“HER 2 ECZANEDEN 1’İ İFLAS NOKTASINA GELMİŞTİR” « World Turk

24 Şubat 2024 - 09:14

“HER 2 ECZANEDEN 1’İ İFLAS NOKTASINA GELMİŞTİR”

“HER 2 ECZANEDEN 1’İ İFLAS NOKTASINA GELMİŞTİR”
Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 12:55

54 views

Balıkesir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Göksel Gümüş, eczacıların kârlarının en son 2009 yılında güncellenen İlaç Fiyat Kararnamesi ile belirlendiğine dikkat çekti. Başkan Gümüş; “Ülkemizde her 2 eczaneden 1’i iflas noktasına gelmiştir” dedi.

Balıkesir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Göksel Gümüş, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Eczacıların kârlarının en son 2009 yılında güncellenen İlaç Fiyat Kararnamesi ile belirlendiğine dikkat çeken Başkan Gümüş, yaptığı açıklamada şunları aktardı: “İlaçta kademeli kârlılık söz konusudur ve ilaç fiyatı arttıkça kârlılık azalmaktadır. 13 yıldır ilaç fiyatlarındaki güncellemelerin sonucu olarak, 2009 yılında en düşük kârlı ilaçların tüm ilaçlar içindeki oranı yüzde 10 iken, günümüzde yüzde 40’ları geçmiştir. Bu nedenle eczanelerin geliri 13 yıldır sürekli azalmakta ancak kira, personel maaşları, sigorta ve Bağkur primleri, elektrik, iletişim gibi giderleri sürekli artmaktadır. Artık bu durum sürdürülemez hâle gelmiş ve ülkemizde her 2 eczaneden 1’i iflas noktasına gelmiştir.”

“ECZACILAR UNUTULDU”

“Yıllardır birçok meslek grubu ve sektörde iyileştirmeler yapılırken eczacılar hep unutulmuştur” diyen Başkan Gümüş; “Oysa biz eczacılar günden güne kötüleşen ekonomik şartlarımıza rağmen, halkımıza en önde ve en yaygın sağlık hizmetini sunmaya, halkımızın en yakın sağlık danışmanı olmaya devam etmekteyiz. Pandemi nedeni ile başlamış olan kronik hastalığı olan kişilerin doktora gitmeden eczanelerden reçetesiz ilaç temini uygulaması, pandemi bittiği halde 01 Temmuz 2022 tarihine kadar uzatılmıştır. Bunun sebebinin hastaneler ile aile sağlığı merkezlerindeki yoğunluk ve vatandaşlarımızın ilaçlarını reçete ettirebilmek için dahi randevu alamaması olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada da yine ülkemiz genelinde 28700 eczanemiz en önde ve kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Nasıl ki maskeyi hiçbir bedel almadan halkımıza dağıtımını yaptıysak, bu hizmeti de karşılıksız yapmaktayız. 2 yılı aşkın süredir bu uygulama ile halkımız sağlık hizmeti alırken devletimiz de tasarruf etmektedir.  Tekrar ve en güçlü sesimiz ile söylüyoruz; bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. İlaç Fiyat Kararnamesi çok acil güncellenmelidir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.