TOBB SANAYİ ODALARINDAN DEPREM BÖLGESİNE 5 PROJE « World Turk

23 Mayıs 2024 - 15:14

TOBB SANAYİ ODALARINDAN DEPREM BÖLGESİNE 5 PROJE

<strong>TOBB SANAYİ ODALARINDAN DEPREM BÖLGESİNE 5 PROJE</strong>
Son Güncelleme :

06 Mart 2023 - 15:26

51 views

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmak için iş dünyasının yardım seferberliği devam ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde başlatılan İş Dünyası Konut Seferberliği ve insani-ayni yardım sevkiyatlarının yanı sıra, afet bölgesinin Türkiye ekonomisindeki ve imalat sanayindeki yeri göz önünde bulundurularak, depremden etkilenen 11 ilin ekonomilerinin yeniden canlandırılması ve normalleşme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla da girişimlere başlandı. Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 12 Sanayi Odasının Başkanlarının iştirakleriyle düzenlenen istişare toplantısına katıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında, İstanbul Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen yaklaşık 5 saat süren toplantıda, bölgenin ekonomik ve ticari toparlanma sürecine katkıda bulunacağı hususunda görüş birliğine varılan projeler ve hayata geçirilmesinin faydalı olacağı değerlendirilen önerilen şu şekildedir:

“Tedarikçim Deprem Bölgesinden’’

Özellikle büyük ölçekli şirketleri, hammadde ve yarı mamul tedariklerini deprem bölgesindeki firmalardan karşılamaya davet ediyoruz. Bu çerçevede TOBB Sanayi Veritabanından bölgedeki üreticilerle gerekli eşleştirmeleri yaparak, bölgedeki ticaretin yeniden canlanmasını hedefliyoruz. Tüm illerimizdeki Oda ve Borsalar ile 65 Sektör Meclisi üyelerine yönelik bilgilendirme yapılarak, ülke genelinde iş çevrelerinin projeye katılımının sağlanması hedefleniyor.

Ulusal Gıda Perakendecileri çalışması başlatıldı

Oda ve Borsalar ile Sektör Meclisleri kanalıyla ulusal çapta faaliyet gösteren gıda perakendecilerinin tarım ve gıda ürünleri ile hammadde alımlarını deprem bölgesindeki üreticilerden yapmasını amaçlıyoruz. Bu konuda başlatılan çalışmalar hızlandırılacak.

E-ticaret pazaryerlerinden pozitif ayrım

TOBB e-Ticaret Sektör Meclisi kanalıyla başlatılan pazar yerlerinin, deprem bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırılacak ürünler için komisyon almaması uygulamasının sektör genelindeki tüm firmalara yaygınlaştırılmasını ve bölgedeki üreticilerin ön plana çıkarılmasını amaçlıyoruz. Bölgeden internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesi için de kargo şirketleri nezdinde girişimlerde bulunulacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.