MENEMEN’E 500 MİLYON LİRALIK YATIRIM « World Turk

23 Mayıs 2024 - 15:25

MENEMEN’E 500 MİLYON LİRALIK YATIRIM

MENEMEN’E 500 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Son Güncelleme :

15 Eylül 2022 - 15:38

59 views

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 30 ilçeye de adil hizmet ve yatırım götürülmesi yönündeki hedefi doğrultusunda, Büyükşehir Belediyesi’nin Menemen’deki çalışmaları sürüyor. 2019 yılından bu yana Menemen’e yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yapıldı. Acil ihtiyaç listesiyle öncelik verilen mahallelere Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İZSU ve İZBETON başta olmak üzere tüm birimlerce hizmet götürüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin 30 ilçesine sosyal, adaletli ve şeffaf belediyecilik ilkeleriyle götürdüğü hizmetler pandemi, deprem, yangın, ekonomik kriz gibi olağanüstü durumlara rağmen aralıksız sürdürüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentte refahın hakkaniyetli bölüşülmesi adına belirlediği yol haritası doğrultusunda Menemen’de altyapı çalışmaları, yol, parke düzenlemeleri, beton yama işlemleri hayata geçirildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İZSU ve İZBETON başta olmak üzere tüm birimleriyle ilçeye götürdüğü hizmet ve yatırımlarla sorunları bir bir çözüme kavuşturdu.

İçme suyu ve altyapı sorunları çözüldü
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gediz Şube Müdürü Ali Kemal Elitaş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 30 ilçesinde ayrım yapmaksızın ihtiyaçları olan bölgelerin acil ihtiyaçlarını listeleyerek, öncelikli hizmetleri programa alarak çalışmalarını sürdürüyor. Menemen’de kangren olan içme suyu altyapılarının yenilenmesi gerekiyordu. Yahşelli, Emiralem, Villakent, Seyrek, Belen bölgesi gibi yerlerde yıllardır sorunlar vardı. Yahşelli ve Belen’de kurumumuz kendi imkanlarıyla yapıyı bitirdi. Şimdi sırada Villakent ve Seyrek bölgesindeki çalışmalarımız var, ihale aşamasına geldi. Devamında da Emiralem bölgesinde de projeleri hazırlanan çalışmalar keşfe gönderilecek. Böylelikle Menemen’de içme suyuyla ilgili çalışmalarımızı yüzde 90 seviyesine taşımış olacağız. Menemen merkezde yıllardır yağmur suyu ve kanalizasyonla ilgili vatandaşların şikayetleri vardı. Yıllardır çözülemeyen bu sorunda bu yıl itibariyle İZSU’nun ihalesini tamamlamasıyla birlikte ekiplerimiz çalışmalarını büyük ölçüde bitirdi. Üst yapı kaplamalarını da Menemen merkez, Camiikebir, Ulukent, Gazi Mahallesi, Koyundere gibi noktaları da tamamladık. Menemen’de şu an itibariyle işimizin yüzde 20’lik kısmı kaldı. Bu yapılan altyapı çalışmalarıyla birlikte yağmur suyu ve kanal ayrışması tamamlandıktan sonra su baskınları, kanalizasyon kokusu gibi ciddi sorunlar giderilmiş olacak” dedi.

