DENİZLİ’NİN GELECEĞİ TEMİZ ÜRETİMDE SONA GELİNDİ « World Turk

29 Şubat 2024 - 01:36

DENİZLİ’NİN GELECEĞİ TEMİZ ÜRETİMDE SONA GELİNDİ

DENİZLİ’NİN GELECEĞİ TEMİZ ÜRETİMDE SONA GELİNDİ
Son Güncelleme :

13 Ekim 2023 - 11:42

89 views

Denizli Sanayi Odası tarafından yürütülen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Denizli’nin Geleceği Temiz Üretimde” projesinde sona gelindi.

 

Proje kapsamında, TUBİTAK-MAM kanalıyla Denizli tekstil ve hazır giyim sektöründe boya-terbiye alanında faaliyet gösteren kırk işletmede enerji, su, kimyasal ve hammadde verimliliğine yönelik etütler gerçekleştirildi. Her işletme özelinde kaynak verimliliğine yönelik fizibilite raporları oluşturuldu. Kırk işletmenin tamamının konsolide verileri ele alınarak boya-terbiye sektörü için kılavuz niteliğindeki bir konsolide rapor hazırlandı. Ayrıca on sekiz aylık proje süresince firmalara teorik ve uygulamalı eğitimler verildi, saha çalışmaları yürütüldü, sahada birebir danışmanlık hizmetleri verildi.

 

Tekstil boya-terbiye sektörünün kaynak verimliliği bakımından en net fotoğrafının çekildiği projeden övgüyle bahseden Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu’nun basın açıklaması şu şekilde:

 

“Projede iki farklı yönden büyük başarıya imza atıldı. Birincisi, çalışmanın tekstil boya-terbiye sektöründe bir örneklem kitleye yönelik olarak değil, sektörün tamamını kapsar nitelikte yapılması. Bu bakımdan kırk firma ile sektörde yer alan işletmelerin %90’ından fazlası çalışmaya dahil edilmiş durumda. Bunun Denizli ve Türkiye açısından bir ilk olduğunu söylemek mümkün. Ulusal çapta yürütülen benzer projelerde bu kadar sürede ancak sınırlı sayıda işletmede ve sektörün içindeki bir örneklem kitlede etütler yapıldığını görüyoruz.

 

Projenin ikinci ve esas büyük başarısı ise işletmelere özel hazırlanan fizibilite raporları doğrultusunda firmaların yapacakları kaynak verimliliği yatırımları için fon sağlanacak olmasıdır. Hazırlanan işletmeye özel fizibilite raporları neticesinde belirlenen yatırım ihtiyaçlarının desteklenmesi için uygun programlara başvuru yapılarak yatırımın finansmanı konusunda destek sağlanacak. Bu konuda Güney Ege Kalkınma Ajansı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile temaslarımızda büyük bir mesafe kat ettik. Bu firmalarımızın fizibilite raporlarında öngörülen yatırımları gerçekleştirmeleri için en azından faizsiz kredi şeklinde bir finansman desteğinin sağlanacağı müjdesini şimdiden verebilirim.

 

Etüt çalışmalarının sonuçlarına ve boya-terbiye sektörümüzün kaynak verimliliği bakımından mevcut durumuna değinecek olursak;

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.