ÖMER KANTAR’DAN ZEHİR ZEMBEREK İTİRAFLAR; “BANA TEZGAH KURDULAR” « World Turk

15 Haziran 2024 - 21:10

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

ÖMER KANTAR’DAN ZEHİR ZEMBEREK İTİRAFLAR; “BANA TEZGAH KURDULAR”

Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyesi ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanı Ömer Kantar, 3 toplantıya katılmadığı gerekçesi ile odanın asil üyeliğinden düşürülmüştü. Aylardır hakkında mevzuata aykırı işlem yapıldığı iddiası ile hak mücadelesi veren Ömer Kantar, sonunda hedefine ulaştı. Ömer Kantar bakanlık tarafından düzenlenen yeni bir kararla; Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliği ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanlığı görevine yeniden iade edildi. Ömer Kantar World Türk’e zehir zemberek itiraflarda bulunarak; Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yaşadığını iddia ettiği; baskıları, mobbingler ile kendisi için kurulduğunu söylediği tezgahları anlattı.

ÖMER KANTAR’DAN ZEHİR ZEMBEREK İTİRAFLAR; <strong>“BANA TEZGAH KURDULAR”</strong>
Son Güncelleme :

18 Kasım 2022 - 16:21

1.334 views

Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyesi ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanı Ömer Kantar; 14, 20, 27  Temmuz’da arka arkaya yapılan  3 toplantıya katılmadığı  gerekçesi ile odanın asil üyeliğinden düşürülmüştü.

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN İNCELEME TALEP ETTİ

Bilgisi olmadan Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliğinden düşürüldüğü görüşünü savunan Ömer Kantar, aylar önce bir hak mücadelesi başlattı. Ömer Kantar önce Ticaret Bakanlığı’na başvurarak; Odanın çalışmaları, kararları ve toplantı tutanaklarının incelenmesini talep etti.

BAKANLIK ÖMER KANTAR’I HAKLI BULDU VE GÖREVİNE İADE ETTİ

Bakanlıktan beklenen O inceleme raporu,  16 Kasım 2022 Çarşamba günü geldi. İnceleme raporu sonucu bakanlık tarafından düzenlenen e imzalı karar da, Ömer Kantar’ın Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliğinden düşürülmesi kararının; asılsız, yersiz olduğu,  asil üyeliğinin düşürülmesinin mevzuata aykırı olduğu, işlemin  5362 sayılı kanuna aykırı  olduğu ve  herhangi bir geçerliliği olmadığı belirtiliyor. Gelinen noktada bakanlık tarafından düzenlenen bu kararla; Ömer Kantar Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliği ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanlığı görevine yeniden iade edildi.

Peki Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyesi ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanı Ömer Kantar bu sancılı süreci neden yaşadı ?

Ömer Kantar  8 Ocak 2022 tarihinde yapılan seçim ile Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası asil yönetim kurulu üyesi ve Soğutmacılar Grup Başkanı olarak seçildi. Seçimlerden hemen sonra yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin, hedef yükselterek Denizli Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (DESOB) adaylığını açıkladı.

DENİZLİ ELEKTRİKÇİLER ODASI BAŞKANI HASAN ÇETİN DESOB’A ADAY OLDU

Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin’in DESOB’a aday olmasının henüz zamanı olmadığı görüşünü savunan Ömer Kantar yönetim kurulu toplantısında; “henüz yönetime yeni seçildik. Henüz oda başkanlarını yeterince tanımıyoruz, çalışmalarını neler olduğunu bilmiyoruz, şu an DESOB adaylığınız için erken. Bu dönemi tamamlayıp, ileriki dönemde aday olmanız daha doğru olur” ifadelerini kullandı ve bu dönem için Hasan Çetin’in yanında olmayacağını ilan etti. Ömer Kantar ayrıca hakkı olan itirazı yaparak, Hasan Çetin’in  DESOB adaylığından çekilmesini de önerdi.

Ömer Kantar’ın bu tavrından sonra Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda işleyiş  ve davranış şekilleri çok farklı bir yön aldı.

