WORLD TÜRK İZMİR VALİSİ KÖŞGER’İ AĞIRLADI « World Turk

21 Mayıs 2024 - 22:48

WORLD TÜRK İZMİR VALİSİ KÖŞGER’İ AĞIRLADI

WORLD TÜRK İZMİR VALİSİ KÖŞGER’İ AĞIRLADI
Son Güncelleme :

13 Ekim 2022 - 19:37

197 views

DENİZ DOĞAN/WORLD TÜRK

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, WORLD TÜRK’te gündemi değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

World TV’de Gazeteciler Hasan Çölmekçi ve Erhan Hartaç’ın hazırlayıp sunduğu usta Kalemler programına konuk olan İzmir Valisi Köşger gazetecilerin sorduğu soruları samimiyetle yanıtladı.

Bayraklı’da yapılan Şehir Hastanesi’ne yönelik bilgi veren Köşger, “Çok yakın sürede Şehir Hastanesi açılacak, yılbaşını geçecek ama fiziki gerçekleşme sona yaklaştı. İçi son teknoloji ile donatılacak. Ulaşımla ilgili sıkıntılar 8, mutabakata varılan bir husus var, kısa sürede ulaşım sorununu da çözeceğiz. İkinci çevre yolu sorunumuzu çözmez, mevcut çevre yolundan oraya giriş çıkışı sağlamamız lazım. Büyükşehir’in teleferik projesi var, o da olabilir, bazı izinler gerekiyor, onunla ilgili gereken görüşmeleri yapacağız. Bir planlama yapıyoruz, İzmirlilerin sorunla karşılaşmaksızın oraya ulaşımını gerçekleştirmemiz lazım. Günlük 10 bin taşıt gireceği öngörülüyor, çalışmalar koordinasyon içinde yürütülüyor” dedi.

HİÇBİR HASTANE KAPATILMAYACAK”
Şehir Hastanesi’nin açılması ile birlikte birçok hastanenin kapatılacağına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını aktaran Köşger, “Hiçbir hastane kapanmayacak. Belki bir kısmı minimal düzeye indirilecek, branş hastaneleri olacak ama hiçbir hastane kapatılmayacak. Sağlık hizmetine devam edecek” ifadelerini kullandı.

REZERV ALANA İLAVE KONUTLAR YAPILACAK
Şehir Hastanesi’nin bulunduğu güzergahtaki ulaşım sorunun çözümü için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Köşger, “Rezerv alana 3 bin 600 konut yapılıyor, 8-10 bin konut daha yapılacak oraya ve orası için de ulaşımın çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

EMNİYET TRAFİK İÇİN SEFERBER”
İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün trafiği rahatlatmak adına sahada yoğun mesai harcadığını, bunun da sonuç verdiğini anlatan Vali Köşger, “1,5 yıl önce trafik sorunu daha çok bana iletiliyordu. Son zamanlarda azaldı, İzmir’in çarpık kentleşmeden dolayı yeterince park alanı yok, refah düzeyi arttığı için araç çok, vatandaş park yeri bulamayınca caddeye bırakıyor. Emniyet seferber, kadın polislerimiz dahi sahaya sürülmüş vaziyette, trafiği rahatlatmak için çalışıyorlar. Emniyetin uygulamasının ardından insanlar bana ‘Bize 1 saat kazandırdınız’ diyorlar. Ancak bunlar insan gayretiyle yapılan çözümler, esas mekansal planlama yapılması lazım. Kentin kanalizasyonuyla, yeşil alanı ile, yolları ile yapılandırılması lazım. İzmir bu konuda geç kalmış olmakla birlikte bunu avantaja dönüştürebilir, ülkenin refah düzeyine göre kentin ne kadar parka ihtiyacı var, bunları görerek planlayabilir. Deprem sonrası bunun mutlaka yapılması lazım” dedi.

MEZARLIKBAŞI OTOPARKI ÇÖZÜMÜ OLMADAN YIKILMAMALI”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mezarlıkbaşı’nda bulunan otoparkı yıkma kararını değerlendiren Vali Köşger, “Tedbirini almadan var olan çözümü yıkmanın anlamı yok” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGRESİ BİNASININ YERİNDE ANLAMSIZ BİR ANIT VARDI”
İktisat Kongresi binasına yönelik de açıklamada bulunan Vali Köşger, “Bina korunamamış, birinci kısmı otopark yapmışlar, ‘ikinci kısmı da otopark yapmak üzereler’ diye bana bilgi geldi. Gidip baktım çok anlam ifade etmeyen bir anıt yapmışlar. Bina yok, otoparka dönüşmüş. Cumhuriyet’in 100. yılı ve ondan önce de iktisat kongresinin 100. yılı yaklaşıyor. Hızlıca bir karar aldık ve ‘İktisat kongresini burada yapalım, burada 100 yılı değerlendirelim, 1. yüzyıl içinde bir vizyon belirlensin. Atatürk’ün yaptığı işi tekrar yapalım, hem de onun anısına yapalım’ dedik. Sahibini bulduk, Londra’da yaşıyordu, uzunca bir müzakere sonucunda mülkiyetini İzmir Valiliğine aldık. Bir kısmını biz tescil ettirdik kimse bir şey yapmasın diye. Bir yer tescilli olduğu zaman onun arkeolojik kazılarının yapılması lazım şeklinde süreç yürüyor. Süreci hızlı şekilde ilerlettik, şu an temeli atıldı, kongre binası orijinaline uygun şekilde yapacağız. 750 kişilik amfi salon var. Otopark yapılmayacak. Altı dolgu, iç liman orası, deniz doldurularak yapılmış ve aşağıya inme imkanı yok. Biz parasını vererek satın aldık” dedi.

