneminden geçen yılın son çeyreğine kadar devam eden tedarik zincirinde ve hammadde konusunda yaşanan sıkıntıların azalmasıyla Cumhuriyetimizin 100. Yılında ve Odamızın kuruluşunun 50. yılında hem şehrimiz hem de ülkemiz adına ihracatta çok ciddi hedeflerimiz var. Bu hedeflerin tutması ve büyümesi için sanayicimiz, mağduriyet yaşadığı enflasyon, döviz kuru gibi alanlarda destek talebini devam ettiriyor. 2022 Yılında Cumhuriyet tarihimizin ihracat rekoru dolar bazında kırılmış olsa da neredeyse bütün sektörlerde miktar bazında düşüş yaşandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.