GESİFED – BESİAD’DAN ÇEVRE VE İKLİM PANELİ « World Turk

22 Mayıs 2024 - 14:47

GESİFED – BESİAD’DAN ÇEVRE VE İKLİM PANELİ

GESİFED – BESİAD’DAN ÇEVRE VE İKLİM PANELİ
Son Güncelleme :

11 Kasım 2022 - 11:37

62 views

  1. GESİFED-BESİAD İş İnsanları Zirvesi’nde; TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk’ün moderatörlüğünde Çevre Küresel İklim Krizi Paneli gerçekleştirildi. Panelde TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi&Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı ve ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü ile Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy çevre ve iklim krizine ilişkin görüşlerini dile getirdi.
    İklim değişikliği ve jeopolitik gerilimler nedeniyle artan enerji kriziyle mücadelede enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Onur Ünlü, “Enerji tüketiminin minimize edilmesi hem maliyet kontrolü hem de enerji bağımsızlığı kapsamında ülkelerin bir numaralı konu başlığı haline geldi. Uluslararası araştırma kuruluşların yaptığı çalışmalar tüm dünya genelinde ortalama yüzde 40 enerji verimlilik potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bizim saha çalışmalarımıza göre ise enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülkemizde toplam enerji tüketiminin üçte birini gerçekleştiren sanayi kuruluşlarında yüzde 32 ve diğer üçte birini gerçekleştiren ticari bina ve konutlarda yüzde 54 enerji verimliliği potansiyeli mevcut. Yaptığımız hesaplamalar, enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmaları ile bugünkü enerji fiyatları baz alındığında enerji ithalatını yıllık yaklaşık 15 milyar dolar azaltmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla enerji verimliliğine yönelik tüm çalışma ve yatırımlar hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalması hem işletmelerin enerji maliyetlerini düşürmesi hem de gezegenimiz için kritik öneme sahip” dedi. Panelde DİMES Genel Müdürü Ozan Diren iklim krizi konusunda TÜSİAD ve B4G bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy ise Avrupa Birliği’nde iklim krizi konusunda yapılan çalışmalar ile Ukrayna-Rusya savaşının Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedeflerine etkilerini ve enerji konusunda gelecek öngörülerini anlattı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.