“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DİYEN ‘YÖNETİCİLERİN’ PAYI, SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR” « World Turk

24 Şubat 2024 - 09:45

“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DİYEN ‘YÖNETİCİLERİN’ PAYI, SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR”

“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DİYEN ‘YÖNETİCİLERİN’ PAYI, SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR”
Son Güncelleme :

10 Aralık 2022 - 0:28

77 views

“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DİYEN ‘YÖNETİCİLERİN’ PAYI, SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR”

6 yaşında evlendirildiği iddia edilen çocuğa hukuki mücadele başlatılmıştı. Eğitim İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Zeki Dirlikli, çocuk yaşta evliliğe sert tepki gösterdi.

Eğitim İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Zeki Dirlikli, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında evlendirdiği kızının çocukluğu boyunca yaşadığı istismarın kamuoyunda infial yarattığını ve vicdanları yaraladığını ifade etti.
Dirlikli, “Eğitimciler olarak, bu tür olayların azalarak bitmesinin tek yolunun, laiklik ilkesine sahip çıkmaktan, hukukun kurallarının evrensel ilkelere göre şekillendirilip işletilmesinden, tarikat, dernek ve vakıfların Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm faaliyetlerine derhal son verilmesi gerektiğinden geçtiğini defalarca vurguladık” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” DİYEN ‘YÖNETİCİLERİN’ PAYI, SORUMLULUĞU ÇOK BÜYÜKTÜR

“Siyasi iktidar tarafından yıllardır sırtı sıvazlanan, eğitim sistemimize ortak edilen, taciz ve cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelen tarikatlar, yine bir çocuğun yıllarca istismara uğramasına neden olmuştur” diyen Dirlikli,
“Kuşkusuz ki peşine düşülmeyen taciz-tecavüz, cinsel istismar vakalarında, “bir kereden bir şey olmaz” diyen ‘yöneticilerin’ payı, sorumluluğu çok büyüktür. Bu dolaylı teşviklerle cesaretlenen sapıklar, ne yazık ki geleceğimiz olan yavrularımıza zarar verirken, görünen o ki iktidar en ufak bir endişe duymamaktadır.” İfadelerini kullandı.

TEŞVİK ANLAMI TAŞIYACAKTIR

Çocuklara karşı işlenen suçların cezasız kalmaması gerektiğine vurgu yapan Eğitim İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Zeki Dirlikli, “Ensar skandalı patladığında sessiz kalan, Aladağ’da yanan çocuklarımız için kılını kıpırdatmayan sonrasında tarikatların birçok yurt açması için öncülük eden, destek olan iktidarın tutumu bize bir kez daha göstermiştir ki masumiyete saldırıya dair her olay ancak ahlaklı vicdanlardan geçebilmektedir. Bu yapıların çocuklara karşı işlediği suçlar artık cezasız kalmamalıdır. Cezasızlık, bu tür skandalların patlak vermesini beraberinde getirecek, dini sömürüp suistimal ederek kendilerine güç sağlayan karanlık yapılar için yine dolaylı teşvik anlamı taşıyacaktır.”dedi.

EĞİTİMCİLER OLARAK

Dirlikli, “Eğitimciler olarak, bu tür olayların azalarak bitmesinin tek yolunun, laiklik ilkesine sahip çıkmaktan, hukukun kurallarının evrensel ilkelere göre şekillendirilip işletilmesinden, tarikat, dernek ve vakıfların Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm faaliyetlerine derhal son verilmesi gerektiğinden geçtiğini defalarca vurguladık.” İfadelerine yer verdi.

HUKUK KARŞISINDA HESABINI VERMEK ZORUNDA KALACAKLARINI DA UNUTMAMALIDIRLAR

Şube başkanı dirlikli, “Çocuklarımıza dair en ufak saldırıya bile kayıtsız kalınmamalı, kimden geldiğine bakılmaksızın hem caydırıcılık prensibi hem de yargı mekanizmaları işletilmelidir.” Diyerek “Hem siyasi sorumlular hem de devletin işleyişinde görev ve sorumluluğu olan kamu görevlileri, bütün bu yasadışı uygulamaların bir gün hukuk karşısında hesabını vermek zorunda kalacaklarını da unutmamalıdırlar. Bizzat devlete ve Anayasa’ya sadakatle bağlı olması gereken kamu görevlilerinin, hukuk dışı, yasal olmayan siyasi emir ve talimatlara boyun eğmeleri affedilemez.” Diye konuştu

İNSANLARI CİNSİYETİNE, DİLLERİNE, DİNLERİNE, IRKLARINA GÖRE AYIRMAKTA DEĞİL, BU ÇAĞIN GEREĞİ OLDUĞU ÜZERE BİR ARADA YAŞAMAYI ÖĞRETMEKTEDİR

Son olarak “Ufacık, savunmasız bir çocuğun uğradığı cinsel saldırıda söz konusu olabilecek tek gizlilik çocuğun kim olduğudur. Toplum vicdanını yaralayan her konuda, faillere bir kalkan gibi işletilen gizlilikten derhal vazgeçilmelidir.
Çocuklarımıza, pedagojiye uygun olarak, sınırlar öğretilmeli, o sınırları aşan yetişkinlere dair kime ne söylemeleri gerektiği anlatılmalıdır. Bu toplumsal bir eğitim eşiğidir, bu can alıcı noktada aileler de eğitilmelidir. İktidarın elindeki belediyeler ve STK’lar eşliğinde erken yaşta evlenme “dersleri” yerine bunlara eğilinmesi bile oranı düşürecektir. Çözüm, insanları cinsiyetine, dillerine, dinlerine, ırklarına göre ayırmakta değil, bu çağın gereği olduğu üzere bir arada yaşamayı öğretmektedir.” Diyerek sözlerine son verdi.

KIZLARIN EŞOFMAN GİYEMEYECEĞİNİ, KIZLAR VE ERKEKLERİN AYRI AYRI EĞİTİM GÖRMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEN YÖNETİCİLER MEVCUTTUR

“Çözümün bir ayağı da devlet yetkilisi sıfatı taşıyan insanları bu hassasiyetlere, bu bilince uygun seçmekten geçtiğidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda hala 9 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenilebileceğini, kızların eşofman giyemeyeceğini, kızlar ve erkeklerin ayrı ayrı eğitim görmesi gerektiğini düşünen yöneticiler mevcuttur. Bu sapkın zihniyete sahip insanlara görünmez bir kalkan sağlamak yerine, devletin her kademesine liyakat ve toplumsal vicdan ile barışık isimler getirilerse, sorunun çözümüne büyük katkı sağlanacaktır.”

EĞİTİM-İŞ OLARAK UYARIYORUZ

“Eğitim-İş olarak uyarıyoruz: Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün biz eğitim neferlerine emanet ettiği yavrularımız sahipsiz değildir! Onların karşı karşıya kaldığı ve kalacağı her saldırıyı tüm insanlığa tehdit görüp, mücadele edecek bir Eğitim-İş vardır! Çocuklarımızın eğitim hakkı başta olmak üzere en temel haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele etmeye; çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalara karşı durmaya devam edeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.