“Menemen’e 2019 yılından itibaren 495 milyon liralık yatırım yapıldı”
Sosyal proje ve hizmetler gibi her alana ilişkin çalışmaların Başkan Soyer’in arka sıralar vizyonuyla hayata geçirildiğini vurgulayan Elitaş, Menemen özelindeki yatırımların toplam maliyetine de değindi. Elitaş, “Sayın Başkanımızın Menemen’e bakışı pozitif. Menemen’e dair yapılabilecek ne varsa tüm kurumlarımıza talimat vererek, Menemen’i önceleyerek hizmetlerimizi en üst seviyede sürdürmeye gayret ediyoruz. Tarımda, sosyal projelerde, sosyal hizmetlerde, fiziki altyapı ve üstyapı çalışmalarında biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Menemen’in taleplerini imkanlar dahilinde çözmeye gayret ediyoruz. Karaorman, Alaniçi, Çaltı bölgelerinde üretim yollarının sathi zemin hazırlıkları yapılıyor. Devamında Buruncuk, Türkelli bölgesinde İZBETON ekiplerimiz ovalarda yaptığımız zeminlerin üzerlerine sathi kaplamalarına devam ediyor. Yama ekiplerimiz Emiralem’de, Kırmahalle’de, Ulukent’te çalışmalarına devam ediyor. Gazi Mahallesi’nde muhtarımızın talep ettiği altyapı çalışmaları tamamlandı. Yıllardır atık su arıtma terfi istasyonun bölgeye yarattığı sorunu da geçtiğimiz günlerde İZSU’nun yaptığı çalışmalarla sonlandırmış olduk. Biz Menemen’de aşkla çalışmaya devam ediyoruz. Sayın Başkanımızın önderliğinde tüm kurumlarımız koordineli bir şekilde çalışıyor. Menemenli yurttaşlarımızdan gelen her talep öncelik sırasına göre kurumumuzun imkanları dahilinde yapılmaya gayret ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyemiz 2019 yılından bugüne kadar Menemen ilçemize 495 milyon liralık yatırım yapmıştır. Çalışmalarımız tam hızıyla devam ediyor, yatırımlarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Merkezde 18 buçuk milyonluk ihale
İZSU’nun çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Gediz Bölgesi Teknik Şube Müdürü Emre Türker, “Menemen’imizin en büyük sıkıntılarından biri olan yağmur suyu ve kanal problemi için Tunç Başkanımızın talimatıyla merkez ve çevre mahallelerde 18 buçuk milyon liralık bir ihaleye çıktık. Bu ihalede Mermerli, Camiikebir, Esatpaşa ve Kasımpaşa mahallelerinde 2 kilometreye yakın kanalizasyon hattı ve bin metreye yakın yağmur suyu hattı döşedik. Bu imalatlar sonrasında üst kaplamalarını da yapıyoruz. Bugüne kadar yaşanan sıkıntı çözülmemişti. Ancak bu yaptığımız 18 buçuk milyon liralık ihale bundan sonraki dönemlerde özellikle Kuyumcular Çarşısı dediğimiz, Camiikebir, Mermerli mahallelerinde yoğun yağışlarda yaşanan yağmur suyu baskınları, kanal taşmaları ve bunun gibi birçok sorunun, koku probleminin önüne geçecek. Vatandaşımızın daha iyi hizmet alması için bu çalışmayı kısa sürede tamamlayacağız. İhalemizin yüzde 48 gibi yarıya yakın kısmını 4-5 aylık bir sürede tamamladık. Kalan kısmını da süratli bir şekilde tamamlayıp Menemen’ e en iyi hizmeti vermeye çalışacağız” dedi.

Yalnızca 2 mahalleye 50 milyon TL’lik yatırım
Kırsaldaki faaliyetlere ayrı bir parantez de açan Türker, “Yahşelli Mahallesi’nde 4 bin 500 metre altyapı yenileme çalışmamız oldu su hatlarıyla ilgili. Çalışmamız bitti ve sayaç nakilleri yapılıyor. Belen Mahallesi’nde 4 kilometre, Gazi Mahallesi’nde ve diğer mahallelerde yenileme çalışmalarımız oldu. Köylerde çalışmalarımız devam edecek. Emiralem, Villakent, Seyrek bölgelerinde çalışmalarımız var. Villakent ve Seyrek’te çalışmalarımızın ihale aşamaları tamamlandı. Yakında ihale tarihi de belli olacak ve o bölgede altyapı çalışmaları hızlandığında vatandaşımızın çektiği sıkıntıların da önüne geçilmiş olacak. Villakent ve Seyrek bölgesinde yaklaşık 50 milyon liralık bir maliyet olacak. Ama Yahşelli ve Belen’de tamamen kurumun kendi kaynakları ve ekipleriyle yapılmış çalışmalar olacak” ifadelerini kullandı.

“Müteahhit girmeden İZSU’nun çabalarıyla başardık”
Mahallesindeki sorunlarının süreçte giderildiğini ifade eden Yahşelli Mahalle Muhtarı Ali Uyar, “Tunç Başkanımın zamanında dere temizlikleri oldu, kanalizasyon dereye, açığa akıyordu. Çok acil projesi çıktı. Şu an merkezde kanal projem bitti. Derelere pislik akmıyor. Derelerdeki kokumuzdan kurtulduk. Tunç Başkanıma teşekkür ediyorum. Temiz suyumuzun da yenilenmesini istedik. İZSU’daki yetkililerin kendi çabalarıyla, müteahhit girmeden başardık. Temiz su altyapım da şu an bitti. Kanal bitti, temiz su bitti” dedi.

“Büyükşehir’den aldığım hizmeti hiçbir yerden almadım”
Üst yapıda bozuklukların olduğunu aktaran Muhtar Uyar, İZSU’nun kendi sorumluluk alanlarındaki sıcak asfalt çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Sıkıntı olan kısımların ise İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından programa alındığını belirten Uyar, “Ben Büyükşehir’den aldığım hizmeti hiçbir yerden almadım. Altyapım için Tunç Başkanıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.