İZMİR VALİLİĞİ’NDEN ELEŞTİRİLERE YANIT « World Turk

18 Nisan 2024 - 21:12

İZMİR VALİLİĞİ’NDEN ELEŞTİRİLERE YANIT

İZMİR VALİLİĞİ’NDEN ELEŞTİRİLERE YANIT
Son Güncelleme :

26 Ekim 2022 - 15:21

139 views

İzmir’in Bayraklı ilçesinde yapımı devam eden Şehir Hastanesi için teleferik sisteminin kurulması konusunsa CHP’den itirazlar geldi. Bayraklı İlçe Başkanı Didem Gültekin’in itiraz ettiği proje ile ilgili valilikten açıklama geldi.   

Gültekin açıklamasında ” Kalp krizi geçiren bir hastayı teleferikle mi taşıyacağız. Hastaneye gidecek bir vatandaş teleferikle mi ulaşacak. Bu trafik bunu kaldıracak mı? Çok ciddi bir problem. Biz de ilçe belediyemizden ve büyükşehir belediyemizden şunu isteyelim. Hazır kurslara başlamışken paraşütle ilgili bir kurs açsınlar. En azından vatandaşlarımız da madem teleferik çözümü varsa paraşüt eğitimlerini de başlatalım” dedi.

Gültekin’e İzmir Valiliği’nden yanıt geldi. Açıklamada teleferik projesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce projelendirildiği ve valiliğin teleferik hattının deprem konutlarını da kapasayacak şekilde büyütülmesinin tavsiyedildiği kaydedildi.

Valiliğin açıklaması şöyle:

İzmir Şehir Hastanesinin ulaşımı ile ilgili olarak, son günlerde basına yansı yan spekülasyonlar hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu doğrultuda, bilindiği üzere, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde her türlü ulaşımın inşaası, düzenlenmesi ve koordinasyonu ilgili mevzuata istina den büyükşehir belediyelerinin görev ve sorumluluğunda bulunmaktadır.

İzmir Şehir Hastanesinin ulaşımı ile ilgili konu bir yönüyle şehirler arası yolları da ilgilendirdiğinden valiliğimizce ilgili kurumların koordinasyonuyla yürütül mektedir. Dolayısıyla karayollarını ilgilendiren boyutunda Karayolları Bölge Müdürlüğü gerekli çözümü üretmekte, İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendisi ile ilgili alanlarda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmaktadır.

Ayrıca, söz konusu hastaneye ulaşımda teleferik kullanımı İzmir Büyükşehir Belediyesinin daha önceden üzerinde çalışmakta olduğu bir proje olup, deprem konutlarını kapsayacak şekilde genişletilerek hayata geçirilmesi valiliğimizce tavsiye edilmiştir.

Şehir Hastanesi ile ilgili ambulans yolları da dahil tüm ulaşım çalışmaları eşgüdüm içerisinde yürütülmekte ve esas ulaşım, çevre yolu ile bağlantılı yollar dan sağlanacak olup “Teleferik ile hasta nakli” vb. söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.