MCBÜ REKTÖRÜ RANA KİBAR’IN HEDEFİ İLK 1500’ÜN ALTINA GİRMEK « World Turk

14 Temmuz 2024 - 08:33

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

MCBÜ REKTÖRÜ RANA KİBAR’IN HEDEFİ İLK 1500’ÜN ALTINA GİRMEK

resmin alt tagı
MCBÜ REKTÖRÜ RANA KİBAR’IN HEDEFİ İLK 1500’ÜN ALTINA GİRMEK
Son Güncelleme :

06 Ekim 2023 - 18:58

158 views

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar göreve gelişinin ikinci ayında Manisalı basın mensuplarıyla, basın toplantısında bir araya geldi.  Rektör Rana Kibar önce nasıl bir üniversite teslim aldığını, daha sonrada hedeflerini ve hayallerini anlattı. Türkiye’nin 6 devlet, 13 Vakıf Üniversitesi olmak üzere;19 üniversitenin kadın rektörü arasında bulunan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar,  şu an ilk 1800  bulunan MCBÜ’nün başarı sırasını,  görev süresi boyunca ilk 1500’ün altına düşürmeyi hedefliyor.

Haber: Cemre Nehir Yılmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kararlara göre 1 ağustos 2023 tarihinde;  Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu 20 üniversiteye yeni rektör atandı. 1 Ağustos 2023 tarihinde yapılan bu yeni atamalarla birlikte;  129  devlet üniversitesinin, sadece 6 üniversitesinin rektörü kadın. Kalan 123 devlet üniversitenin rektörü erkek. Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla devlet ve vakıf olmak üzere toplamda 208 üniversite var. Bunlardan 129’u devlet üniversitesi, 79’si vakıf üniversitesi.

Haber videosu:

 

TÜRKİYE’DE 19 KADIN REKTÖR,  189 ERKEK REKTÖR GÖREV YAPIYOR

79 Vakıf Üniversitesinin 13 rektörü kadın, 66 üniversitenin rektörü ise erkek.  Türkiye’de Devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 19 kadın rektör, 189 erkek rektör görev yapıyor. Yaptığımız bu araştırma; yükseköğretimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kat edilmesi gereken daha çok uzun yol olduğunu gösteriyor.

​​​​​ TÜRKİYE’DEKİ DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN 6 KADIN REKTÖRÜ

Manisa Celal Bayar ​Üniversitesi​​ Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü  ​Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar,  Akdeniz ​Üniversitesi​  Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, ​​​ Çukurova Üniversitesi​ Rektörü  Prof. Dr. Meryem Tuncel, ​​ İzmir Demokrasi Üniversitesi​ Rektörü  Prof. Dr. Bedri​ye Tunçsiper, ​ ​ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi​ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi.

TÜRKİYE’DEKİ VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN 13 KADIN REKTÖRÜ

Antalya Belek Üniversitesi​  Rektör Vekili  Prof. Dr. Kamile Perçin Akgül,  ​Avrasya ​Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu,  Bahçeşehir Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr.​ Esra Hatipoğlu, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Demiroğlu Bilim Üniversitesi​ Rektörü Prof. Dr. Çavlan Çiftçi, İstanbul Aydın ​Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, İstanbul Esenyurt ​Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Hecer, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadime Yüksektepe, Kadir Has Üniversitesi​ Rektörü Prof. Dr. M. Sondan Dorukanoğlu Feyiz, Maltepe Üniversitesi​ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Özyeğin ​Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Feride Esra Gençtürk, Üsküdar ​Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör, Yeditepe ​Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl.

