DENİZLİ’DE KEKİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ « World Turk

24 Mayıs 2024 - 10:25

DENİZLİ’DE KEKİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DENİZLİ’DE KEKİK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Son Güncelleme :

20 Ocak 2023 - 20:04

117 views

İlimizin üretimde başı çektiği Kekik ile ilgili yetiştiricilik ve ürün işleme – pazarlama ana başlıklarında görüş ve önerilerin tüm paydaşlarla değerlendirilmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Denizli Ticaret Borsası işbirliği ile gerçekleştirilen “Kekik Çalıştayı” 19 Ocak 2023 tarihlerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı Çalıştaya Denizli Vali Vekili Sayın Abdullah ETİL, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman ZOLAN,  Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz BUDAN,  Pamukkale Kaymakamı Sayın Uğur BULUT, Pamukkale Belediye Başkanı Sayın Avni ÖRKİ, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sayın Dr. Başak EGESEL, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Sayın Dr. Veyis YURTKULU, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Şakir ÇINAR, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sayın Hasan ARICI, Denizli Ticaret Borsası Başkanı Sayın İbrahim TEFENLİLİ, Denizli Sanayi Odası Meclis Üyesi Sayın Şükrü ALTUNTAŞ, Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Süreyya ÇALIŞKAN, Üniversitelerden akademisyenler, Araştırma Enstitüleri temsilcileri, Muhtarlar, Oda ve Birlik Başkanları, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri personelleri Sivil Toplum Kuruluşu ve özel sektör temsilcileri-firmalar ile kekik üretimi yapan önder çiftçiler katılım sağladı.

Çalıştayın Açılışında Konuşmalarını gerçekleştiren Pamukkale Kaymakamı Sayın Uğur BULUT; Pamukkale İlçemizde kekikle uğraşan köylerimize ziyaretler gerçekleştirdiğimizde kahveye oturup çay içtikten sonra bir numaralı konu kekiktir. Köylerimizdeki nüfus Türkiye ortalamasının üzerinde ve köylerimiz kekik sayesinde dışa göç vermiyor. Sayın Tarım ve Orman İl Müdürü önderliğinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ve diğer destekçi kurumlarımıza düzenlenen bu çalıştay için kalbi ve hasbi olarak teşekkür ediyorum dedi

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Şakir ÇINAR; Bugün kekiğin başkenti Denizli’de kekiği konuşmak kekik ile ilgili bir toplantı yapmak bunu daha yukarılara nasıl çıkarabiliriz bunun mücadelesini vermek hamdolsun bizlere nasip oldu. 1990’lı yıllardan önce ticareti yapılan kekiğin tamamı doğadan toplama yolu ile elde edilmekte iken, İlimizde Kekiğin tarla yetiştiriciliğine geçişi ilk defa İl Müdürlüğümüz tarafından 1992 yılında Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen kekik fidelerine dayanmaktadır. Türkiye kekik ekim alanlarının % 86’sı İlimizde bulunmaktadır. Denizli’de son yıllarda üretim alanları 200 bin dekar, üretim miktarı 25 bin ton civarlarına ulaşmıştır. İlimizde üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda,

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.