BAŞKAN YILMAZ: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR! « World Turk

27 Mayıs 2024 - 05:48

BAŞKAN YILMAZ: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR!

BAŞKAN YILMAZ: AÇLIK KADER DEĞİL TERCİHTİR!
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2022 - 15:18

71 views

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları  Konfederasyonu (BASK) Manisa İl Başkanı  Doğan Yılmaz  açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili açıklamalarda bulundu.   Başkan Yılmaz  açlık sınırı   6.017,85 TL yoksulluk sınırının  ise 19.602,14 TL’ye çıktığını söyledi. BASK Manisa İl Başkanı  Doğan Yılmaz  açıklamasında şöyle dedi;

“TÜRK-İŞ araştırmasının 2022 Mayıs ayı sonucuna göre; Dört kişilik bir ailenin sağlık, dengeli ve yeterli  beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 6.017,85 TL’ye;  Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı  ise 19.602,14 TL’ye çıkmıştır. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Mayıs ayı verilerine göre ortalama memur maaşı: 6,623 ₺’dir. Yıllardır toplu sözleşmelerde başarı ve kazanım nidaları atanların memuru getirdiği son nokta açlıktır. Ancak bu bir kader değil, ne yazık ki kamu çalışanlarının tercihinin bir sonucudur. Her toplu sözleşmede telafi edilmeyen kayıpların, enflasyon altında kalan buçuklu artışların, ikinci altı aylık dönemde maaşa yansımadan fazlasıyla vergiye kesilen ücretlerin sonucudur. 2022 yılının ilk altı aylık dönemi için alınan %7.5’luk artış ilk aydan erimiş, sadece dört aylık enflasyon%31.7 olmuştur. Kamu görevlileri ve emeklileri şimdiden %24 alacaklı hale gelmiştir. Mayıs ve Haziran enflasyonu açıklandığında bu kayıplar daha da artacaktır. Toplu sözleşme gereği ikinci altı ayda verilecek olan enflasyon farkı memur ve emeklilerinin kayıplarını karşılamayacaktır. Kaldı ki hissedilen enflasyon ile açıklanan TÜİK enflasyonu arasında çok büyük farklılık vardır. Ocak ayından itibaren oluşan kayıplar öncelikle telafi edilmelidir. Temmuz ayında verilecek olan enflasyon farkının ve toplu sözleşme gereği ikinci altı ay için verilecek olan %7”lik artışın dışında memur ve emeklilerini gerçek enflasyona karşı koruyacak ek zam  şarttır!

Kamu çalışanları ve emeklileri yoksulluk sınırının üzerinde, refah bir şekilde yaşamayı hak ederken açlık sınırının altında yaşamayı hak etmiyor. Tüm kamu görevlilerini Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu çatısı altında toplanmaya, insan onuruna yaraşır ücretleri alabilmeniz için birlikte  sendikal mücadeleye davet ediyorum” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.