MCBÜ REKTÖRÜ PROF. DR. RANA KİBAR 19 KADIN REKTÖR ARASINDA

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar göreve gelişinin ikinci ayında Manisalı basın mensuplarıyla, rektörlük binası Dumanlıdağ Restaurant’ta kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.  Rektör Rana Kibar önce nasıl bir üniversite teslim aldığını, daha sonrada hedeflerini ve hayallerini anlattı. Türkiye’nin 6 devlet, 13 Vakıf Üniversitesi olmak üzere;19 üniversitenin kadın rektörü arasında bulunan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar,  şu an ilk 1800  bulunan MCBÜ’nün başarı sırasını,  görev süresi boyunca ilk 1500’ün altına düşürmeyi hedefliyor.

2 EKİM 2023 İTİBARİYLE AKADEMİK TAKVİM BAŞLADI

Manisa Muradiye eski Belediye Başkanı Münir Kibar’ın kızı olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, 1 Ağustos 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Bugüne kadar ziyaretçilerini kabul eden, ziyaretlerde bulunan, üniversitenin birimlerini gezen ve şehri tanımaya çalışan, bugün de beraberinde ekibiyle gazetecilerin karşısına çıkan Rektör Rana Kibar, üniversiteyi bulunduğu konumdan daha ileriye taşımak için çalışacaklarını ifade etti. Rektör Kibar, “Yaklaşık 2 ay önce göreve geldik. Bu süreçte oldukça yoğun bir şekilde görevimizin başında hizmetlerimize devam ediyoruz. 2 Ekim itibariyle öğrencilerimizi ağırladık. Gerek pandemi sürecinde gerekse de deprem nedeniyle bir süre öğrencilerimizle yüz yüze ders yapamamıştık. Bu dönem öğrencilerimizle yüz yüze derslerin devam etmesini ümit ediyoruz. Dolayısıyla 2 Ekim 2023 itibariyle akademik takvimimize başladık.” Dedi.

MCBÜ’NÜN ÖĞRENCİ SAYISI 48 BİNİ AŞTI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, üniversitenin Öğrenci sayısının 48 bini aştığı bilgisini vererek;  “bu oldukça büyük bir sayı. Bu bakımdan da Türkiye’de Ege Bölgesi’ndeki üçüncü büyük üniversite olarak adlandırabiliriz. Öğrencilerimiz eğitim düzeylerine göre sayısal dağılımlarına bakarsak 17 bin civarında ön lisans öğrencimiz mevcut. Yaklaşık 28 bin civarında da lisans öğrencimiz var. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize bakıldığında 3 bin civarında da toplamda lisansüstü öğrencimiz var. Dolayısıyla toplamda 48 bin civarında öğrencimiz var” diye konuştu.

MCBÜ  YÜZDE 94 DOLULUĞA ULAŞTI

Üniversitenin yüzde 94 doluluğa ulaştığını söyleyen Rektör Rana  Kibar, “2023 YKS yerleştirmelerine baktığımızda üniversitemiz bu anlamda oldukça kabul gören bir üniversite. Ön lisans anlamında yüzde 91, lisans anlamında yüzde 97 doluluk oranına sahibiz. Toplamda bakıldığında üniversitemizin 2023 YKS yerleştirmeleriyle yüzde 94 oranında öğrenci kabulü yaptığını görüyoruz ki bu oldukça da iyi bir oran” dedi.

KENT VE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Aynı zamanda sanayi şehri olan Manisa’nın hem kent hem de sanayisiyle işbirliği içerisinde hareket edeceklerini söyleyen Prof. Dr. Kibar, “Manisa aynı zamanda sanayi yönünden oldukça gelişmiş bir şehir. Bu anlamda güçlü bir sanayi bölgesine sahip. Bu anlamda mühendislik fakültelerimiz gerekse de diğer birimlerimizle sanayiyle yaptığımız işbirlikleri oldukça fazla. Bu anlamda teknoloji odaklı büyümeyi oldukça önemsiyoruz. Üniversite sanayi arasındaki işbirliğini arttırmak, farklı projelerle bunu desteklemek bizim hedeflerimiz arasında yer alıyor. Şehir ile üniversitenin bütünleşmesini çok önemsiyoruz. Biz Manisa ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasındaki bağın daha da kuvvetli bir hale gelmesi için çalışacağız. Biz artık çok büyük bir üniversiteyiz. Gerek sayısal anlamda gerekse de hizmet verdiğimiz coğrafi bölge anlamında büyük bir üniversiteyiz. Manisa üniversiteye ne kadar destek olursa, ne kadar dahil olursa üniversite ile işbirliği ne kadar artarsa biz üniversitemizin çok daha güzel projelerle çok daha iyi yere geleceğine eminiz” şeklinde konuştu.