PROTESTOYA SERT TEPKİ: “KAFALARI GÜZEL OLDUĞU İÇİN ANLAMADILAR!”
30 Ağustos törenlerinde Atatürk’ü anmadığına yönelik yapılan protestonun hatırlatılması üzerine konuşan Köşger, “Zaten bizzat Atatürk’ü anma programı, zaten baştan sona program Atatürk. Konuşmamın başında Zübeyde Hanım’ı oynayan hanımefendinin elini öptüm, yapılan işin önemini anlattım. Konuşmanın ana fikri, ‘Biz Türkler tarihte savaşlarıyla bilinen bir milletiz, biz savaşa düğüne gider gibi gideriz. Büyük Taarruz da bunlarda biri, Atatürk’ün önderliğinde bu millet yurdunu kurtardı. Günümüzde bu ruhu gençlere aktarmamız lazım, bunun için en güzel araçlardan biri de sanattır’ dedim. Orada kötü niyetli 3-5 kişi, biraz fazla alkol almış 3-5 kişi fazla sesler çıkardı. Ya anlamadılar kafaları güzel olduğu için ya da dinlemediler. Zaten burası baştan sona Atatürk, ben yanımdakine sordum bunlar neyi protesto ediyor diye. Vali Bey, devletin valisi, hükümetin de temsilcisi ama devletin de temsilcisi aynı zamanda, kanun yazıyor bunu. 3-5 kendini bilmez diyorum ben. Hiç kimseye ayrım gözetmeksizin biz tüm vatandaşlarımıza adaletli ve eşit olarak devletin şefkatini göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İZMİR UYUŞTURUCU TİCARETİNDE BİRİNCİ”
Uyuşturucu ile mücadele kapsamında ciddi çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Vali Köşger, “Bir ailede 1 kişi uyuşturucuya müptela olduğunda aileyi de bitiriyor. Evdeki eşyaları satıyor, çalıyor, aileye şiddet uyguluyor. Bu sıradan bir hastalık değil, aile yapısını çökerten bir şey. En başta bunun bağımlılığa ulaşmasını engelleyecek tedbirler almamız lazım. 10-20 yaş arasındaki çocukların o dönemi sağlıklı geçirmesini sağlayacak tedbirler almalıyız. Önemli olan bulaşmaması. Bunun için pilot uygulamalarımız var, hem Valilik hem de devlet düzeyinde uyguladığımız bir çalışma var. İzmir, en çok uyuşturucu kullanılan kentlerde birinci. Polisler sürekli kontrol halinde, sürekli sahaya pres yapıyorlar. Yakalama oranları çok arttı, saha presinden dolayı. Yüzde 30 oranında tutuklama da arttı, bu sevindirici bir şey. Sahaya yapılan pres işe yaramaya başladı. Arkadaşlarımız bu konuda üzerine düşen vazifeyi yapmaya çalışıyor. Biz muhtarlarla, kanaat önderleriyle her türlü işbirliğini yapıyoruz. Çok vahim bir şey, Allah kimsenin başına vermesin” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE 149 BİN SURİYELİ VAR”
İzmir’de yaşayan Suriyelilere ilişkin de bilgi veren Köşger, “Alan daraltıyoruz, belli yerlerde kolonileşmelerini önleyici tedbirler alıyoruz, bazı yerlerde ikametgah vermiyoruz. İzmir’de durum stabil, artış yok. Ülkelerine gönderilebilecek olanları gönderiyoruz. İzmir’de 149 bin Suriyeli var, hepsi kayıt altında. Basmane’de yeni bir uygulama başlattık, Afrika’dan gelen misafirlerimiz var, onlara ilişkin çalışmalar yürütülüyor. Bunların çoğu vizesini almış gelmiş, turist gibi geliyor, çoğu vize süresi içinde, süresi dolanı gönderiyoruz. Maalesef bu insanların ülkelerini yaşanamaz hale getirdi batı medeniyeti, Avrupalılar. O insanlar da kaçıyor, trans olarak Türkiye’yi kullanıyorlar, kendilerini sömüren ülkelere geçmek istiyorlar. Yunan tarafı bunları ölüme itiyor, botlarını batırıyor, görüntüler var. AB’nin gözünün önünde Yunanistan gayri insani uygulamalar yapıyor” dedi.

İNCİRALTI SAĞLIK TURİZMİNE ELVERİŞLİ PLANLANMALI”
İnciraltı planlarına yönelik de konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “İzmir’in ortasında kalmış değerli bir alan. Planlamayı sağlık turizmine imkan vererek, yeşil alanı da koruyarak yapmamız lazım, orayı değerlendirmemiz lazım. Kentin merkezinde bu kadar güzel, denize nazır arazi var, termal çıkıyor. İzmir’de sağlık turizmini geliştireceğiz diyoruz, İzmir’de turizm alanında gidilecek çok yol var” dedi. World TV’de Gazeteciler Hasan Çölmekçi ve Erhan Hartaç’ın sorularını yanıtlayan Köşger, Balçova Termal’e yönelik de bilgi vererek, “Fethi Sekin olayını bahane ederek Norveç’ten gelen kafileyi kesmişlerdi, şimdi anlaşma yaptık, artık kafile gelecek. Balçova termalle ilgili yenileme faaliyeti yürütüyoruz. Biz marka değerini yükseltecek süreci başlatıyoruz orada. 360 odalı 5 yıldızlı otel projelendirmesi devam ediyor. 5 katlı olacak” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.