NAZİLLİ ESNAFININ PANAYIR’DA YÜZÜ GÜLDÜ « World Turk

29 Kasım 2023 - 14:16

NAZİLLİ ESNAFININ PANAYIR’DA YÜZÜ GÜLDÜ

NAZİLLİ ESNAFININ PANAYIR’DA YÜZÜ GÜLDÜ
Son Güncelleme :

05 Eylül 2022 - 8:29

101 views
  1. Yıl coşkusu esnafa destek ile başladı.Nazilli’nin Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl etkinlikleri kapsamında 23 Nisan Parkında, “Yöresel Ürünler ve Tanıtım Stantları” panayırı tören ile açıldı.

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 5 Eylül Festivali çerçevesinde Nazilli esnafına katkı sağlamak, yöresel ürün ve lezzetlerin tanıtımını yapmak amacıyla 23 Nisan Parkında düzenlenen “Yöresel Ürünler ve Tanıtım Stantları” panayırı açıldı.

Bu yıl ilki düzenlenen panayırın açılış törenine Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile eşi Aslı Özcan, Ticaret Odası Başkanı Nuri Aslan, Oda Başkanları ile temsilcileri, STK temsilcileri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Katılım oranının yüksek olduğu panayır açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından bandonun çaldığı marşlara protokol ve vatandaşlar eşlik etti.

Dilek balonlarının uçurulduğu panayır açılışında, kendilerine bu görevin verilmesinden ve böyle bir organizasyonun yapılmasından dolayı Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a, desteklerinden dolayı da Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy’a teşekkür eden Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral; “Nazilli’de ilk olarak tamamen Nazilli Esnafının katıldığı bu etkinliğe elimizden geldiği kadar dolu bir program hazırlamaya çalıştık. Çocuklarımızın eğlenebilecekleri etkinlikler, Gelinlik defilesi, canlı müzikler ve Nostaljik Yeşilçam filmlerinin gösterildiği açık hava sineması kurduk. Günümüzde zincir marketleri ve internetten alışveriş siteleri karşısında zor günler geçiren hayatın her alanında yanımızda olan yerel esnafımıza destek olmanızı alışverişlerinizi yerel esnafımızdan yapmanızı burada bulunan tüm misafirlerimizden ve Nazilli halkından rica ediyorum. Unutmayalım ki her esnaf aynı zamanda abiniz, ablanız ve kardeşinizdir” ifadelerini kullandı.

