SİSEV’DEN DEPREM BÖLGESİ’NE ÇİFTE YARDIM « World Turk

22 Haziran 2024 - 02:52

SİSEV’DEN DEPREM BÖLGESİ’NE ÇİFTE YARDIM

SİSEV’DEN DEPREM BÖLGESİ’NE ÇİFTE YARDIM
Son Güncelleme :

11 Şubat 2023 - 18:27

157 views

İzmir Sivaslılar vakfı Başkan Zeki Karaoğlu ve yönetim kurulu ivedilikle toplanarak yaşanan büyük deprem felaketinin yaralarını sarmak için ne yapabileceklerini değerlendirdiler.

Yapılan toplantı sonucunda yardım konusu ve nasıl yardım yapılacağının ayrıntısı konuşuldu. Vakıf, ayrıca bu tip ani oluşan doğal afet ve kriz durumlarında daha hızlı hareket edebilmek ve mağdurlara daha hızlı ulaşabilmek için “Acil durum ve doğal afet yönetimi kurulu” oluşturma kararı aldı. Vakıf Kahramanmaraş Merkezli Afet Bölgesine temel ihtiyaç maddeleri desteğinin yanı sıra, ayrıca  deprem bölgesinde, doğal afetten etkilenen ailelerin çocuklarına ve öğrencilere de eğitim gerçleri yardımı ile  ayrıca burs vermeyi kararlaştırdılar.

İzmir Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikler Vakfı (SİSEV) Yönetim Kurulu başkan vekili Şerafettin Güneyli ve başkan yardımcısı Ahmet Tecer, Kahramanmaraş Merkezli Pazarcık üslü 7.6 büyüklüğündeki depremin sabaha karşı olması ve arkasından 7,7 büyüklüğünde Elbistan’da yeni bir depremin meydana gelmesi sonucunda  10 ilin çok büyük oranda etkilemesi, büyük bir felakete yol açmasının değerlendirildiğini söylediler. Yaraların sarılması konusunda, “Nasıl destek olabiliriz” fikrinin konuşulduğu toplantıda, bir başkan, 2 üye, toplam 3 kişiden oluşacak, “Acil durum ve doğal afet yönetimi kurulu” oluşturma kararı alan SİSEV vakfı , bu kurulun iş yapabilmesi için bütçenin yüzde 40’ına kadar tahsis edilmesi de kararlaştırıldı. Böyle durumlarda vakfın doğal idarecisi  Doğal afet kurulunun başkanı olacak, yönetim kurulu başkanı da dahil tüm üyeler doğal afet  kurulunun idaresinde vazife yapacaklardır.

ACİL DURUM BÜTÇESİNİN TAHSİSİ

Doğal Afet yönetim kurulu parayı talep ettiği anda SİSEV Yönetiminin bu parayı hemen afet yönetim kurulunun kullanımına vereceğini belirten Yönetim Kurulu Başkan Zeki Karaoğlu, “Böyle durumlarda ilk etapta acilin acili ihtiyaçlar tespit edilecek ve vakit geçirilmeden bölgeye sevk edilecek. Öncelik insanı yaşatmak, yaraların sarılması olacak. Şu günlerde yaşadığımız Kahramanmaraş Merkezli deprem felaketi için ilk olarak bölgede sıkıntısı yaşanan temel gıda, giyim gibi ihtiyaçlar tedarik edilecek” dedi.

Toplantıda temel ihtiyaç maddeleri desteğinin yanı sıra depremden etkilenen belirli sayıda öğrenciye burs verme kararı aldıklarını da söyleyen SİSEV Başkanı Zeki Karaoğlu, “Yüzyılın afeti karşısında herkes üstüne düşeni yapmalı. Bu zor günleri hep beraber, el ele aşacağız. Bundan sonrası için de, ne olursa olsun, vatandaşlarımızın yanında olmaya devam etmek  bizim vazifemizdir’’ dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.