İMAMOĞLU’NDAN BELEDİYELERİ KAYBEDERİZ UYARISI « World Turk

29 Şubat 2024 - 03:06

İMAMOĞLU’NDAN BELEDİYELERİ KAYBEDERİZ UYARISI

İMAMOĞLU’NDAN BELEDİYELERİ KAYBEDERİZ UYARISI
Son Güncelleme :

22 Haziran 2023 - 14:30

66 views

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’a Hizmette 4. Yıl” sunumunda bir kez daha ‘değişim’ vurgusu yaptı. CHP’ye ‘belediyeleri kaybedebiliriz’ mesajı veren İmamoğlu, “Bu haftaki grup toplantısı beklentilerimi karşılamamıştır” dedi. “Değişim sürecine liderlik etme isteğimin olduğu doğrudur” diyen İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun paylaştığı “81 il başkanı açıklaması”nın da dört il başkanına ait olduğunu iddia etti.

Haliç Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan İmamoğlu seçim sonrası CHP’de başlayan ‘liderlik’ ve ‘değişim’ tartışmalarına dair “Bir bütün olarak kendimizi, partimizi muhalefeti hep birlikte güçlendirmek yeniden inşa etmek ve kazanacak bir modeli hayata geçirmek zorundayız. En acil ve hayati ihtiyaç budur. Sadece vitrinimizi ve söylemimizi değiştirmenin yetmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Parti içi demokrasi vazgeçilmez prensibimiz olmalıdır. Değişmek zorundayız. Değişime direndiğimiz her dakika toplumla aramızdaki mesafeyi açtığımızı unutmamalıyız” dedi.

Seçimlere yönelik partisi adına özeleştirilerde bulunan İmamoğlu, “Bugün içinde olduğumuz tablo sadece bir seçim yenilgisi tablosu değildir. Çaresizlik ve ümitsizlik Türkiye’yi giderek muhalefetsiz bir otoriterliğe doğru sürüklediğini hep birlikte görmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ CHP’NİN DEĞİŞİM İRADESİNE BAĞLI’

2019 yerel seçimlerdeki zaferini hatırlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Değişim eldekiyle yetinmeme, daha fazlasını istemekle olur. Vakti gelmiş bir değişimin önünde asla durulamaz. 23 Haziran bu gerçeğin kanıtlandığı önemli günlerden biridir. O yüzden demokrasi bayramıdır. Türkiye milli iradeye dayalı yönetim şekli zayıflamış, kutuplaşmış bir durumda. İktidarın en zayıf olduğu dönemde muhalefet olarak seçimi kazanamadık. Vatandaşın değişim talebine ne yazık ki yanıt veremedik. Muhalefetsiz bir otoriterliğe doğru gidiyoruz. Türkiye’nin geleceği CHP’nin değişim iradesine bağlı.”

‘EN ACİL VE HAYATİ İHTİYAÇ DEĞİŞİMDİR’

İmamoğlu, değişim zorunluluğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Muhalefetin etkisiz ve zayıf olduğu demokrasiler yaşamakta zorluk çekerler. Hatta yaşayamazlar. Muhalefetsiz rejimlerde vatandaşlar iktidarların merhametine terk edilir. Toplumun bizden esaslı bir çaba, değişim ve güçlü bir yolculuğu beklediğini biliyoruz. Bu değişimi gerçekleştirmek zorundayız. Bu anlamda üstün bir çabayı ortaya koymak zorundayız. Aksi halde bulunduğumuz mevzileri de kaybederiz. Bu tablo devam ederse, önümüzdeki yerel seçimlerde elde etmeye çalıştığımız üstün başarıyı yakalayamayız, zorluk yaşarız. Değişmek zorundayız. Değişime direndiğimiz her dakika toplumla aramızdaki mesafeyi aştığımızı unutmamalıyız.”

