ŞEHİR BULUŞMALARINDA GÜÇLÜ TÜRKİYE VURGUSU « World Turk

22 Haziran 2024 - 02:54

ŞEHİR BULUŞMALARINDA GÜÇLÜ TÜRKİYE VURGUSU

ŞEHİR BULUŞMALARINDA GÜÇLÜ TÜRKİYE VURGUSU
Son Güncelleme :

06 Kasım 2022 - 15:18

83 views


2023’e Doğru Şehir Buluşmaları AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı tarafından On Han’da düzenlendi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Belgin Uygur’un katılımıyla teşkilat mensupları ile buluşma sağlandı.
Başkan Başaran Türkiye’nin Topyekün Değerlerine Vurgu Yaptı
AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran toplantının açılışında, 2023 hedeflerindeki ilerlemeye değindiği konuşmasında Türkiye Yüzyılı başarılı bir yüzyıl olacak dedi. Türkiye yüzyılı gücün, iletişimin, bilimin verimin ,kalkınmanın yüzyılı olacak diyerek Türkiye’nin topyekün değerlerine vurgu yaptı. Şehir Buluşmaları AK Parti Balıkesir Ana Kademe İl Yönetimi, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı ve önceki dönem milletvekillerinin yer aldığı kahvaltı programı ve akabinde düzenlenen basın toplantısıyla başladı. Program gün boyu İş İnsanları, STK’lar ve Kanaat önderleriyle istişarelerle sürdü.
Bakan Muş Türkiye’de ki Ekonomik Büyümeye Dikkat Çekti
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran’ın açılış konuşmasıyla başlayan basın toplantısında daha sonra Ticaret Bakanı Mehmet Muş değerlendirmelerde bulundu. Bakan Muş dünyadaki tüm olumsuz şartlara rağmen Türkiye’nin büyümesini sürdürdüğünü belirterek yatırımcılara Türkiye’de yatırıma devam etmeleri çağrısında bulundu. Bakan Muş, “Türkiye önümüzdeki yüzyılın en güçlü ülkelerinden birisi olacağı aşikardır” dedi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş Balıkesir’in hem tarım hem de sanayi şehri olduğuna dikkat çekerek, “Balıkesir hem biri tarım şehri, aşnı zamanda bir turizm şehri, aynı zamanda da bir sanayi şehridir. Balıkesir çok hızlı gelişiyor ve ilerliyor, ciddi gelişmeler kaydetmiş bir şehir. Dolayısıyla Türkiye’nin vizyonuna Türkiye’nin Yüzyılında önemli gelişmeleri içerisinde sağlayacak potansiyeli olan bir ilimiz. Bulunduğu konum itibariyle, müteşebbisleriyle, iş dünyasıyla, şimdiye kadar edinmiş olduğu tecrübeyle Türkiye vizyonunun en önemli taşıyıcı illerinden birisi olacağı aşikardır” şeklinde konuştu.
Muş“Türkiye Hedefe Emin Adımlarla İlerliyor”
Dünyadaki ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Hepimizin malumu dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Hem enerji tedariki ve arzı konusunda dünyada yaşanan tartışmalar, hem politik olarak yaşanan gelişmeler ve gerginlikler ve ekonomik olarak dünyanın karşı karşıya kaldığı durumlar ister istemez bütün ülkeleri etkilediği gibi bizleri de etkiliyor. Türkiye tüm bu tablo içerisinde bir taraftan ekonomik büyümesini sağlıyorken bir taraftan da koymuş olduğu hedefe ilerlemek için emin adımlarla yoluna devam ediyor. Bizim koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. Dış ticarette koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı, içeride planlanan yatırımlar vardı ve bunlar takvimler içerisinde hayata geçiriliyor” ifadelerini kullandı.
“Ekonomik büyüklüğümüz 1 trilyon dolara yaklaştı”
Türkiye’nin dış ticaret hacmiyle ilgili rakamlar veren Bakan Mehmet Muş, “Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatı rakamlar oynayabilir ama 350 milyar dolara yaklaşacak ve dış ticaret hacmi de biraz aşağı biraz yukarı olur ama 700 milyar dolara yaklaşacak bir dış ticaret hacmine ulaşacak bir ülkemiz var. Ekonomik büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşmış 86 milyon nüfusuyla devasa bir ülkeden bahsediyoruz. Bir tarafı Kuzey Afrika’ya bakıyor, bir tarafı Ortadoğu’da, biri tarafı Kafkaslarda, Balkanlar’da ve Doğu Avrupa’ya sınırı olan, yarımada bir Türkiye ve gelmiş olduğu nokta itibariyle milli gelirini son yıllarda ciddi şekilde artırmış, gelişme hızını bütün olumsuzluklara, etrafındaki gelişmelere rağmen sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
2023’e Doğru Güçlü Vizyon
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye’nin 2023’e doğru olan vizyonunda biz güçlenerek gideceğinden eminiz. Makro göstergelerine baktığımız zaman Türkiye’nin bütün ülkelerle mukayese ettiğiniz zaman makro endigatörleri Türkiye ekonomisinin gerçekten sağlıklı oluyor. Dolayısıyla borçluluk oranları, bütçe açığı, ticari açık ki bütün bu enerjideki fiyat artışlarına rağmen pek çok ülkeyle mukayese ettiğimiz zaman Türkiye aslında makro dengelerinde sağlıklı bir ülke ve büyümesini de sürdürüyor. Bu açıdan yatırım iştahının da güçlü olduğunu görüyoruz .”dedi.
“Ciddi Yatırımlar Yapıldı”
Bakan Muş, “ Dolayısıyla gelecek hedeflerimizin yakalanmasıyla alakalı en küçük bir tereddüdümüz söz konusu değildir. Biz insanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceğiyle alakalı hiçbir tereddütlerinin bulunmamalarını, yatırımlarına hız kesmeden devam etmelerini ve Türkiye’nin bu olumsuz dünyadaki şartlar içerisinde güçlenerek çıkacağından emin olmalarını bir kez daha ifade etmek isterim. Dolayısıyla Türkiye önümüzdeki yüzyılın en güçlü ülkelerinden birisi olacağı aşikardır. Çok ciddi yatırımlar yapıldı, çok ciddi altyapı yatırımları yapıldı, imkânlar sağlandı şimdi bunun meyvelerini toplama vaktidir diye düşünüyorum” mesajını verdi. SEMRA AMAN AKYÜREK

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.