HASAN ÇETİN VE EKİBİNİN KENDİSİNE BİR TEZGAH KURDUĞUNU İDDİA ETTİ

Ömer Kantar bundan sonraki sürecin nerelere evrildiğini anlatarak kendisi hakkında  bir tezgah kurulduğunu iddia etti. Ömer Kantar iddia ettiği  bu tezgahı ortaya çıkarmak için verdiği mücadeleyi de anlattı.Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin’in kendisini odadan ve yönetim kurulundan uzaklaştırmak için bir çok yanlış adım attığını da iddia eden Ömer Kantar;  “Ben ileride olacakları öngererek, hakkım olan itirazı yaptım. Çünkü Hasan Çetin’in DESOB seçimlerini kazanamayacağı ortada idi. Denizli’de 67 adet oda var. Denizli Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) başkanın seçilebilmesi için Hasan Çetin’in  67 odanın, yüzde 50 sinden fazlasının oyunu alması lazımdı, alamazdı. Zaten daha sonra Hasan Çetin’de seçilemeyeceğini anladı ve DESOB adaylığından kendisi çekildi “dedi.  

“HASAN ÇETİN TÜM ÜYELERİN ÖNÜNE İSTİFA KAĞIDI KOYDU”

Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin’in  bir sonraki toplantıda tüm oda üyelerinin önüne tarihsiz ve matbu bir istifa dilekçesi koyarak imzalamalarını istediğini iddia eden Ömer Kantar; “Bir sonraki toplantıda ise  Hasan Çetin  tüm yönetim kurulu üyeleri arkadaşlarımızın  önüne; tarihsiz, hazır ve matbu bir istifa kağıdı koyup, “bana güveniyorsunuz imzalayın” dedi.  Bu kağıdın neden imzalatmaya kalkıldığını sorduğumda ise, Elektrikçiler Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Coşkun, “bunun siyasi partilerde yapıldığını ve normal olduğunu” ifade etti.  Mehmet Ali Coşkun’un bu savunması üzerine bende; buranın bir siyasi parti olmadığını, devletin resmi kurumu, bir oda olduğunu belirterek tüm istifa kağıtlarını üyelerin önünden toplayıp, kendim dahil kimseye imzalatmadım” İfadelerine yer verdi.

ÖMER KANTAR, HASAN ÇETİN’İN  TETESFED BAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI ONAYLAMADI

Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin’in  daha sonra TETESFED seçimine aday olmak istediğini de hatırlatan Ömer Kantar; “Daha sonra Odamızın başkanı  Hasan Çetin; Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TETESFED)  Seçimine  başkan adayı olarak çıkacağını söyledi. Bende şahsi görüşümü beyan ederek;  TETESFED seçimleri için il il gezip çalışacak paramız ve  zamanımızın olmadığını beyan ettim  ve Hasan Çetin’e destek vermediğimi ve adaylığını onaylamadığımı ifade ettim.  Benim bu beyanım ve şahsi görüşümden sonra Hasan Çetin TETESFED seçimleri için yeterli kamuoyunun oluşmadığını, yeterli desteği alamayacağını ve seçilemeyeceğini anlayınca  TETESFED Seçimi yönetim kurulu başkanlığı adaylığından da çekildi” Bilgisini verdi.  

ÖMER KANTAR; “BİREL A.Ş’NİN TİCARETHANEYE ÇEVRİLMESİNE KARŞI ÇIKTIM”

Ömer kantar,  Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın iştiraki olan Birel  A.Ş’nin bir ticarethane gibi kullanıldığını iddia ederek, bu görüşünü oda başkanı Hasan Çetin ve tüm üyelere açık açık beyan ettiğine vurgu yaparak; “Odamız çatısı altında kurulan ve odamızın bir  iştiraki olan yüzde 73 hissesine Odamızın  sahip olduğu Birel A.ş adında bir şirket var. Birel A.Ş oda tarafından çalıştırılmasına ve  odanın ticarethaneye çevrilmek istenmesi konusuna açık ve net olarak tepkimi koydum. Kimse odamızın bir şirketini ticarethane gibi kullanmamalı” diye konuştu.

“HAKKIMDA ENVAİ ÇEŞİT TEZGAHLAR KURULDU”

Ömer Kantar yanlış ve mevzuata aykırı işlere karşı çıktığı için, hakkında çeşitli tezgahlar kurularak Oda yönetiminden uzaklaştırılmaya çalışıldığını iddia ettiği açıklamasında; “tüm bu aşamalardan ve benim tepki koyduğum konulardan  sonra sonra başıma gelmeyen kalmadı. Hakkımda envai çeşit tezgahlar kuruldu. Ama her türlü tezgahın üstesinden gelmeye karar verdim ve radikal kararlar alarak, hakkımda kurulan bu tezgahlarını gün yüzüne çıkartmak için girişimlerde bulundum ve bir hak mücadelesi başlattım.