TİRSAN KARDAN İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Üniversite-Sanayi  İşbirliği çerçevesinde; Manisa Celal Bayar Üniversitesi İstihdam ve Kariyer Koordinatörlüğü ile Tirsan Kardan San. A.Ş. arasında eğitim, staj, mesleki eğitim ve kariyer programları kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

ÖĞRENCİLERE YEMEK DESTEĞİ VERİLİYOR

Üniversiteyi daha ileriye taşımak için çalışacaklarını ifade eden Kibar, öğrencilere verilen yemek ücretlerinin toplam 90 TL olduğunu, ancak bunun 75 TL’sini üniversitenin karşıladığını ifade etti. Kibar, öğrenciye sadece 15 TL yansıtıldığını dile getirdi.

ZİRAAT FAKÜLTESİ AÇILMASI İÇİN YÖK’E BAŞVURU YAPILDI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, üniversite bünyesinde Ziraat Fakültesi açılması için YÖK’e başvuru yaptıklarını söyledi. Rana Kibar, başvurunun olumlu olması halinde yeni fakültenin kurulacağını belirtti. Türkiye genelinde 40’tan fazla ziraat fakültesi varken, en önemli tarım merkezlerinden biri olan Manisa’da bir ziraat fakültesinin olmamasının üzücü olduğunu kaydeden Kibar, YÖK’e yapılan başvurunun olumlu bir şekilde yanıt gelmesini beklediklerini ve en kısa zamanda çalışmalara başlamayı umduklarını söyledi.

SALİHLİ-SART PARA KONGRESI

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar;  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Salihli Meslek Yüksekokulu ile Salihli Belediyesi iş birliğinde düzenlenen “Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm” ana temalı II. Salihli-Sart Para Kongresi  yapıldığını hatırlattı.

MCBÜSEM İLE KÖY KOOP MANİSA  İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar; Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MCBÜSEM) ile Köy Koop Manisa Birliği arasında imzalanan iş birliği protokolünün ilk etkinliğinin, Kula ilçesinde gerçekleşen Kooperatifçilik Eğitimleri ile başladığını duyurdu. MCBÜSEM ile Köy Koop Manisa Birliği İş Birliğindeki Kooperatifçilik Eğitimleri veriliyor.

MCBÜ’NÜN  TÜBİTAK BİLİM İNSANI DESTEK PROGRAMLARI (BİDEB) BAŞARISI

2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri destek programında, MCBÜ’nün 62 proje başvurusundan 31’i kabul alarak, her 2 projesinden birine destek almaya hak kazandı. MCBÜ; 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri destek programı Türkiye genelinde 3. üniversite oldu.

1768 AKADEMİK KADRO, 48.130 ÖĞRENCİ

MCBÜ 305 profesör, 203 doçent, 362 doktor öğretim üyesi, 325 öğretim görevlisi, 254 araştırma görevlisi, 9 yabancı uyruklu öğretim üyesi olmak üzere 1768 akademik kadro ile yeni eğitim-öğretim yılında, öğrencilerini eğitecek.  Toplam personel sayısı ise 4160,  olan MCBÜ’nün 2023-2024 eğitim-öğretim  döneminde; 17.091 Ön lisans, 27.940 lisans, 591 tezsiz yüksek lisans, 2.014 yüksek lisans, 494 doktora olmak üzere toplam 48.130 öğrencisi mevcut.

