BALIKESİR’İN TOPRAĞI BÜYÜKŞEHİR İLE BEREKETLENİYOR « World Turk

14 Temmuz 2024 - 08:39

BALIKESİR’İN TOPRAĞI BÜYÜKŞEHİR İLE BEREKETLENİYOR

resmin alt tagı
BALIKESİR’İN TOPRAĞI BÜYÜKŞEHİR İLE BEREKETLENİYOR
Son Güncelleme :

26 Temmuz 2022 - 16:14

77 views

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sulama yatırımlarıyla 15 bin 365 hektar alanı suyla buluşturdu, hedef ise 93 bin 750 hektar tarım arazinin kesintisiz şekilde sulanabilmesi. Tarımsal sulamada gerçekleştirdiği yatırımlarla yüzde 40 su tasarrufu sağlayan Büyükşehir, kuraklığa karşı önlem olarak çiftçilere 286 bin metre damlama sulama borusu dağıttı.  

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kırsal kalkınmayı önceleyen projelerine hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir, bir yandan üreticinin toprağını bereketlendirmek, girdi maliyetlerini düşürmek ve kaliteli ürün üretmelerini sağlamak amacıyla yatırımlarını sürdürürken diğer yandan da tarımda güçlü bir altyapı oluşturmak için sürdürülebilir adımlar atıyor.Yaptığı tüm yatırımlarda sürdürülebilirliği ve tasarrufu önceleyen Büyükşehir Belediyesi, sulama yatırımlarıyla 15 bin 365 hektar alanı suyla buluşturdu, hedef ise 93 bin 750 hektar tarım arazinin kesintisiz şekilde sulanabilmesi. Ayrıca 26 sulama tesisine yaptığı bin 200 adet ultrasonik sayaç yatırımıyla yüzde 40 su tasarrufu sağlayarak kuraklığa karşı da önlem alan Büyükşehir, tarımsal alanda kalitenin artmasını sağlamak ve su kaybını azaltmak amacıyla 400 çiftçiye 286 bin metre damlama sulama borusu dağıttı.

BALIKESİR TOPRAĞI SUYLA BULUŞUYOR

Nüfusunun üçte biri tarım ve hayvancılıkla geçinen Balıkesir toprağının suyla buluşması sağlayacak yatırımları hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Su ve Kanalizasyon İdaresi, yaptığı tarımsal sulama yatırımlarıyla; 2015 yılında 500 hektar alanda tarımsal sulama hizmeti verirken 2022’de ise 15 bin 365 hektar alanı suya kavuşturdu.

SUYA KAVUŞACAK ALAN 93 BİN 750 HEKTARA ÇIKACAK

Tarımsal sulama noktasında Türkiye’ye örnek olan BASKİ, suyun çiftçilere daha ekonomik ve verimli ulaştırılmasını sağlamak için il genelinde 78 bin 385 hektar alana sahip sulama tesislerini de bünyesine alacak çalışmaları tamamlamak üzere. Devir süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte toplam 93 bin 750 hektar alan suyla buluşacak. 

YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇISI

Kuraklığa karşı modern sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarımsal sulama altyapısını yenilikçi bakış açısıyla modernize ediyor. Bu kapsamda kapalı sisteme sahip 26 tesiste ön ödemeli bin 200 adet ultrasonik sayaç yatırımı yapan Büyükşehir, yüzde 40 su tasarrufu sağlayarak kuraklık riskine karşı da önlem aldı.

DAMLA SULAMA PROJESİ

BASKİ, suyun daha verimli kullanılması için üreticileri damla sulama sistemi kullanmaya teşvik ediyor. Tarımsal alanda kalitenin artmasını sağlamak ve kaynaktan tarım arazilerine giden suyun kaybını azaltmak amacıyla 400 çiftçiye 286 bin metre damlama sulama borusu dağıtan BASKİ, Balıkesirli çiftçinin üretirken suyu daha verimli kullanmasını hedefliyor.

BÜYÜKŞEHİR, ÜRETENİN YANINDA

Çalışmaları yerinde inceleyerek çiftçilerle sohbet eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, tarımda kalitenin ve çeşitliliğin artırılması için altyapıya büyük önem verdiklerini belirtti. Toprağın suyla buluşmasıyla birlikte şehirdeki tarım potansiyelinin daha fazla artacağını kaydeden Başkan Yılmaz, “Büyükşehir olarak üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Her işimizde olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da sürdürülebilirliği ve tasarrufu önemsiyoruz. Bu nedenle damla sulama sistemlerini yaygınlaştıracak, su tasarrufunu sağlayacak adımları atıyoruz” dedi.

“DESTEKLERİMİZ SÜRECEK”

Büyükşehir’in üreticiye verdiği desteklerin daha çok ve daha kaliteli ürünler olarak şehre döneceğine inandığını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, “Hedefimiz tarımıyla, hayvancılığıyla güçlü bir şehir. İstiyoruz ki üreticimiz daha fazla üretsin, daha fazla kazansın. Bunun için Büyükşehir olarak her geçen gün desteklerimizi artırarak sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.