Nazilli’nin 100. Kurtuluş yıl dönümünün farklı etkinlikler ile 3 gün boyunca kutlacağının vurgusunu yapan Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan etkinliklere katılım sağlayan, etkinliklerin duyurulmasın da büyük etken olan basın mensuplarına ve yapılan tüm hazırlıklar da emeği geçen herkese teşekkür etti. Panayır sürecinde stant açan esnafa bol kazançlar, müşterilere de hayırlı alışverişler dileyen Başkan Özcan; “Biz bir çok sıkıntıyı üzüntüyü birlikte yaşadık. 1881 yılından bu yana ilk kez salgınla mücadele ettik. Nazilli belediyesi ve halkı olarak sayın kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizi devlet büyüğü adamlarının neler yapabileceğini tek tek gösterdi. Her zaman elimizden tuttu yanımızda oldu. O süreci hep birlikte atlattık. Sonrasında çok ciddi yangınlar yaşadık. Nazilli tarihinde olmadığı derecede. Yine hemen sonrasında sel felaketlerini yaşadık. Tüm bunların hepsini büyük şehir belediyemizle, devletimizle, kamusuyla, özeliyle geneliyle esnaf odaları ile ticaret odasıyla ticaret borsasıyla birlikleriyle beraber hep birlikte aştık ve bu günlere geldik. Ta ki 100 yıl önce olduğu gibi düşmanı buradan nasıl kovduysak inşallah bu kötü günleri Nazilli’mizden birlikte tamamen kovacağız. Yarınların daha iyi olacağına inancım tamdır hiç bir kaygınız hiç bir endişeniz olmasın. Nazilli kurtuluşunun 100. Yılında il olacaktır. Ve inşallah bu zorlu günleri ekonomik ve idari manada daha güçlü hale gelerek il yapısıyla birlikte çok çok rahat aşacaktır diye düşünüyorum. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Mehtap hanıma çok çok teşekkür ediyorum. Oda başkanlarımıza, ticaret odası başkanımıza, kooperatif başkanlarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Uzunca bir süredir planlamasının yapıldığı Nazilli’nin kurtuluşunun 100. yıl dönümünü etkinliklerinde ciddi bir emek harcadıklarını ve ilk etkinlik olarak esnafa destek olacak panayır açılışı ile başladıklarının altını çizen Özcan; “Nazilli esnafımız yıllardır aynı şikâyeti dile getiriyorlar idi. Farklı Yöresel pazarların tanıtım günleri oluyordu. O günlerde hep yerel esnafımız mağdur oluyordu. Bu gün burada kurulan bu panayır ile o mağduriyetleri hep birlikte gidermek adına güzel bir proje gerçekleştirdik. Belediye de çalışan bütün arkadaşlarıma müdürlerime başkan yardımcılarıma meclis üyesi arkadaşlarıma ve değerli basın mensubu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu program ve etkinliklerin tanıtımını halka ulaştırması noktasında önemli bir mesai yapıyor ve büyük emek veriyorsunuz. İnşallah esnafımızın bu 3 günde yapacağı cirolarla geçmişteki yaralarını bir nebze olsun sarabileceğimizi düşünüyoruz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yüzyılların önemli tarihler olduğunu belirten Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy; “ Bu sene Nazilli’nin kurtuluşunun 100. Yıl dönümünü münasebeti ile sayın başkanlarımız tarafından güzel programlar hazırlandı. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de yarın başlayacak olan sempozyumdur. Her şehrin her kentin kendi kimliğini ortaya çıkarması bunu yazılı hale dönüştürmesi geleceğe aktaracak eserler anlamında çok kıymetli ve çok önemlidir. Dolayısıyla yarın başlayacak olan sempozyuma siz kıymetli Nazillililerimizin de katılması çok önem arz etmektedir. Ayrıca sayın başkanımızın da gayretleriyle uzun zamandan beri atıl kalmış olan kültür merkezimizi aslında bu sempozyumla beraber Nazillilerimize ev sahipliği yapacak. Bu da ayrı bir güzellik olacak Nazilli’miz için. Sayın başkanım, güç birliği başkanım bu akşam düzenlenen organizasyonla ilgili esnaflarımızın bir araya gelerek yapmış olduğu bu çalışmanın öneminden bahsettiler. Çok doğru bizim kendi yerel dinamiklerimizi öne çıkarmamız gerek. Biz kurtuluş mücadelesinde milli mücadelede ön safta yer almakla beraber Nazilli’nin aynı zamanda iktisadi kalkınma sürecinde de Sümerbank’la beraber Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında da önemli rol oynamış topraklarda bulunmaktayız. Dolayısıyla Sümerbank’ın Nazillilere katmış olduğu sosyo kültürel anlamdaki gelişmişlik kalkınmışlık, vizyon, aynı zamanda ekonomik anlamda da esnafımız açısında da bir vizyon içermektedir. Ben bu organizasyonun, bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkese, sayın başkanımıza, güç platformu başkanımıza, bütün oda başkanlarımıza saygı ve hürmetlerimi, teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İnşallah bugün vira bismillah dediğimiz kurtuluş etkinliklerinin son gününe kadar başarıyla devam etmesini ve güzel bir örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından organizasyona destek veren ve hazırlanmasında sağladıkları katkılardan dolayı Nazilli Esnaf Oda Başkanlarının tümüne plaket takdim edildi. Program, Müzik Öğretmeni Sinan Develi’nin muhteşem sahne performansı ile devam ederken Kaymakam Arısoy ve Başkan Özcan panayır içerisinde yer alan tüm stantları ziyaret ederek alışveriş yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.