AK PARTİLİ VEKİL, KADIN MUHTARLAR VE MECLİS ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ « World Turk

20 Nisan 2024 - 18:55

AK PARTİLİ VEKİL, KADIN MUHTARLAR VE MECLİS ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

AK PARTİLİ VEKİL, KADIN MUHTARLAR VE MECLİS ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ
Son Güncelleme :

17 Ocak 2023 - 15:37

123 views

AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, Karşıyaka Vilayetler Evi’nde AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen Kadın Muhtarlar ve Meclis Üyeleri Buluşması’na katıldı.

Programa AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ve AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Didem Keseli’de katılım gösterdi.

“KADINLARIN TOPLUMSAL HAYATA KATILIMI NOKTASINDA ÖRNEK BİR ÜLKEYİZ”

AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, gerçekleştirilen buluşmada Kadın Muhtarlar ve Meclis Üyelerine hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında kadın temsilinin yeterli düzeyde olmadığı bir yerel yönetim sisteminde yerel demokrasinin ve demokratikleşmenin tam anlamı ile sağlanamayacağını vurgulayan Bölünmez Çankırı, ‘‘Sadece uzak tarihimizde değil, yakın tarihimizde de kadınlarımızın hak ettiği değeri görmesi, toplumsal hayata katılması noktasında örnek ülkelerden biriyiz. Kadına seçme ve seçilme hakkı, kendisini kolayca modern dünya kalıbıyla tarif eden pek çok ülkeden çok önce bizde, Türkiye’de hayata geçti. Peş peşe yapılan düzenlemelerle kadınlarımıza 1930’da belediye seçimlerinde oy kullanma, 1933’te muhtar adayı olabilme ve nihayet 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Bunun için Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükran borçluyuz’’ şeklinde konuştu.

‘‘TÜRKİYE YÜZYILI’NI KADINLARIMIZ İLE BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ’’

AK Parti’nin uzun soluklu başarılı siyasi hayatının kadınların alın teriyle yoğrulduğunu ifade eden Bölünmez Çankırı; ‘‘AK Parti dönemine kadar siyasi pozisyonlarda kadınların temsil oranı, yalnızca yüzde 4,5 seviyelerindeydi. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisinde 54 Kadın Milletvekiliyle yüzde 17,2’ye ulaşan kadın temsil oranımız, ülkemizin siyasi tarihinde erişilen en yüksek oran olmuştur. Türkiye genelinde 5.297 Kadın Belediye Meclisi Üyemiz, 6 Kadın Belediye Başkanımız mevcut. Bu rakamlar bizim için elbette ki yeterli değildir. Fakat geçmişe kıyasla büyük bir başarı örneğidir. Bununla birlikte, AK Parti Kadın Kolları, 5 milyonu aşkın üyesiyle dünyanın en büyük kadın örgütüdür. Bu, dünyada emsali olmayan bir başarıdır. Kadınlarımızın varlığı, partimizin taşıyıcı kolonu, lokomotifi niteliğindedir. AK Parti’nin uzun soluklu başarılı siyasi hayatı, kadınlarımızın alın teriyle yoğrulmuştur. Kadınlarımızın, teşkilatımızın âdeta ruhu olduğuna inanıyorum. Kadınların eğitimli, bilinçli ve güçlü olduğu oranda ailelerin de güçleneceğine inanıyoruz. Aslolan kadın ve erkeğin, karşılıklı sevgi ve saygı içinde birlikte bir yaşam inşa etmesidir. Birbiri üzerindeki hakkı gözetmesidir. Güçlü aileler, toplumumuzu âdeta demirden bir kale gibi koruyacaktır. Ailenin güçlü olduğu toplumlar, yıkıcı tehditlerden kolay kolay etkilenmez. Kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta sağlanması adına reform niteliğinde iyileştirmeler yapan Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tüm kadınlarımız adına şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kadınlarımız ile Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

‘‘SON 21 YILDIR MUHTARLARIMIZ HAK ETTİKLERİ DEĞERİ GÖRÜYOR’’

AK Parti hükümetleri süresince muhtarların dertlerini, taleplerini, tekliflerini devletin zirvesiyle doğrudan paylaşma zemini oluşturduklarını söyleyen Bölünmez Çankırı, ‘‘Halka ve halkın seçtiklerine tepeden bakan eski Türkiye zihniyetine son vererek halkın seçtiklerinin el üstünde tutulduğu bir anlayışı hakim kıldık. Bu süreçte milli iradenin sembolü olarak gördüğümüz muhtarlarımızın yetkilerini güçlendirmeye, özlük haklarını genişletmeye özel önem verdik. Sadece valiliklerimizin, kaymakamlıklarımızın, belediyelerimizin kapısını değil Cumhurbaşkanlığımızın kapısını da muhtarlarımıza ardına kadar açan isim Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2015 yılından bugüne ülkenin dört bir köşesinden 38 bin muhtarla 52 ayrı buluşma gerçekleştirildi. Bu toplantılarda sadece hasbihal ile kalmayarak, muhtarlar aracılığıyla pek çok vatandaşın, mahallenin problemleri çözüme kavuştu. İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Muhtarlar Daire Başkanlığının yanı sıra illerde vali yardımcısı, büyükşehirlerde genel sekreter yardımcısı, diğer belediyelerde başkan yardımcısı düzeyinde muhataplar belirledik. Muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda, 29 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak ülkemizde ilan ettik. Muhtarlarımızın özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi noktasında Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin devlet tarafından ödenmesinden maaşlarının asgari ücret miktarına yükseltilmesine, silah ruhsatı harcı muafiyetinden tek tip muhtar kimliği uygulamasına, muhtarlıkların elektrik faturalarının konut tarifesine çevrilmesinden Ankara’da hizmete açtığımız Muhtarlar Evi’ne kadar pek çok adım attık. Aziz milletimiz Cumhurbaşkanımıza ve AK Parti’ye yetki verdiği günde, sadece 97 lira olan muhtar ödeneğini son artışla birlikte 8 bin 506 liraya yükselttik. Bunların haricinde yaptıkları vazifenin önemine mütenasip sayısız düzenlemeyi hayata geçirerek muhtarlarımızın yanında olduk. İnşallah bundan sonra sizlerle birlikte yol yürümeye devam edeceğiz’’ diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.