AK PARTİLİ ŞAHİN TİN’DEN KREDİ AÇIKLAMASI « World Turk

20 Nisan 2024 - 19:46

AK PARTİLİ ŞAHİN TİN’DEN KREDİ AÇIKLAMASI

AK PARTİLİ ŞAHİN TİN’DEN KREDİ AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

27 Ekim 2022 - 11:15

170 views

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, esnaf ve sanatkârın faydalanması için yeni sunulan hazine faiz destekli kredi paketinin detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Esnaf ve sanatkârın yükünü hafifletmek ve destek olmak için her türlü adımı atmanın gayretinde olduklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Ekonomimizin can damarı olarak gördüğümüz esnaf ve sanatkârımızın güçlü varlığını korumak için hükümet olarak gerek duyulan her türlü adımı atıyoruz. Bu kapsamda dört ana başlık altında hazine faiz destekli kredi paketi yürürlüğe girdi” dedi.

Hayata geçirilen hazine faiz destekli işyeri edindirme kredisine ilişkin detayları paylaşan Milletvekili Şahin Tin; “Esnaf ve sanatkârımızın işyeri alım ihtiyacını karşılamak amacıyla hazine faiz destekli işyeri edindirme kredisi uygulamaya kondu. Esnaf odasına ve esnaf siciline kayıtlı esnaf ve sanatkârlarımız 1,5 milyon TL’lik kredi limitli azami 120 ay vadeli, ödeme sıklığı 1 ya da 3 aylık taksitle, esnafımıza %7,5 faiz oranıyla yansıyan faizin % 50’si Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından karşılanacak kredi imkânı sunulmuştur. Esnaflık faaliyetini yürüten, daha önce işyeri olmayıp satın alacağı iş yerinde faaliyet sürdürecek olanlara, ekspertiz değerinin %80’inine kadar kredi kullanım hakkı tanınmaktadır. Bu krediyi esnaf odalarına bağlı üyeler, esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullanabilecek, şayet üye değil ise Halkbank şubelerinden doğrudan kullanılabilecek” dedi.

İşletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla genç girişimcilere de hazine faiz destekli kredi paketi sunulduğunu ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Genç girişimcilerimize yönelik önemli adımlar atıyoruz. Esnaf odası ve esnaf siciline kayıtlı genç girişimci esnaf ve sanatkârımız %100 faiz destekli genç girişimci kredisinden faydalanabilecekler. Bahse konu krediyi azami 60 ay vadeli, ödeme sıklığı 1, 3 ya da 6 aylık taksitle, kredi limiti ise yaş sınırına göre 100 bin TL ile 300 bin TL olarak esnafa herhangi bir faiz oranı yansımadan %100 faiz desteği ile kullandırılacak. Bu kredi, onaylanmış projesi olan genç girişimci esnaf ve sanatkârımızın kullanımına özellikle sunulmuştur” dedi.

 Milletvekili Şahin Tin, aktif olarak esnaflık faaliyetini yürütenlere yönelik önemli bir destek paketinin daha uygulamaya konduğunu belirtti. Şahin Tin; “Esnaf ve sanatkârımızın mesleki faaliyetlerine yönelik taşıt ihtiyacının karşılanması için esnaf odası ve esnaf siciline kayıtlı olması şartıyla 84 ay vadeli, 1,5 milyon TL kredi limitli, ödeme sıklığı ise 1 ya da 3 aylık taksitler halinde olan faiz oranı yüzde 7,5 olarak esnafa yansıyan faizin ise %50’si devletimiz tarafından karşılanacak olan taşıt edindirme kredisi veriliyor. Faaliyeti ile uyumlu 0 km araç almak isteyenler, bu kapsamda ilk defa araç alacak veya mevcut aracını yenileyecek olanlar, fatura tutarının %75’ine kadar kredi kullanabilecekler. Esnaf odası üyeleri bu destekten esnaf kefalet kooperatifi kefaletiyle yararlanabilecek, esnaf odalarına üye olmayanlar ise Halkbank şubeleri aracılığıyla doğrudan bu krediyi kullanabilecek” dedi.

 Milletvekili Şahin Tin, esnaf ve sanatkârın işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla hazine faiz destekli işletme kredisi uygulamasının da hayata geçirildiğini belirtti. Şahin Tin; “İşletme kredisine ihtiyacı olan esnaf ve sanatkârımız, faizin %50’si devletimiz tarafından karşılanmak üzere 500 bin TL limitli, 60 ay vadeli, ödeme sıklığı ise 1, 3 ya da 6 aylık taksitler halinde, esnafımıza yansıyan yüzde 7,5 faiz oranlı kredi kullanabilecekler. Aktif olarak esnaflık faaliyetini yürüten herkes bu uygulamadan faydalanabilecek. Esnaf odalarına üye olanlar, esnaf sanatkârlar kredi kefalet kooperatifi kefaletiyle, üye olmayanlar ise Halkbank şubeleri aracılığıyla doğrudan bu krediden faydalanabilecekler” dedi.

 Esnaf ve sanatkârın yükünü hafifletmek için hibe başta olmak üzere birçok destek paketinin uygulamaya konduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; “Bugüne kadar esnaf ve sanatkârımızın yükünü hafifletmek için birçok destek sunduk. Gelir kaybı, kira desteği ve hibe destekleri ile esnaf ve sanatkârımızın başta zor zamanları olmak üzere her daim yanlarında olduk. Salgın döneminde de nakit akışını korumak için sağladığımız hibe destekleri ile birlikte toplam 4.3 milyar TL tutarında esnaf ve sanatkârımıza çeşitli kaynaklar aktarıldı. Hane gelirlerini koruma gayesiyle Halkbank kaynaklarından 2000 -2021 yıllarına ait kredilerin toplamda 14 milyar TL’lik geri ödeme taksitleri ötelendi. Kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlar yapılandırıldı, tüm bunların yanı sıra kamuya olan pek çok borç da yapılandırılarak esnafımızın yükü olabildiğince hafifletildi. Ülkemizin başarı hikâyesinde her zaman öncü rol oynayan esnafımızı hiç yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.