‘DEĞİŞİM SÜRECİNE LİDERLİK ETME İSTEĞİMİN OLDUĞU DOĞRUDUR’

İmamoğlu, ikinci oturumda gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Aday olacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Değişimle ilgili konuşmalar olduğu doğrudur. Bu haftanın benim için önemli olduğunu biliyorlar. Bu haftaki grup toplantısı beklentilerimi karşılamamıştır. CHP Genel Başkanlığı’na aday olmak gibi bir şey konuşulmadı. Kendime böyle bir makam biçmedim. Benim değişim sürecine talip olduğum ve buna liderlik etme isteğimin olduğu doğrudur. Değişim talebi zaman içerisinde kişilerin de değişmesine neden olacaktır.”

’81 İL BAŞKANI AÇIKLAMASI’NI DÖRT KİŞİ HAZIRLADI’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun paylaştığı “81 il başkanı açıklaması” hakkında da konuşan İmamoğlu, “Yöntemi hakkında bilgim yok. Ancak dört il başkanının metni hazırladığı yönünde bilgim var. Parti içi bir meselesinin bu şekilde izah edilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Millet İttifakı’nın dağılacağı söylentileriyle ilgili de konuşan İmamoğlu, “Muhalefetin inşasından kastım şu, ittifakın mevcut unsurları, ittifaka dair olumsuz tanımlar yapıyorlarsa tam da sorun bu. İttifak sürecinden çekilmek gibi bir şey varsa bunu çözmek gerekir. Parti olarak önümüze koyduğumuz iki takvim var. MYK değişimi ve Kurultay süreci. Ancak bu değişim talebimin yüzde 3’ü bile değil” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun konuşmasının devamından öne çıkanlar şöyle:

“Biz 2023 seçimini kaybettik. Ne yaptık ta kaybettik? ‘Sandıklarda şunu yaptılar’ deniyor. Bunu biliyoruz zaten. Ben bizim ne yaptığımıza bakarım. Seçimin ilk gününden itibaren milletin içindeydim. İnsanları dinliyorum, partinin toplumla bütünleşmesi lazım. Üye sayısı çakılı kalmış, üç dört katına çıkmalı. Değişimi de birlikte inşa etmeye inanıyorum. Bu süreç önümüzdeki yerel seçimle bir sonraki genel seçimi kazanabilir.”

“Ben tamamen değişim sürecine talip olduğumu ve buna liderlik etme talebim olduğu doğrudur. Ben İBB Başkanıyım makamla ilgil tarif yapacak kişi asla olmadım, tarif söz konusu değil. Kendilerinin seçim sonrasına dönük ifadesi vardır. Böylesi bir sürecin ifade edilmesini doğru bulmadığımı kendilerine ifade ettim. Makam meselesi değil, elbette değişim talebimiz var. Bu kişilerin değişimi anlamına da gelecektir zaman içerisinde. Bunun İmamoğlu makam talep ediyor diye bir zemine oturtulmasını kınıyorum.”

‘İKİLİ KONUŞUR GİBİ BİR METİN YAZILMAZ’

(81 il başkanı açıklaması) “Aynı fikirde olduklarını düşünmüyorum dedim bu konuda çünkü benimle konuşan il başkanları var. İçerik olarak makul tarifler de var açıklamanın içerisinde. Burada bazı imalı ifadelerin CHP il başkanlarının topluca ortaya koyacağı açıklama metnine yakışır olduğunu düşünmüyorum. Yani değişimi tılsımlı vs gibi bir tarife oturtarak, tabiri caizse biraz da imalı bir cümleye dönüştürerek hatta değişimden yana mıyız, değişim konusunda örgüt bu konuda ne düşünüyor diye soran olmasa da gibi bir anlamsız yani ikili konuşur gibi bir metin yazılmaz. Hangi duyguyla yazıldı bilmiyorum. İl başkanlarının bu tarz cümleleri imalı cümleleri içine katarak hazırladığı bu metni kişisel muhabbetmiş gibi aktarış usulünü çok doğru bulmuyorum. Bu düşünceye 81 il başkanının tamamının da aynı fikirde olduğunu da düşünmüyorum.”

“Değişim mottosu Ekrem İmamoğlu’na ait bir motto asla değil içi bütün muhalif düşünceyle doldurulması gereken bir süreç ve bu süreç önümüzdeki yerel seçim ve bir sonraki genel sürücü kazanabilir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.