MANİSA TRABZONLULAR DERNEĞİ’NDEN ZEKİ BİLGİN’İN ÇIKIŞINA KINAMA « World Turk

24 Mayıs 2024 - 11:26

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

MANİSA TRABZONLULAR DERNEĞİ’NDEN ZEKİ BİLGİN’İN ÇIKIŞINA KINAMA

Süper Lig’in 15. Haftasında Trabzon Akyazı Stadyumu’nda Oynanan ve Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi konuk ettiği maçtan önce; stadyum tribününde açılan pankart ile ilgili, Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın yankıları tüm Türkiye’de devam ediyor. Manisa Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulu; tepkisini dile getiren bir açıklama yayınladı ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in açıklamalarını kınadı.

MANİSA TRABZONLULAR DERNEĞİ’NDEN ZEKİ BİLGİN’İN ÇIKIŞINA KINAMA
Son Güncelleme :

30 Aralık 2022 - 20:43

211 views

2022 FIFA Dünya Kupası nedeniyle liglere verilen ara sona erdi. Trabzonspor ve Fenerbahçe kupa nedeniyle verilen aranın ardından kozlarını paylaşmak için sahaya çıktı.  Süper Lig’in 15. Haftasında Trabzon Akyazı Stadyumu’nda Oynanan ve Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi konuk ettiği mücadele öncesinde Trabzonspor tarafından açılan pankart her kesim tarafından çok dikkat çekti.

Trabzonspor’un maç öncesi açtığı pankartta, “Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu şehirdir. Haddini bilen merttir. Vatan bölünmez tektir. Cumhuriyet içinde Cumhuriyet kuran namerttir. Ne mutlu Türk’üm diyene.” ifadeleri yer aldı. Trabzonsporlu taraftarların bu pankartı, Fenerbahçe’nin kullandığı, “Fenerbahçe Cumhuriyeti” ifadesine gönderme olarak yorumlandı ve konu orada kapandı.

Ancak stadyum tribününde açılan pankart ile ilgili,  Manisa’nın  Saruhanlı ilçe Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın yankıları tüm Türkiye’de devam ediyor.

Bilgin sosyal medya hesabından pankartın fotoğrafını yayınlayarak paylaşımda bulundu. Bilgin, paylaşımında “Osmanlı padişahlarını yazabilecek kadar bilgili! ATATÜRK’süz Cumhuriyet olmadığını bilemeyecek kadar cahil! Asil ben söyleyeyim Namert kime denir? Türkiye Cumhuriyetinin tüm nimetlerinden yararlanıp kurucusuna saygı ve minnet duymayana denir. O pankarta ATATÜRK’ün sözünü yazıp ismini yazamayanlara denir. Trabzon Sporu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yaptıkları için bu rezilliği şiddetle ayıplıyor, kınıyorum. Yazıklar olsun!Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimize yönelik kim öfke, düşmanlık duyguları besliyorsa NAMUSSUZ, ALÇAK, ŞEREFSİZDİR.” İfadelerini kullandı.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in bu açıklamaları üzerine Trabzonsporlu Hukukçular Derneği;  Başkan Zeki Bilgin hakkında  suç duyurusunda bulundu.

Trabzonsporlu Hukukçular Derneği’nin kınama mesajı ve suç duyurusundan sonra harekete geçen Manisa Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulu da; tepkisini dile getiren bir açıklama yayınladı ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in açıklamalarını kınadı.

Manisa Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulu İmzası ile yayınlanan kınama açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Süper Lig’in 15. Haftasında 24.12.2022 Cumartesi günü Trabzon Akyazı Stadyumu’nda Oynanan ve Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi konuk ettiği maçtan önce;

stadyum tribününde açılan pankartın,  Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım biz Trabzonluları ve Trabzonspor sevdalılarını derinden üzmüş ve şaşırtmıştır.

Sayın Zeki Bilgin şahsi Facebook hesabından 26.12.2022 tarihinde şu paylaşımı yapmıştır.

 “Osmanlı padişahlarını yazabilecek kadar bilgili!

ATATÜRK’süz Cumhuriyet olmadığını bilemeyecek kadar cahil!

Asıl ben söyleyeyim Namert kime denir?

Türkiye Cumhuriyetinin tüm nimetlerinden yararlanıp kurucusuna saygı ve minnet duymayana denir.

O pankarta ATATÜRK’ün sözünü yazıp ismini yazamayanlara denir.

Trabzon Sporu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yaptıkları için bu rezilliği şiddetle ayıplıyor, kınıyorum,

Yazıklar olsun!

Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimize yönelik kim öfke, düşmanlık duyguları besliyorsa NAMUSSUZ, ALÇAK, ŞEREFSİZDİR.”

