Manisa,  AB projelerinden toplamda 65 milyon euro hibe aldı « World Turk

4 Aralık 2023 - 10:19

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

Manisa,  AB projelerinden toplamda 65 milyon euro hibe aldı

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği öncülüğünde, STK’lara yönelik proje hazırlama konusunda teorik ve uygulamalı bilgiler verildi. Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu, 18 yıldan bu yana hazırladığı AB projeleri ile; 41 milyon euro hibe desteği sağladı. Bu rakam ulusal projeler ve kalkınma ajansı hibeleriyle birlikte, 65 milyon euro’ya ulaştı.

Manisa,  AB projelerinden toplamda 65 milyon euro hibe aldı
Son Güncelleme :

02 Haziran 2022 - 22:10

229 views

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği öncülüğünde, STK’lara yönelik proje hazırlama konusunda teorik ve uygulamalı bilgiler verildi. Katılımcıların sertifikalarının  Manisa Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara  tarafından verilen eğitim sonunda; Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener 18 yıldan bu yana hazırlanan AB projelerinde 41 milyon euro hibe desteğinde bulunulduğunu açıkladı. Ural Sevener; bu rakamın ulusal projeler ve kalkınma ajansının hibeleriyle birlikte, toplamda 65 milyon euro’ya ulaştığını duyurdu.

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği öncülüğünde Şehzadeler Kaymakamlığı’nın desteğiyle Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu yetkilileri tarafından, kamu kurumları, üniversite öğrencileri ve STK’lara yönelik proje hazırlama konusunda teorik ve uygulamalı bilgiler verdi.

Teorik ve uygulamalı eğitimde 20 katılımcı bilgilendirildi. Eğitimleri; Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener ve Derya Deniz Güven, Gürkan soydaş ile Halim Şivecan’dan oluşan Proje uzmanları tarafından verildi.

Proje uzmanları tek tek anlattı

2 gün süren uygulamalı eğitimde proje uzmanları; eurodesk, European Union  portallalları ile Avrupa  Birliği ülkelerinde eğitim fırsatlarını, staj imkanlarını ve gönüllü sosyal  aktivite imkanlarından yararlanma yöntemlerini katılımcılara anlattı. AB  Proje uzmanları; Derya Deniz Güven ile Gürkan soydaş ayrıca; AB Gençlik Programı, AB Hayatboyu Öğrenme Programı, Hibe Duyuruları, Avrupa Gençlik Portalı, Erasmus +KA227, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP), Arasmus + KA2 Yetişkin Eğitimi, StartUp EU Academy, KA1 Gençlik Projesi Money Does Not Grow On Trees hakkında geniş kapsamlı bilgiler vererek,  nasıl proje yapılacağı konusunda uygulamalı örnekler verdi. Proje Uzmanı Halim Şivecan ise; nasıl dernek kurulur, dernekler için nasıl proje yazılır, kalkınma ajansı hibeleri ve  ve  AB Hibe programlarından derneklere nasıl proje yazılır hakkında bilgiler verdi.

Cemal Hüsnü Çaykara;bu eğitimle yararlı projeler yazacaklar

Şehzadeler Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen ve 2 süren teorik ve uygulamalı eğitim, sertifika töreni ile sona erdi. Sertifika törenine katılan Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara; böylesine önemli ve yararlı bir çalışmaya ev sahipliği yaptıkları için mutluluk duyduğunu ifade etti.

Çaykara, projeye katılanların çoğunun kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi olduğuna işaret ederek; katılımcıların aldıkları eğitimle, kentte temsil ettikleri sivil toplum kuruluşları adına yararlı projeler yazacaklarına inandığını söyledi.

Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu 10 yıldır hizmette

Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener, büro olarak  10 seneyi aşkın zamandır her türlü  çalışmayı yürüttüklerine vurgu yaparak;  “Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu olarak Kamu Kurum ve kuruluşlar ile kamu yararı güden tüm kurumlara ulusal ve uluslararası hibe programlarından yararlanmaları için 10 seneyi aşkın zamandır her türlü desteği sunuyoruz. Bugünde burada kamu kurumları, STK ve üniversite öğrencilerinden oluşan gruba 2 gün boyunca projeleri tanıtıp, proje nasıl hazırlanır konusunda teorik ve pratik olmak üzere bir eğitim verdik. Böylelikle ilimizde kurumlarımız, STK’ların proje yapma kapasitelerine katkı sunmuş oluyoruz. Avrupa Birliğinin yeni dönemde özellikle gençlere sunduğu fırsatları genç arkadaşlarımıza aktararak Avrupa Birliğindeki akranları ile birlikte çalışmalar yapmalarını, kendilerine geliştirmelerine fırsat sunmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Manisa’ya toplam 65 milyon Euro hibe desteği

Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener,18 yıldan bu yana hazırlanan AB projelerinde 41 milyon euro hibe desteğinde bulunulduğunu açıkladı. Ural Sevener; bu rakamın ulusal projeler ve kalkınma ajansının hibeleriyle birlikte, 65 milyon euro’ya ulaştığını duyurdu. Sevener, “2004 yılından bu yana sadece AB fonlarından Manisa’ya hibe tutarı 41 milyon avro. Kalkınma Ajansı ve Ulusal Projeler de dahil edildiğinde bu tutar 65 milyon Avro’ya ulaşmış durumda” dedi.

Eğitim odaklı çalışmalar yaptıklarını kaydeden, Manisa çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Turgay Duyar ise pandemi öncesinde de yine; Şehzadeler Kaymakamlığı ve Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu işbirliğinde eğitim verdiklerini hatırlatarak, çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.