İZBAN ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TEPKİSİ « World Turk

14 Nisan 2024 - 14:27

İZBAN ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TEPKİSİ

İZBAN ÇALIŞANLARINDAN ÜCRET TEPKİSİ
Son Güncelleme :

29 Mart 2024 - 17:49

30 views

Haber/ Deniz Doğan
İzban’da taşeron şirket bünyesinde çalışan güvenlik işçileri ücretlerinde ve çalışma koşullarında iyileştirme talepleriyle basın açıklaması düzenledi.
İzmir’in kent içi raylı toplu taşıma sistem olan İzban’da çalışan özel güvenlik işçileri bağlı oldukları Güvenlik-İş ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirerek sorunlarını kamuoyuyla paylaştı.
Alsancak Garı önünde basın açıklaması gerçekleştiren işçiler, “Yaşanılabilir ücret istiyoruz” ve “Eşit işe eşit ücret” yazılı pankart taşıdı.
Türk-İş 3. Bölge Başkanı Hayrettin Çakmak, Demiryol iş sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tezkop iş sendikası İzmir Şube Başkanı Mert Özen ve Yönetim kurulu Üyeleri, Denizciler Sendikası Şehir hatları Şubesi Mali sekreteri Zafer Kocaoğlu, TUMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli, Güvenlik-İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Hüseyin Kalender, İzmir İl Başkanı Mehmet Erenoğlu, İş yeri Temsilcileri Disiplin Kurulu Üyeleri basın açıklamasına katıldı.
İzban’la sendika arasında 2023 Nisan ayında başlayıp 2025 Nisan ayında sona erecek toplu iş sözleşmesinde uzlaşma olmayınca sonucu yüksek hakem heyeti belirlemiş, ortaya çıkan tablo ise özel güvenlik görevlilerinin ekonomik sıkıntılarını çözmekten uzak kalmıştı.
Özel güvenlik işçileri asgari ücretin yalnızca yüzde 10 üzerinde bir maaşla çalıştırılmaya mahkum bırakılırken, günlük yemek yardımı ise yalnızca 57 TL olarak belirlendi. Kadrolu işçilere farklı, taşeron işçilere farklı bir ücret sistemi uygulanıyor ve toplu taşıma sisteminden kaynaklı tüm sorunların özel güvenlik görevlilerine fatura edildiği biliniyor.
ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 10 FAZLASIYLA YAŞAM SÜRDÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL”
İzmir gibi bir metropolde asgari ücretin bir miktar fazlasıyla yaşam sürdürmenin mümkün olmadığını dile getiren Güvenlik-İş Sendikası İzmir Bölge başkanı Kalender, İzban’da çalışan özel güvenlik işçilerinin haklı mücadelesinde yanlarındayız. Direnen emekçiler kazanacak” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.