MANİSA GENÇLİK MERKEZİ TİYATROSU’NDAN MUHTEŞEM PERFORMANS « World Turk

12 Temmuz 2024 - 12:07

Gazeteci, haber ve program spikeri, seslendirmen

Nurgül Yılmaz

MANİSA GENÇLİK MERKEZİ TİYATROSU’NDAN MUHTEŞEM PERFORMANS

resmin alt tagı
MANİSA GENÇLİK MERKEZİ TİYATROSU’NDAN MUHTEŞEM PERFORMANS
Son Güncelleme :

14 Haziran 2024 - 19:28

91 views

Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu; çocuklara hayvan sevgisini aşılamak, birlik ve beraberliğin önemini vurgulamak, doğru ve yanlışlar konusunda çocukların bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla ‘Kediler ve Köpekler’ isimli tek perdelik oyunu sahneye taşıdı. Hayvanların korunması ve yaşamlarının sağlanması konusunda önermelere de yer verilen oyunda, paylaşma duygusunun önemine de değinildi. Oyun, izleyenleri tarafından ayakta alkışlandı. Tiyatro Topluluğunun yönetmeni Murat Bakır, Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay’dan; çalışmalarını yapmak ve sahnesini kullanmak üzere Bedesten’i istedi.

Haber Nurgül Yılmaz

Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Şehzadeler Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu önermesinde; hayvan ve insan sevgisini, paylaşma olgusunu barından ‘Kediler ve Köpekler’ isimli tek perdelik oyunu tiyatro sahnesine taşıdı.

YÖNETMEN MURAT BAKIR

Kültürel faaliyetler konusunda birçok şehre örnek olan, Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi’nin gönüllü gençleri tarafından sahneye konulan oyunun yönetmenliğini Murat Bakır yapıyor. 3 ay boyunca Şehzadeler Gençlik Merkezi’nde hazırlık yapan gönüllü gençler, ücretsiz sergiledikleri oyun sonunda izleyenlerden tam puan aldı, Manisalılara unutulmaz bir tiyatro keyfi yaşattı.

OYUN, ÖĞRENCİ VELİLERİ VE MANİSALILAR’DAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Manisa İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda sahnelenen oyunu; farklı okullardan gelen, ilköğretim birinci ve İkinci sınıf öğrencileri izledi. Katılımın ve ilginin oldukça fazla olduğu oyuna, öğrenci velileri ve Manisalılar’da büyük ilgi gösterdi.

KÖPEKLER VE KEDİLER
Gündüz 14.00 ve akşam 20.00 seansı şeklinde, günde 2 defa sahnelenen oyun da ayrıca; hayvanların sevimlilikleri sayesinde, her canlının sevgisini ve koruma iç gücüdüsünü kazanabileceği anlatılıyor. İçgüdüsel olarak birbirlerini hiç sevmeyen köpekler, kediler ve papağanlar; oyunun senaryosu gereği sevgi, dayanışma ve paylaşma önermesi ile kendilerini izlemeye gelen çocuklara mesajlar veriyor.

AMAÇ: ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILAMAK
Oyunun konusu Kılçık Mahallesi’nde geçiyor. Kılçık Mahallesi’nde yaşayan Kediler ile kendilerine yaşamak için bir mahalle arayışında olan köpekler arasındaki kıyasıya mücadeleyi ele alıyor.
Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak, birlik ve beraberliğin önemini vurgulamak, doğru ve yanlışın; oyun akışında repliklerle desteklenerek, çocukların bilinçlendirilmesinin amaçlandığı oyunda, hayvanların korunması ve yaşamlarının sağlanması konusunda önermelere de yer veriliyor.

HEPSİ GENÇ, HEPSİ ÇOK YETENEKLİ OYUNCU KADROSU
Oyunun adı Kediler ve Köpekler. Oyunun yönetmeni Murat Bakır. Oyunun Yardımcı Yönetmenliğini ise Ümran Nurbaş üstelendi. Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi Müdürü Murat Aykılıç’ın desteği ile sahnelenen oyunda; kedi Horsi rolünü Harun Mankan, kedi Sosi rolünü Yahya Kaan Baylan, kedi Pisi rolünü dönüşümlü olarak Sevcan Keskin ve Sude Naz Yurdagelen, kedi Missi rolünü Eslemnur Parlak, köpek Şef rolünü Cavit Satılmış, köpek Havçu rolünü dönüşümlü olarak Cemre Nehir Yılmaz ve Aysu Barış, Papağan rolünü dönüşümlü olarak Cemre Nehir Yılmaz ve Aysu Barış üstlendi. Oyunun ışık ve ses sitemini yöneten teknik kadro ise Oğuzhan Oğuz ve Görkem Özerinç’ten oluştu. Kostüm ve dekorları ise Arzu Karaburun ve Sayit Keskin planladı.
Dekor ve kostümler Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndan temin edildi.