“ODA YÖNETİMİNDEN İSTİFA ETMEM İSTENDİ”

Tüm bu gelişmelerin üzerine 5  Haziran 2022 tarihinden itibaren  oda yönetiminden  istifa etmem için sözlü olarak baskı görmeye başladım. Yönetimden  istifa etmem konusundaki baskılar defalarca şahsıma iletildi, dile getirildi. Ancak ben bu baskılara boyun eğmedim ve yönetimden istifa etmedim.

Gerek sosyal medya hesaplarımdan; gerek yazılı bir çok evrağı ve gerekse de Whatsapp grubumuzdaki şahsi çalışmalarımı paylaştım ve kamuoyunun bilgisine sundum.

Gelinen noktada başlattığım hak mücadelesini ben kazandım. Bakanlık başlatılmasını talep ettiğim inceleme sonucunda benim savunduğum her konunun doğru olduğunu inceleme raporu ile resmileştirdi. Ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni bir kararla; Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliği ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanlığı görevime yeniden iade edildim. Çünkü haklıydım ve yanlış işler yapmadım.

“BASKILARA, YILDIRMALARA MOBBİNGLERE GÖZ YUMMADIM”

Doğru yolda, doğru adımlarla ilerledim.Ben baskılara, yıldırmalara ve mobbinglere göz yummadım, gerçekleri ortaya çıkardım ve odamızda adaletin tesis edilmesine ön ayak oldum.  Cesaretle tüm baskılara göğüs gerdim. Aslında tüm odalara emsal teşkil edecek bir mücadele verdim ve kazandım.  Bu tercihim içinde hiç pişman değilim. Ticaret Bakanlığı yetkililerine doğru bir araştırma yapıp, gerçekleri ortaya çıkarmam da bana yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum”

TÜM GERÇEKLERİ WORLD TÜRK’E ANLATTI

Bakanlığın bu yeni kararından sonra World Türk Yönetim kurulu üyesi Vekil Erdağı’nın sorularını yanıtlayan Ömer Kantar, Ticaret Bakanlığı tarafından görevine iade edildiğini tüm kamuoyuna duyurdu. Ömer Kantar World Türk Yönetim Kurulu Üyesi Vekil Erdağı’na verdiği hak mücadelesinden alnının akıyla çıkmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, tüm gerçekleri tek tek anlattı.

İşte Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyesi ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanı Ömer Kantar’ın zehir zemberek itiraflarından, öne çıkan konu başlıkları.

“ASILSIZ İDDİALARI ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN TİCARET BAKANLIĞI’NA BAŞVURDUM”

“Yukarda anlattığımız ve yaşanan tüm olaylar aslında odalarda dönenen mevzuata aykırı işlere bir örnektir. Tüm kamuoyunun bunları bilmesini istiyorum.  Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Yönetim kurulu, 11 gün içerisinde 3 yönetim kurulu toplantı gerçekleştiriyor.  Üç toplantıya mazeretsiz katılmadığım iddiasıyla yönetimden çıkarıldım. Yönetim kurulu üyeleri ile görüşmeme rağmen iddialarından vazgeçmediler. Hakkımdaki asılsız iddiaları ortaya çıkarmak ve gerçekleri kamuoyunun bilgisine sunmak  amacıyla Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulundum. Dört buçuk ayın sonunda, bakanlıktan alınan kararın asılsız ve yersiz olduğu,  herhangi bir geçerliliği olmadığı, e imzalı bir belge ile tarafıma iletildi. 16.11.2022 tarihinde bakanlığın yayınladığı e imzalı karar ile görevime geri döndüm.

17 KASIM 2022 TARİHİ İTİBARİ İLE YENİDEN SOĞUTMACILAR GRUP BAŞKANI

Ahilik kültürü ve ilkelerine bağlı esnafımızın oyları ile getirilmiş olduğum Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın, Soğutmacılar Grup Başkanlığı’na dün itibari ile  (17.11.2022) tekrar geri döndüm.

