BASK Manisa İl Başkanı  Doğan  Yılmaz “Memur ve Memur Emeklisi Fakirleşmektedir” « World Turk

18 Nisan 2024 - 20:18

BASK Manisa İl Başkanı  Doğan  Yılmaz “Memur ve Memur Emeklisi Fakirleşmektedir”

BASK Manisa İl Başkanı  Doğan  Yılmaz “Memur ve Memur Emeklisi Fakirleşmektedir”
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 10:48

53 views

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK)  Manisa İl Başkanı  Doğan Yılmaz, memur, emekli ve işçiye enflasyon oranında zam vermek demenin sıfır zam vermek demek olduğunu belirterek, “Memurlar enflasyona yenildi” dedi.    Haziran ayı enflasyonun açıklanmasıyla memur maaş zamları ortaya çıktığını söyleyen Yılmaz memur, emekli ve işçiye enflasyon oranında zam vermek demenin sıfır zam vermek demek olduğunu söyledi.

Yılmaz “Memurlar enflasyona yenildi. Hele ki verilen zam, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarındaysa memurun, işçinin, emeklinin vay haline. Son iki yılda, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, tükettiğimiz, kullandığımız, pek çok ürününün fiyatı yüzde 150 ile yüzde 400 arasında artış gösterirken, TÜİK’in  açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 30.95 zam yapılmıştı. Haziran ayı enflasyonunun 4.95 ve son 6 aylık enflasyonun yüzde 42.35 oranında açıklanmasıyla birlikte, memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oraları da belli oldu” diye konuştu.

TOPLU SÖZLEŞME OYNANAN BİR TİYATRODAN İBARET

TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla, vatandaşın enflasyon rakamları arasında kat be kat farkın olduğunu herkesin bildiğini belirten Yılmaz , “Böyle bir ortamda memur, emekli, işçi gibi sabit ücretlilerimizin alım gücünün her geçen gün düştüğünü söyledik. Enflasyonist ortamda sabit ücretlilerin harcadıkları paranın farkını, zam yapılana kadar önce peşin harcayıp 6’ncı ayın sonunda aldıklarını da herkes biliyor. Bundan dolayıdır ki, maaşların her ay hesaplanarak ödenmesi gerektiğini defaten ifade ettik. Ödenmedi. Yetkili sendikayla hükümetin yaptığı toplu sözleşmenin oynanan bir tiyatrodan ibaret olduğunu zaman, zaman dile getirdik. Sonuçlarını hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Nasıl derseniz? Haziran ayında toplu sözleşme masasında imzalanan zam yüzde 7, enflasyon yüzde 42.35. Siz yetkili sendika olarak enflasyon artı zam olarak pazarlık yapsaydınız, bu gün bile memurun alacağı maaş artış oranı yüzde 49.35 olacaktı. Bunu bile ifade edemiyorsunuz. Vergi dilimlerinden dolayı sabit ücretlilerin maaşının büyük bölümü vergiye giderken, sabit ücretliler daha maaşını almadan vergisini öderken, vergi vermeyen yada vergileri silinenleri de unutmamak gerek. Özetle; memur, işçi ve emeklilerimize reel enflasyon üzerinden zam yapmadan, yaptığınız yüzde 30-40’lık zamların, 3600 ek göstergelerin bir manası olmayacaktır. Memur ve emeklinin alım gücü her geçen gün düşmekte, memur fakirleşmektedir” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.