İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN “VALİLİK KONAĞI” AÇIKLAMASI « World Turk

15 Haziran 2024 - 19:30

İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN “VALİLİK KONAĞI” AÇIKLAMASI

İZMİR VALİSİ KÖŞGER’DEN “VALİLİK KONAĞI” AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

27 Temmuz 2022 - 13:59

62 views

DENİZ DOĞAN/ WORLD TÜRK

Tarihi Vali Konağı’nın Tahsisi İptal Edildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan eski valilik konutu ile ilgili son süreç hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Vali Konak’ını Katip Çelebi Üniversitesinden geri aldıklarını ve restorasyon çalışmasına başlayacağını açıklayarak, “Vali Konak’ı çok uzun yıllar kıymetli misafirler ağırlamış, İzmir’in simge yapılarından biri. Süreç içinde bina yıpranmış ve işlevini yerine getirmediği için takas gerçekleşmiş. Burası Katip Çelebi Üniversitesi müştemilatı yapılmak üzere devredilmiş. Bu anıt yapıların restorasyonu bir anda olmaz, kolay olsaydı valilerimiz onu terk edip başka formül düşünmezlerdi. Süre alan bir iş olduğu için böyle bir tercihte bulunulmuş. Kamuoyu hassasiyeti de dikkate alınarak yeni bir karar aşamasına geldik. Tahsisi iptal ettik, tekrar Valiliğe alıyoruz. Sayın rektörümüzün de muvaffakıyla Valiliğe, Vali Konak’ı olarak kullanılmak üzere geri aldık. Konağın komşularının arzularını da dikkate alarak yaptık. Orayı restore ederek, günün koşullarına cevap verecek şekilde restore ederek yeniden Valililerimizin kullanımına tahsis edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi kıymetli misafirleri orada ağırlamaya devam edeceğiz. 9-10-11 Ağustos’ta olacak kurul toplantısına projesini yetiştirip onaylatacağız en geç Eylül ayında ihalesini yaparak 1 – 1,5 yıl içinde binayı restore edeceğiz” dedi. 

Bu süreçte birtakım haksız eleştirilerle de karşılaştıklarının altını çizen Köşger, “Bu konuda ne kadar hassas olduğumuz, daha önceki çalışmalarımızdan da anlaşılabilir. Bu süre zarfında yaptığımız ve başladığımız işlerin listelerini çıkardık. İzmir’e geldikten sonra geçen iki yılda 26 projeyi tamamlamışız. Vali Konağı restorasyonu hakikaten güç bir hale gelmiş. Tavandan ve çatıdan nem alıyor, ısıtma problemi var. Binanın tüm alt yapısı yıpranmış olduğu ve zaman zaman zeminden lağım farelerinin çıktığı için konak bırakılmak zorunda kalmış. Şimdi tüm sorunlarını çözeceğiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.