ÇANKIRI’DAN SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJELER « World Turk

14 Nisan 2024 - 13:29

ÇANKIRI’DAN SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJELER

ÇANKIRI’DAN SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROJELER
Son Güncelleme :

23 Mart 2024 - 17:46

18 views

AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı can dostlarımız için hayvanseverler ve projeye destek veren derneklerle bir araya geldi. Çankırı, toplantıya katılanlara ve Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Sokak hayvanları hakkında projelerinin olduğunu ve 1 Nisan’dan sonra hayata geçireceklerini söyleyen Çankırı,” Hayvanların zihinden yoksun akıl yürütemediği söylenir. Aslında biz bunun tam tersini söylüyoruz. Çünkü güdü ve duyularla hareket ederler ve tüm yalınlığını, doğallığını bizlere şefkatiyle sevgisiyle yansıtırlar. Evimizde, iş yerimizde ya da sokağımızın başında görmeye alışık olduğumuz bu dilsiz canlılar gün geçtikçe yanlış yöntemlerle maalesef artık tehlike arz eden canlılar oldu. Çöp yığınlarına dönen sokaklarda başı boş gezerek korku salan, eksik ve yetersiz çöp konteynerleri yüzünden kaldırımlara saçılan kirlilikten dolayı aç kalan, kısırlaştırılamayan, barınaklarda kaderine terk edilen bu canlıları hatırlanacağı üzere artık genç, çocuk demeden saldırı haberleri ile duyuyor ve sarsılıyoruz. Bu dünyada yalnız değiliz, onların yaşam alanlarını daha fazla tahrip etmeden harekete geçmeliyiz. Can dostlarımız için geç kalınan ama ivedilikle uygulanacak olan projemizi inşallah 1 Nisan itibari ile hayata geçireceğiz” diye konuştu.
“CAN DOSTLARIMIZ İÇİN TAM ZAMANI DİYORUZ”
Sokak hayvanları hakkında daha bilinçli işler yürütüleceğini belirten Çankırı,”Amacımız can dostlarımızın düzenli beslenmeleri, gerekli durumlarda ilaç uygulanması, hasta, yaralı ve özel durumdaki hayvanların tedavililerinin sağlanması, kısırlaştırma işlemleri ve en önemlisi barınma esaslı gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak. Böylelikle başta okul ve çevresindeki kişilerin bilinçlenmesi ve sokaktaki dostlarımıza karşı daha duyarlı olması, insani duygularının ön plana çıkıp, sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını sağlamayı hedefleyeceğiz. Bu dünyada yalnız değiliz, hayatı da sadece kendimize açtığımız alanlarla yaşamak diğer canlılara yapılacak en büyük haksızlıktır. Can dostlarımız için tam zamanı diyoruz ve onlara hem alan hem de kucak açıyoruz” diye konuştu.
“STK KAMPÜSÜ İNŞA EDİYORUZ”
STK Kampüsü hayata geçireceklerini söyleyen Çankırı,”Geçici olarak hizmet veren Yenişehir Pazaryeri’ni kendi enerjisini üretebilen, Avrupa standartlarında kapalı pazaryeri olarak hizmete sunuyoruz. O bölgede açığa çıkan alanı rekreasyon alanına dönüştürerek tüm hayvansever derneklerimiz ve gönüllülerimizin ortak kullanımına uygun şekilde inşa edeceğimiz STK Kampüsü’nü hayata geçiriyoruz. Böylelikle dernek üyeleri ve gönüllüler çalışmalarını yürüteceği bir kiralık ofis, elektrik ve su derdi olmadan çalışmalarını, ücretsiz şekilde sürdürebileceği bir yer haline getiriyoruz.
“CAN DOSTLARIMIZA YENİ YAŞAM ALANI”
Hayvanlar için yeni yaşam alanlarının olacağını söyleyen Çankırı, “ Kadifekale’nin alt tarafında kalan cephanelik olarak geçen bölgeyi ise Can Dostlarımıza Yeni Yaşam Alanı olarak hayata geçireceğiz. Hayvan Hastanesi, Online İzlenebilir Rehabilitasyon Merkezi, Veteriner Kliniklerine Hayvansever Çalışanların Alınması, Mesai saatleri dışında ve tatillerde hizmet verecek yerinde acil müdahale araç ve ekibi (HAYBULANS), Kısırlaştırma randevu sistemi kaldırılması, 24 saat bakım evlerinin kamera sistemi ile izlenebilir olması, Mevcut tıbbi ekipmanların bakımı eksik olanların ivedilikle tamamlanacak” dedi.
HAYVAN OTELİ
Pet otel müjdesini veren Çankırı, “Afet sonrası ya da insan odaklı şiddete maruz kalmış terkedilmiş veya ihtiyaç halinde ekonomik durumu kısıtlı olan hayvan severlerin kullanabileceği pet otel. Gelirinin tamamı rehabilitasyon merkezindeki can dostlarımız için kullanılmak üzere uygun fiyatlı pet otel oluşturacağız” dedi.
MAMA ÜRETİM TESİSİ
Hayvanlar için mama üretim tesisi projelerinin olduğunu söyleyen Çankırı,”Yemek atıklarının mamaya dönüştürülmesi, can dostum parkları, gezdirme parklarının arttırılması, kum havuzları gönüllülerin sosyalleşmesi için park içinde çeşitli etkinlik alanı. Küçük ırk köpekleri sahiplendirme etkinlikleri, satın alma sahiplen projesi, sokak hayvanlarına yönelik bilinçlendirme projesi, dezavantajlı can dostlarımızın sahiplendirilmesi sahiplenen kişilere destek, çeteleşmenin önüne geçme, yapacağımız STK yerleşkesinde dernek ve gönüllülerin kullanımına sunulmak üzere oda tahsisi oluşturacağız” dedi.
HAYVAN MEZARLIĞI

Hayvanların ölümü halinde ise Çankırı şöyle söyledi; “Konak ilçe sınırları içinde kaydı ve cipi olan can dostlarımızın ölümü halinde defin alanı oluşturacağız. Konak İlçe sınırları içinde yaşayan kısırlaştırılma, aşılamaları ve kaydı Konak Belediyesi tarafından yapılan sahipsiz olarak adlandırılan can dostlarımızın da gömülmesi için hayvan mezarlıklarımız olacak” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.