Öncelikle şuna açıklık getirmek isteriz ki hazırlanan bu pankartta; Osmanlı Padişahlarımız Fatih Sultan Mehmet Han’ın Trabzon’u fethettiği, Yavuz Sultan Selim Han’ın Trabzon’u yönettiği ve Kanuni Sultan Selim Han’ın da Trabzon’da doğduğu; fotoğraflarla hatırlatılmış, Türk tarihine damga vuran bu önemli padişahların ve dönemin devlet adamları ile  Trabzon şehri  arasındaki bağlar hatırlatılmıştır. Pankartta; Türk tarihine yön veren bu önemli padişahların devlet adamlığı mayalarının, Trabzon’da atıldığına dair bilgilerde vurgulanmıştır.

Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Sayın Zeki Bilgin Trabzonluları ve Trabzonsporluları; “ATATÜRK’süz Cumhuriyet olmadığını bilemeyecek kadar cahil!” şeklinde tanımlamış bir de üstüne “Trabzonspor’u, Trabzonspor camiasını ve Trabzonluları Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı” yapmakla suçlamıştır.

Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Sayın Zeki Bilgin’in sosyal medya hesabından yaptığı bu talihsiz açıklamayı; tüm Trabzonlular ve Trabzonsporlular olarak şaşkınlık ve üzüntü ile takip ettik.

 Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Sayın Zeki Bilgin’in;  Trabzon ve Trabzonspor’la ilgili maksadını aşan, talihsiz açıklamasını; tüm Trabzonlular, Trabzonsporlular ve Manisa Trabzonlular Derneği  olarak esefle kınıyoruz.

Trabzon halkının ve Trabzonspor camiasının; Cumhuriyet, Atatürk, Bayrak, Devlet sevdasını hiçbir şahıs, kurum veya oluşum bu şekilde tanımlayamaz. 

Bu üslubu hakaret sayarız.

Cumhuriyetimize, bayrağımıza, devletimize, ülkemize; bugün-şu an bir saldırı veya fenalık getirilecek olsa, Trabzon halkının çocuğundan yaşlısına eli silah tutan herkesin ön planda; vatanını, Devletini, bayrağını ve ilkesini-ülküsünü savunmak için atılacağını tüm dünya bilir. Bizde Manisa Trabzonlular Derneği olarak, bu duruşumuzu ve amacımızı bir kez daha hatırlatmayı borç biliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin; kurucusu, lideri, başkomutanı, başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sevgimiz ve sevdamız ise tüm dünya tarafından bilinir.

Ancak bilmeyenler için bir daha deklere edelim…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyanın da kabul ettiği üzere; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmeni, askeri dehası ve büyük liderliği ile dünyayı kıskandırmış en büyük başkomutanı ve savaş stratejistidir.

Biz Trabzonlular ve Trabzonsporlular camiası olarak; “Atatürk’ süz  Cumhuriyet olmadığını bilebilecek kadar akıllı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisi ile dopdolu bir milletiz.

Manisa Trabzonlular Derneği olarak; Sayın Zeki Bilgin’in  bahse konu pankarta atıf yaparak esefle kınadığımız paylaşımında iddia ettiği gibi;

 “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti Devletimize” öfke ve düşmanlık olarak lanse edilmesine asla göz yummayız. Trabzonlular ve Trabzonspor camiası hakkında böyle; mesnetsiz, saygısızca  bir algının oluşturulmasını da, asla müsaade etmeyiz.

Kaldı ki: bahse konu pankartta Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük devlet lideri ve askeri dehası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözü, “Türk Bayrağı’mızın rengi  olan kırmızı” ile belirgin bir şekilde, kocaman puntolarla  vurgulanmıştır.

Yine ikinci kez  tekrarlıyoruz ki; “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün altına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin yazılmaması bir  mizanpaj  veya grafik  hatası olarak kabul edilebilir.

Ancak asla Sayın Zeki Bilgin’in iddia ettiği gibi; “Atatürk ve Cumhuriyet Düşmanlığı,  Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik  öfke, düşmanlık duyguları, namussuzluk, alçaklık, şerefsizlik” olarak tanımlanamaz, kabul edilemez.

