SİVASLILAR SİVAS’A SAHİP ÇIKMALI « World Turk

21 Mayıs 2024 - 23:02

SİVASLILAR SİVAS’A SAHİP ÇIKMALI

SİVASLILAR SİVAS’A SAHİP ÇIKMALI
Son Güncelleme :

23 Aralık 2022 - 20:29

62 views

Millet İttifakı’nda 6’lı masayı oluşturan siyasi partilerin İl Başkanları, Sivas’ın sorunlarını dile getirmek için basın toplantısı düzenledi. Her il başkanı şehrin farklı sorunlarını dile getirirken Deva Partisi İl Başkanı Serdar İnce, kendilerinin sorunları dile getirdiğini ancak bunan daha önemlisinin Sivaslıların ‘Neme Lazım’ demeyerek Sivas’a sahip çıkması olduğunu söyledi.

6’lı masayı oluşturan 5 partiden Cumhuriyet Halk Partisi , Demokrat Parti , Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, ve Saadet Partisi İl başkanları, düzenledikleri basın toplantısında Sivas’ın sorunlarını masaya yatırdı. Toplantıya İYİ Parti İl Başkanı Volkan Karasu’nun başka bir program dolayısı ile katılamadığı açıklandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Deva Partisi İl Başkanı Serdar İnce, Sivas ın sorunları üzerine ilk basın toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Siyaset bundan sonra Sivas ta farklı olacağı kanaatindeyiz. Her biri kendi alanında kendini yetiştirmiş arkadaşlarımızla şehre dair sorunları dün dile getirdiğimiz gibi bugünde dile getirmeye devam edeceğiz dün tek başımıza yaptığımız çalışmayı bugün birlikte dile getiriyoruz.

Tüm siyasi görüşlerimizin bir kenara bırakıldığı bu ortamda Sivas ın son 50 yıllık makus talihini değiştirmek için buradayız. İşsizlik ten dolayı Sivas ı terk eden insanımız için buradayız. Yokluktan doğalgazı kesilen insanımız için buradayız. Okula giden çocuğuna harçlık veremeyen insanımız için buradayız. Şehirde yaşanan tüm adaletsizlik, hukuksuzluk için buradayız”dedi.

Başkan İnce, Eski Sanayi bölgesi ile ilgili açtıkları ruhsat iptali ve proje tadilatı talebi davasının devam ettiğini belirterek, “Söz konusu bölgede Şehitler Cami ile benzinlik arasında işyeri bulunan esnaflara tahliye yazısı gönderildi. Bu esnaf zorlu kış şartlarında ne yapacak? Yetkililerin bu durumu gözden geçirmesini bekliyoruz”dedi.

Başkan İnce diğer yandan Eski sanayi Bölgesi Atatürk Caddesi üzerine yapılan iş ofisleri ile ilgili 2. Etap satış duyurularının yapıldığını ancak birinci etap için duyuru yapılmadan hak sahiplerini yerleri hariç diğer alanların ucuz bir şekilde satıldığına dair iddiaların olduğunu belirtti. Başkan İnce, konuyla ilgili bilgi edinme yasası uyarınca 6 il başkanının imzasıyla dilekçe vereceklerini söyledi.

Deva Partisi İl Başkanı Serdar İnce, kendilerinin sorunları dile getirdiğini ancak bunan daha önemlisinin Sivaslıların ‘Neme Lazım’ demeyerek Sivas’a sahip çıkması olduğunu söyledi.

“ZENGİN SU KAYNAĞINDA SUSUZLIK YAŞIYORUZ”

Daha sonra söz alan Saadet Partisi Sivas İl Başkanı Mehmet Zahit Tokgöz, kentte yaşanan içme suyu sorununa değinerek, “Su kaynağı açısından zengin bir havzada neden içme ve kullanma suyu problemi yaşıyoruz. Aslında fazlasıyla var olan kaynaklarımızın bugün bize yetmemesinin birinci önemli sebebi su yönetimindeki liyakatsizlik, vurdumduymazlık ve ihmallerdir.

İkinci önemli sebep ise kayıp-kaçak oranının hesaplanandan çok daha fazla olmasıdır. Özellikle son bir senedir barajın ağır metallerden ve çamurdan oluşan dip suyunu, pompalar bağlamak suretiyle, hatta aktardılar ve sağlıksız dip suyuna hemşerilerimizi layık bıraktılar”diye konuştu.

“YHT, MİLLET İTTİFAKININ İKTADIRNDA HİZMETE GİRECEK”

CHP Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin geciktirilmesini eleştirerek, “Daha önce 7 kez açılış tarihi verilen proje için yetkililer şimdi de 23 Nisan 2023 tarihini veriyorlar. Ancak projede halen eksiklikler var, yine açamayacaklar. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesini Millet İttifakı olarak biz iktidara gelince hizmete açacağız” dedi.

“KIZILELMA DENİLEN PROJELERDE SÜKUTU HAYALE UĞRADIK”

Demokrat Parti Sivas İl Başkanı Numan Akay ise Karadeniz-Akdeniz Yolu ve Lojistik Köy projelerinde Sivas’ın mağdur edildiğini belirterek, “Maalesef her dönem ilimizin Kızılelması olarak nitelendirilen bu projelerde sükutu hayale uğradık. Buna bağlı olarak Kuzey ve Güney çevre yolları yapılması. Kooperatifi bile kurulan Seyfebeli Projesi iptal edildi” dedi.

“DEMİRÇELİK SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Gelecek Partisi Sivas İl Başkanı Kadir Aydın, Demirçelik Fabrikası’nın uzun yıllardır şehrin başlıca konuları arasında olduğunu ancak bir türlü çalışanların yaşadığı mağduriyetin giderilmediğini kaydetti. Başkan Aydın, diğer yandan Cazibe Merkezi ilan edilen Demirağ OSB ile ilgili verilen sözlerin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.