BÜRO MEMUR-SEN PROMOSYON ÖDEMELERİNİN DÜŞÜKLÜĞÜNE TEPKİLİ « World Turk

21 Mayıs 2024 - 23:45

BÜRO MEMUR-SEN PROMOSYON ÖDEMELERİNİN DÜŞÜKLÜĞÜNE TEPKİLİ

<strong>BÜRO MEMUR-SEN PROMOSYON ÖDEMELERİNİN DÜŞÜKLÜĞÜNE TEPKİLİ</strong>
Son Güncelleme :

31 Ocak 2023 - 15:35

623 views

          

24 Ocak 2023 Salı günü Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı ve Denizli Defterdarlığının ortak katılımı ile gerçekleştirilen, personel maaşlarının ödeneceği bankanın belirlenmesine yönelik olarak yapılan ve halk arasında promosyon ihalesi olarak bilinen ihale, yetkili sendika olan Büro Memur-Sen’in de komisyon üyesi olduğu Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı ihale komisyonu tarafından gerçekleştirildi.

Büro Memur-Sen’in konuyla ilgili açıklaması şöyle; “Büyük çoğunluğunu gelir uzmanlarının ve defterdar uzmanlarının oluşturduğu  toplam 743 personelin maaş ve diğer ödemelerini yapacak olan bankanın belirlenmesi için yapılan ihaleye, personel sayısı ve maaş ortalamalarının yüksek olması nedeniyle yüksek katılım bekliyorduk. Ancak ihaleye  yalnızca aralarında hem kamu bankalarının hem de özel bankaların olduğu sadece 6 banka katılarak, kapalı zarf usulü ile ihale süreci başladı. Kapalı zarflarda verilen promosyon meblağlarının çok düşük olması nedeniyle açık artırma usulü ile devam edildi. Ancak istenilen rekabet yaşanmadı ve bankalar verdikleri düşük teklifleri, tatmin edicilikten oldukça uzak artışlarla devam ettirerek, bir bir ihaleden çekildiler ve ihalede en yüksek teklifi, 15000 TL  İle  adını şu an zikretmek istemediğimiz bir banka verdi.

         Yetkili sendika olarak üyemiz olsun olmasın hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm kamu çalışanlarının menfaatlerini gözetmek her zaman birinci amacımız ve önceliğimizdir. Bu ihalede de bu anlayışımızı devam ettirerek, ihale anında ve sonrasında defaten 15000 TL’nin kabul edilemez olduğunu, ihalenin ertelenmesi gerektiğini idaremize ve ihale komisyonuna bildirdik.

         Yetkili sendika olan Büro Memur-Sen ve kurumumuzda üyesi bulunan Türk Büro-Sen, Büro İş, BES ve Koop-İş sendikalarının temsilcileri ile yapılan istişareler neticesinde de  ortak bir karar alarak özellikle, ihalede çok düşük teklif vererek rekabete girmeyen ve sonrasında ihaleden çekilen, 6 senedir maaş aldığımız bankaya karşı tepkimizi göstermek adına Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı ve Denizli Defterdarlığı çalışanları olarak 30 Ocak Pazartesi günü bir eylem başlattık. Bugün içinde söz konusu bankaya ait kredi kartlarımızı, otomatik ödeme talimatlarımızı ve KMH(artı para) bakiyelerimizi iptal ettirerek, ilgili banka hesabımızdaki tüm paramızı da çektik. Gerek ilçelerimizde çalışan gerek merkezde çalışan çalışma arkadaşlarımızdan gelen geri dönüşler eylemimizin harekete geçirilme oranının yüksek olduğunu göstermektedir. Aynı gün içinde en az 300-400 kredi kartının , otomatik fatura ödeme talimatının iptal edilmesi ile başlattığımız eylemimiz, ilgili bankadan tüm paramızı çekmemizle de devam etmiştir. Bunun banka genel müdürlüğünce dikkate alınıp sorgulanacağını düşünmekteyiz.

         Büro Memur-Sen olarak tüm kurumlarımızın ihaleleri öncesinde, bankalarla görüşmeler ve diğer benzer kurumların ihale sonuçları ile ilgili araştırma yapmak üzere  işyeri temsilcilerimiz ve başkan yardımcılarımızı görevlendirerek, ihalelere elimizde somut örneklere katılım sağlamaktayız.

         Maalesef ki 24 Ocak’ta yapılan  Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı ve Denizli Defterdarlığı personelinin maaşların ödeneceği bankanın belirlenmesine yönelik ihale, gerek diğer illerdeki gerekse Denizli’deki, bizle yakın personel sayısına ve maaş ortalamasına sahip kurumların ihalelerinde verilen promosyon tutarlarından çok daha aşağıda bir tutarla sonuçlanmıştır.

         Emeklilere bile bireysel olarak yaptıkları anlaşmalar ile 7-8 bin TL promosyonlar verilirken, bankaların Maliye çalışanlarına böyle düşük teklifler vermesi haliyle, bankalara müşterilerini kaybetmelerine , müşteri edinememelerine varan tepkilere neden oluyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.