Trabzon insanı; tarihteki savaşların kazanılmasında en etkin rolü oynayan, devletine ve ülkesine sahip çıkan bir millettir. Günümüzde de aynı neslin çocukları, aynı duygularla yaşamaktadır. Trabzonluların; Vatan, millet, bayrak, devlet, ülke sevdası aradan bin yüzyıl geçse de değişmez. Zira, Trabzonluların mayasında; vatan, devlet ve millet sevdası vardır. Bu maya; bayatlamaz, bozulmaz, bitmez, incelmez, evrilmez, zayıflamaz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Cumhuriyetimize, ülkemize, bayrağımıza, Atatürk’ümüze, büyük-küçük herhangi bir saldırı olması halinde;  herkesin bildiğini bizde bir kez daha deklere etmek isteriz ki…

 Trabzon halkı, Trabzonsporlular ve Trabzonspor taraftarı kadar; Fenerbahçe ve diğer takımların tüm camiası da; Trabzonspor ve Trabzon camiası kadar ilk saflarda mücadele için yerini alır. Tıpkı 15 Temmuz hain darbesinde olduğu gibi. Vatan, millet ve Devlet savunmasının, sevdasının takımı da, rekabeti de, taraftarlığı da olmaz… Biz Trabzonsporlular gerektiğinde vatan, millet, devlet, bayrak için; Fenerbahçeliler de, Beşiktaşlılarla da, Galatasaraylılarla da veya diğer takımlarla da, silah tutar, cenk eder, devlet için yeri geldiğinde ölürüz de…

Futbolda, sporda rakibimiz, söz konusu devlet ve vatan olduğunda; kardeşimizdir…

 Bunu Sayın Zeki Bilgin’de dahil olmak üzere, herkesin ve her kesimin bilmesini isteriz.

Spor da rekabet başkadır, Vatan ve Devlet için hep bir ve tek amaç için, mücadele etmek başkadır. Bu iki önemli farkı birbirinden ayırmak, aynı kefeye koymamak, karıştırmamak gerekir.

Biz Manisa Trabzonlular Derneği olarak siyaset üstü düşünüyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bizim dernek olarak herhangi bir siyasi görüşün yanında veya karşısında duruşumuz yoktur, olamaz, olmayacak. Her birimizin bireysel olarak bir siyasi görüşü, duruşu olsa da, dernek çalışmalarımızda asla tarafsızlık ilkesinden ödün vermeyiz. Ödün verenleri de dernek çatımız altından çıkarır, ilkelerimiz doğrultusunda yol haritamıza devam ederiz.

Bizim için Manisa’daki Belediye Başkanlarımız aynı değer ve statüdedir. Hepsi bizim için çok değerli ve kıymetlidir.  Saruhanlı Belediye Başkanı Sayın Zeki Bilgin içinde aynı duyguları besliyoruz.

Sayın Zeki Bilgin’in sosyal medya hesabından yaptığı 1. ve 2. açıklamasını; “heyecanla bir paylaşım yaptı, bir belediye başkanı olarak açıklamasından artık geri dönemiyor, ancak bu paylaşımların altında Trabzon ve Trabzonspor camiasına bir kastı, kini, öfkesi yok.” şeklinde değerlendiriyoruz. Aksini düşünmek dahi istemiyoruz.

 Trabzonluların, Trabzonsporluların ve taraftarının  futbola ve tüm spor dallarındaki mücadelelerinde fairplay bakış açısı, günlük rutin yaşantısının da bir parçası olmuştur. Trabzonlular, Trabzonsporlular;  sıcak, neşeli, esprili ve dürüst karakterleriyle tüm futbol ve spor mücadelelerinde yüzleri güldürmüş, izleyenlerin seyrine doyulmaz sahnelerin yaratılmasına da ortam hazırlamıştır.  Trabzonspor’un tüm maçları tıpkı bir tiyatro sahnesi gibidir. Taraftarımız neşesi, kıvrak zekası ve futbol sevdası ile stadyumlarda, futbol camiasında tıpkı takımı ve futbolcuları gibi destan yazmıştır.

Trabzonlular tüm bu neşelerine rağmen mücadele ruhundan da asla vazgeçmeyen büyük bir camiadır. Mücadelesi ve başardıkları ile Trabzonlular ve Trabzonsporlular; Anadolu’nun direniş kahramanları Kuvva-i Milliye’ye benzetilmektedir.

 Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu, Türkiye’den başka Cumhuriyeti kabul etmeyenlerin yaşadığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün; vasiyetini yazdığı şehir ve o şehrin takımı ile ilgili böyle maksadını aşan bir açıklamayı yapmayı; nezaketi ile bildiğimiz Manisa Saruhanlı Belediye Başkanına hiç yakıştıramadık, anlam veremedik.

Yukarda anlattığımız tüm sebeplerle; Manisa Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’i; Trabzonspor taraftarları, Trabzonlular, Trabzonspor Camiası ve Trabzonspor kulübüne yönelik maksadını aşan söylemlerinden, kanaatlerinden, iki şehir arasındaki dostluk iklimine zarar verecek hamle ve girişimlerden  vazgeçmeye davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunulur.  Manisa Trabzonlular Derneği Yönetim Kurulu”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.