2. OYUN: ‘NEREDEN NEREYE’
Kediler ve Köpekler oyunun hemen arkasından 10 dakikalık bir oyun daha sahnelendi. ‘Nereden Nereye’ adlı oyunda; 30’lu yaşlardan hemen önce annelerini kaybeden 2 kız kardeşin, çocukluklarından yaşlılıklarına kadar olan süreçte, yaşadıkları abla kardeş ilişkisi ele alınıyor. ‘Nereden Nereye’ oyununda ise; Fatma karakterinde Cemre Nehir Yılmaz, Ayşe karakterinde ise Aysu Barış rol adı. Fatma ve Ayşe karakterlerinin, çocukluk yaşlarındaki diyaloglarını ise farklı okullardan öğrenciler sahneye taşıdı.

GÖNÜLLÜLÜK ESASI İLE 6 OYUN SAHNELEDİLER

Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu kısıtlı imkanlarına rağmen, muhteşem sahne performansları ile göz doldurdular. Hem güldürdüler, hem eğlendirdiler, hem de düşündürdüler…
Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu bugüne kadar; Kediler ve Köpekler, Büyülü Orman, Ali Baba ve Kırk Haramiler  adlı oyunları sahneye taşıdı. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Topluluğu olarak ise Evren Muhafızları, Nereden Nereye, Ali Baba ve Kırk Haramiler adlı oyunları sahnelediler.

GÜLŞAH DURBAY’DAN BEDESTEN’İ İSTİYORLAR

Oyun sonrasında çalışmalarından bahseden Şehzadeler Gençlik Merkezi Yönetmeni Murat Bakır, çok gayretli çalıştıklarını, ancak prova yapma ve çıkardıkları oyunları sahnelemek konusunda yer sıkıntısını yaşadıklarını ifade etti. Murat Bakır uygun görülmesi halinde Manisa Bedesten’de çalışıp, oyunları yine Bedesten’de sahnelemek istediklerini ifade ederek; “Genç Oyuncularımız hiç karşılık beklemeden canla başla çalışıyorlar. Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Gülşah Durbay bize Manisa Bedesten’de çalışma ve Oyunlarımızın sahnelenmesi için Bedeste’nin sahnesini istediğimiz zaman kullanmamıza müsaade ederse mutluluğumuz katlanacak, çalışma şevkimiz artacak. Bu çalışkan ve iyi niyetli, yetenekli gençlerin güzel bir sahne ile ödüllendirilmelerinin zamanın geldiğine inanıyoruz. Çok beklediler. Bedesten’in akustiğinin tiyatro oyunları için daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Okulların sahneleri akustik açısından bizi zorluyor. Ancak yine de okul müdürlerimiz bizlerden yardımlarını hiç esirgemediler. Onlara çok şey borçluyuz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne, Manisa Şehzadeler Gençlik Merkezi Müdürü Murat Aykılıç’a, Halk Eğitim Merkezi’ne ve bize destek olan her yöneticiye, bürokrata teşekkür ediyoruz. Fakat sahne ve prova yapma yeri konusunda talebimizi yinelemek istiyoruz. Biz Bedesten’i istiyoruz. Çalışmalarımızı, provalarımızı Bedesten’de yapmak, oyunlarımızı da Bedesten’de izleyicisi ile buluşturmak istiyoruz. Gülşah başkanımız bizim bu isteğimizi geri çevirmeyecektir. Umudumuz bu yönde.” diye konuştu.

#MuratBakır #Kedilerveköpekler #ManisaŞehzadelerGençlikMerkeziTiyatrosu #cemrenehiryılmaz #cemre #cemre #cavitsatılmış #Aysubarış #ÜmranNurbaş #GörkemÖzerinç #EslemNurParlak #HarunMankan #SevcanKeskin #SudeNazYurdagelen #YahyaKaanBayhan #OğuzhanOğuz #SaitKeskin #ArzuKaraburun #tiyatro #tiyatro #hayvanlaraşiddetehayır #hayvanlaraişkenceyehayır???? @hayvan_kurtarma_platformu #hayvanlaralemi #hayvanhakları #hayvanlarıkoruyalı @cemrenehir @muratbakır @aysubaris @cavitsatilmis

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.