EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ NEJDET BUDAK’A SORUŞTURMA YOLU AÇILDI « World Turk

20 Nisan 2024 - 19:48

EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ NEJDET BUDAK’A SORUŞTURMA YOLU AÇILDI

EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ NEJDET BUDAK’A SORUŞTURMA YOLU AÇILDI
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2022 - 9:14

125 views

Haber Deniz Doğan

Ege Üniversitesi kantin ihalesinde YÖK’ün, EÜ Rektörü Necdet Budak ve Rektör Yardımcısı Mehmet Ersan ve ihale komisyonu üyeleri hakkında TCK 257/1. maddesi uyarınca “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma yapılması yönündeki dava Ankara 5. İdare Mahkemesinde sonuçlandı.

EÜ Hastanesi poliklinik girişinde bulunan Dostlar Büfesini iki yıllığına kiralayan Songül Kaplan, kira süresi sonunda büfe yerini tahliye etmişti. İşlettiği kantini tekrar kiralamak için 2017 yılından itibaren yazılı olarak başvuran Kaplan’ın başvuruları sonuçsuz kaldı. 29 Kasım 2018 tarihinde yapılan ihalede, ihale komisyon üyelerinin 2886 sayılı Kanun ve TCK hükümlerine aykırı olarak işlem yaptığı, davacı Songül Kaplan tarafından iddia edilmişti. Kaplan, kendisinin ihaleye alınmadığını, ihalenin aykırı şeklide onaylandığını, ihaleye katılımının engellendiğini ve ihalenin faaliyet konusu büfecilik ve kantin işletmeciliği olmayan bir firmanın “tek katılımlı” yetkilisine verildiğini iddia ederek yargı yoluna başvurdu.

ETKİN İNCELEME YAPILMADI

Açılan dava kapsamında, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı 12 Eylül 2019 tarihinde Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu üyesini soruşturma için görevlendirdi. Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, denetleme kurulu üyesi tarafından hazırlanan inceleme raporunda “etkin bir inceleme ve araştırmanın yapılmadığı” belirtildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.