 

“HASAN ÇETİN’İN SUÇUNA EKİBİ DE ORTAK OLDU”

Bakanlık tarafından gerekli resmi belgeler ve yönetim kurulu defteri incelenerek alınan kararının hükümsüz olduğu, böyle bir kararın olmadığı, yazılı olarak tarafıma herhangi bir bildirinin yapılmadığı, şahsım adına kurulan bu tezgahın Başkan Hasan Çetin ve Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Coşkun  tarafından kurulduğunu diğer yönetim kurulu üyelerine de defalarca söylememe rağmen, önemsenmedi. Çünkü diğer yönetim kurulu üyeleri de Başkan Hasan Çetin ve Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Coşkun ‘a ayak uydurdular ve onlarda maalesef bu suça ortak olmuş durumdalar. Yani Hasan Çetin’in suçuna ekibi de ortak oldu.

TİCARET BAKANLIĞI ODAYA UYARI YAZISI GÖNDERDİ

Bakanlık odamıza gerekli uyarı yazısını gönderdi. Tabi ki biz şimdi görevimize geri döndük.  Bakanlıktan da e-imzalı belgemizi aldık. Ama bunun bir de savcılık boyutu var. biz bunu savcılığa bildireceğiz savcılık tarafından da gerekli incelemeler yapılacak. Asla bu işi burada bırakmayacağız ve bir de hukuk mücadelesi vereceğiz.

“BİZ BUNDAN SONRA ESNAFIMIZIN MENFAATİNE İŞLER YAPACAĞIZ”

 Bundan sonraki süreçte biz görevimize bakacağız.  Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyesi ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanı olarak; esnafımızla ilgileneceğiz ve onlarla, onların menfaatine  yeni çalışmalar yapacağız. Ben görev ve sorumluluklarını bilen bir iş insanıyım. Görevimizin sorumlularını yerine getirecek  çalışmalarımızı kaldığımız yerden devam edeceğiz.  Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çetin ve onun mevzuata aykırı işler yapan ekibinin bu davranışları bizim görevimizi etkilemez. Biz önümüze bakacağız ve görevimizi gerektiği gibi yerine getireceğiz.

“BİREL A.Ş. RADARIMIZDA, ŞİRKETİN HESAPLARINI DİDİK DİDİK ARAŞTIRACAĞIZ”

Fakat bizim üzerinde önemle durduğumuz başka bir önemli konu daha var. Odamız çatısı altında kurulan ve odamızın iştiraki olan yüzde 73 hissesine Odamızın  sahip olduğu Birel A.ş adında bir şirketimiz var.  Oda seçiminden önce Birel A.Ş. hesaplarının kontrol edilmesi için bütün üyelerimize ben bir söz verdim. Birel  A.Ş. hakkındaki bütün gelir ve giderleri inceleyeceğime ve bu şirketin gerçekten odaya faydalı olup olmadığına dair saptamalar ve araştırmalar yapılması gerekiyor. Bütün oda üyesi arkadaşlarımla birlikte, Odanın bir ticarethaneye döndürülmemesi gerektiğini savunuyoruz ve bu kanaatimizin arkasında duruyoruz. Bundan sonraki süreçte hem hukuk mücadelemi vereceğim hem de  Birel A.Ş. çatısı altında yapılan tüm işleri faydalı veya faydasız ortaya çıkarıp, gerekeni  tüm oda üyesi arkadaşlarımla ortaya çıkaracağız. Şimdi Birel A.Ş. radarımızda, şirketin hesaplarını didik didik araştıracağız. Odamızın bir iştiraki olan Birel A.ş.’yi hiç kimse bir ticarethane gibi kullanmaz ve biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.” Görüşlerine yer verdi.  

“YANLIŞ YAPILAN HER ŞEY BİR GÜN ORTAYA ÇIKAR”

Ömer Kantar; “Önümüzde  üç yıllık bir çalışma zamanımız kaldı. Kalan süremiz içerisinde de, bu tür esnafımızı ilgilendiren, oda üyelerini ilgilendiren konular hakkında çalışmalarımıza, araştırmalarımıza ve dürüst işlerimize  devam edeceğiz. Denizli Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın asil yönetim kurulu üyeliği ve Denizli Soğutmacılar Grup Başkanlığı görevime geri döndüğümü; bütün esnaf oda üyelerimize ve kamuoyuna buradan duyuruyorum. Hak her zaman yerini bulur. Yanlış yapılan her şey bir gün ortaya çıkar. Yanlışa ortak olan arkadaşların da, inşallah ileride bu hatalarını tekrarlamamasını temenni ederim” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN