Erbaş, ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı « World Turk

27 Mayıs 2024 - 06:48

Erbaş, ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı

Erbaş, ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ne katıldı
Son Güncelleme :

17 Haziran 2022 - 16:44

84 views

Arsin ilçesinde bulunan Çaykaralı Hacı Hasan Efendi Külliyesi’nde düzenlenen ‘Yeşilyalı Merkez Erkek Kur’an Kursu İcazet Merasimi’nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, “Hafızlık merasimi, en hayırlı merasimdir. Hafızlar, Kur’an’ı hıfzettiler, hocaları da Kur’an’ı öğrettiler. Öğrenenler de, öğretenler de burada. En hayırlı, en mutlu günümüzde hep birlikte beraberiz.” dedi.

Kur’an-ı Kerim’e ve sünnete sarılmanın önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, İbn-i Sina, Akşemsettin Hazretleri, Molla Fenari ve Molla Gürani gibi alimlerin önce hafız olduklarını kaydederek, “Trabzon’a hafızlar diyarı, Kur’an sevdalıları, alimler diyarı diyoruz. Trabzon, şehzadeler şehri olarak o dönemde medreseleri ile meşhur olan bir şehrimizdi. Bu medreselerde yetişen alimler önce hafızlıklarını tamamlar, ondan sonra ilmi çalışmalara başlarlardı.” diye konuştu.

“Kur’an’ı şüphesiz biz indirdik. Şüphesiz onun koruyucusu, muhafızı da biziz.” ayet-i kerimesini hatırlatan Başkan Erbaş, “Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’i hafızlar vesilesiyle koruyor. Sizler, Kur’an’ın koruyucularısınız. Kim Kur’an’ı muhafaza ederse, kim Kur’an hafızı olursa, Kur’an da onu korur. Hafızlarımız Kur’an’ı koruyacak, Kur’an-ı Kerim de hafızlarımızı koruyacak.” açıklamalarında bulundu.

“Kur’an’sız karanlıklardan aydınlığa çıkmak mümkün değil”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in dünyayı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderildiğini belirterek, ““Kur’an’sız karanlıklardan aydınlığa çıkmak mümkün değil. İslam Şairi, Milli Şair, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy şöyle söylüyor; ‘Beşerin derdine derman olur ancak Kur’an. Onsuz artık canavardan da beterdir insan.’ Kur’an’ın aydınlığına ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Hafızların öğretmenleri ile anne ve babalarını tebrik eden Başkan Erbaş, “İyi evlat yetiştiren anne ve babaların amelleri hiç kapanmıyor. Ne mutlu onlara. Rabbim hepinizden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Başkan Erbaş, Yeşilyalı Merkez Erkek Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamlayan 72 öğrencinin icazetlerini verdi.

Programa, Başkan Erbaş’ın yanı sıra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın, hafızlıklarını tamamlayan öğrencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.