MCBÜ YÜKSEK ÖĞRETİM KALİTE KURULU, KURUMSAL AKREDİTASYON SAHİBİ

MCBÜ Yüksek Öğretim Kalite Kurulu’ndan kurumsal akreditasyonunu aldı. Ayrıca MCBÜ Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi logosu kullanımına hak kazanan üniversiteler arasında yer alıyor. Kalite güvencesini sağlamış yükseköğretim programlarında TYÇ logosu mezunlarının diploma eklerinde, transkript ve mezun belgelerinde de yer alıyor.

MCBÜ’NÜN 881 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ  VAR

881 Sosyal sorumluluk projesi üreten MCBÜ, 1.161 Sosyal sorumluluk projesi üreten Atatürk Üniversitesi’nden sonra 2. Sırada yerini alıyor. MCBÜ’den sonra; 764 Proje ile ege Üniversitesi, 612 proje ile Sakarya Üniversitesi, 554 proje ile Sabancı üniversitesi yer alıyor.

MCBÜ’NÜN ULUSLARARASI ÇALIŞMALARI

Teknofest akademik paydaşlığını da yürüten MCBÜ;  Avrupa Birliği Erasmus+Proje türü olan KA107 projeleri kapsamında, 2 yıl üst üste Ege Bölgesi’nden en yüksek bütçeyi alan üniversite oldu. MCBÜ; 23 ülkeden 140 yükseköğrenim kurumunun üye olduğu Akdeniz Üniversiteler Birliği’nin (UNIMED) faaliyet  odaklı iletişim ağlarına ve organizasyonlarına dahil oldu. MCBÜ; Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) Türkiye Bursları programına da dahil üniversiteler arasında yerini koruyor.

“ÜNİVERSİTE HASTANEMİZİN VADESİ GELMİŞ ANCAK ÖDENMEMİŞ BİR BORCU YOKTUR”

Üniversitesinin vatandaş ile direkt bağı olan MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nin tüm sağlık hizmetlerini kusursuz yerine getirmeye çalıştıklarına dikkat çeken Rektör Rana Kibar; “elbette kısmen yolunda gitmeyen bazı sağlık hizmetleri olabilir. Ancak göreve geldiğimiz günden bugüne, hastanemizdeki bütün yapıyı vatandaşın memnuniyeti odaklı sürdürmeye özenle çaba gösteriyoruz.  Hafsa Sultan Araştırma Hastanemizin vadesi gelmiş ancak ödenmemiş bir borcu yoktur” dedi.

MCBÜ REKTÖRÜ PROF. DR. RANA KİBAR KİMDİR ?

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar; Manisa Muradiye doğumlu. 1998 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 2002 yılında Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Genel Fizik alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında İngiltere Sussex University de akademik çalışmalar yaptı. 2007 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Genel Fizik alanında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2012 yılında Fizik alanında Doçent unvanı aldı. 2018 yılından bu yana Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Genel Fizik Anabilim Dalında Profesör Doktor olarak görev yapmakta olup 2016 yılından bu yana da aynı Anabilim Dalının Başkanlığını yürütüyor.

2019 yılında MCBÜ Tütün Eksperliği Yüksekokulu Müdürü olarak, 2021 yılında da MCBÜ Yönetim Kuruluna atandı.

Uzmanlık konuları arasında lüminesans, manyetik suseptibilite, iyon aşılama, kristal karakterizasyonu ve fotoelektronik malzemeler bulunuyor. Alanında birçok uluslararası dergide hakemlik yapan Prof. Dr. Rana KİBAR, Genel Fizik alanında çoğunluğu uluslararası düzeyde olmak üzere 50 ye yakın araştırma makalesi yayımladı. 20 ye yakın doktora ve yüksek lisans öğrencisi yetiştirdi.

Manisa Muradiye eski Belediye Başkanı Münir Kibar’ın kızı olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, 1 Ağustos 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.