BAŞKAN SOYER’DEN MOBİLYACILARA KOOPERATİFLEŞME ÇAĞRISI « World Turk

27 Mayıs 2024 - 07:36

BAŞKAN SOYER’DEN MOBİLYACILARA KOOPERATİFLEŞME ÇAĞRISI

BAŞKAN SOYER’DEN MOBİLYACILARA KOOPERATİFLEŞME ÇAĞRISI
Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 15:29

51 viewsİzmirli mobilyacılar, sorunlarının çözümü ve sektörün gelişimi için Mobilya Çalıştayı’nda buluştu. Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sektörün sorunlarının çözümü için örgütlenme, lojistik ve mesleki eğitime işaret etti. Sektör için kooperatifleşme çağrısı yapan Başkan Soyer, “Örgütlenmeyle Karabağlar’ın alın teri sel olup akacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Ege İhracatçılar Birliği ve İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) işbirliğiyle, meslekteki sorunların çözümü ve mesleğin gelişimi için organize edilen Mobilya Çalıştayı başladı.
Karabağlar’daki Mobilya Akademi’nde düzenlenen çalıştayın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, İZMOD Başkanı Hasan Özkoporan, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

“Karabağlar’ı Akdeniz’in en çağdaş mobilya tasarım üssü yapmak istiyoruz”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Başkan Tunç Soyer, “Karabağlar ilçemizle özdeşleşmiş mobilya sektörü de hiç şüphesiz İzmir iktisadının en önemli parçalarından biri. İçinde hem tasarımı, hem sanatı, hem de teknolojiyi barındıran mobilyacılık şehrimize çok yakışan ve katma değeri son derece yüksek bir sektör. Mobilya sektörümüzün dünya standartlarını belirleyen ürünler üretebilmesi için bugünkü buluşmamız çok büyük anlam taşıyor. Bu çalıştay, bir etkinlik olmanın ötesinde bölgesel kalkınma hamlemizin önemli bir adımını teşkil ediyor. Bir şehrin kaderini oradaki iktisadi kümelenmeler belirler. İzmir ve Karabağlar için mobilyacılık işte böyle bir şey. Batı Anadolu’nun orman ürünleri, şehrimizin bir ticaret üssü olması, İzmir insanının girişimci ve tasarımcı ruhuyla birleştiğinde, İzmir’de çok güçlü bir mobilya sektörü doğmuş. Bizim üzerimize düşen, bu sektörün tarihten gelen gücüne güç katmak ve Karabağlar’ı Akdeniz’in en çağdaş mobilya tasarım ve üretim üssü haline getirmek. Bunu hep birlikte başaracağımıza tüm kalbimle inanıyorum” diye konuştu.

“Bu emeğin yitip gitmesine asla izin veremeyiz”
Rakamlarla Türkiye’nin mobilya ihracatında çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Başkan Soyer, sektörün gelişimi için örgütlenmeye, lojistik desteğe ve mesleki eğitime işaret etti. Başkan Soyer, “Sektörümüzün önünü açmak ve tasarımdan ihracata üretimin her aşamasında dünyayla rekabetini mümkün kılmak için örgütlenmek zorundayız. Bu yüzden küçük ve orta ölçekli mobilya üreticilerinin beraber hareket etmesi büyük önem taşıyor. Dilerim ki çalıştayımız, bu konuda da önümüzü açar ve bize rehberlik eder. Biz İzmir’de tarım sektöründe, örgütlenmeden ihracata uzanan yolu son 11 ayda gün gün yaşadık. Bundan bir yıl öncesine kadar İzmir’in dağlarında tek başına çobanlık yapan ve artık bundan vazgeçmek üzere olan süt üreticilerimiz bugün bir peynir ihracatçısı konumuna geldi. Tüm bunları, ekonomik demokrasiye duyduğumuz inanç ve kooperatiflerimiz aracılığıyla başardık. Ben, benzer bir yaklaşımın mobilya sektöründe de mümkün olabileceğini düşünüyorum ve bu çalıştayın örgütlenmeyle ilgili çıktılarını öğrenmeyi merakla bekliyorum. Örgütlenmek, Karabağlar’ın mobilya atölyelerinde dökülen alın terinin sel olup önündeki tüm engelleri yıkması demek. Bu emeğin yitip gitmesine asla izin veremeyiz ve işte bu nedenle örgütlenme konusunda çok daha büyük adımlar atmak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.
Başkan Soyer, konuşmasının son bölümünde Karabağlar Mobilya Akademi bünyesinde kurulan İzmir Mobilya Sektörü Yürütme Kurulu’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yer aldıklarını ifade etti. Başkan Soyer ayrıca mobilyacıların sanayi sitesi talebini yerine getirmek için çalışmaların hızla devam ettiğini de söyledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.